Krótka historia archeologii

A Little History Of Archaeology
archeologia
historia
FranekDolas

Kiedy myślimy o archeologii, wyobrażamy sobie wykopaliska w poszukiwaniu starożytnych skarbów, przebijanie tuneli do wnętrza grobowców egipskich faraonów czy odkrywanie czaszek neandertalczyków. Jednak archeologia to znacznie więcej – to nauka bazująca na ludzkiej ciekawości tego, co było niegdyś. Nauka, która poszukuje świadectw dotyczących całej, liczącej ponad trzy miliony lat, historii człowieka.

Krótka historia archeologii jest opowieścią o wybitnych archeologach i zdumiewających odkryciach, których dokonali w różnych zakątkach świata. Znajdziemy tu zarówno sztukę naskalną epoki lodowcowej, ruiny Majów, pierwszą osadę angielskich kolonistów w Jamestown, jak i tajemnicze Stonehenge czy Pompeje – miasto pogrzebane pod wulkanicznym popiołem w 79 roku n.e. W krótkich, pasjonujących rozdziałach Brian Fagan przedstawia rozwój archeologii od jej osiemnastowiecznych początków aż do czasów współczesnego postępu technicznego. Obserwujemy jak przez wieki osiągano coraz to bardziej wyrafinowane rozumienie przeszłości, wspomagane obecnie przez rewolucyjne zdobycze w dziedzinie teledetekcji i technik wykonywania zdjęć satelitarnych. W książce, przeznaczonej dla czytelników w każdym wieku, Fagan przedstawia odkrycia, metody badawcze i niezwykle inspirujące postacie, które współtworzyły ogólnoświatowy sukces archeologii.

Brian Fagan, emerytowany profesor antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie światowej prehistorii i autorem dziesiątek książek poświęconych archeologii, jak na przykład wydanej ostatnio Fishing: How the Sea Fed Civilization. Mieszka w Santa Barbara w Kalifornii.

źródło opisu: Strona wydawcy

źródło okładki: Strona wydawcy

Arkalion | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Książka dla miłośników archeologii opisująca najważniejsze odkrycia archeologiczne ,biografię słynnych archeologów,opisy miejsc najsłynniejszych odkryć sięgających czasem aż do czasów neandertalczyków . Książka napisana bardzo przystępnie ,może po nią sięgnąć nawet nastolatek. To zalety tej publikacji. Wady ,to jest to pozycja napisana bez pasji,bez tego ognia .Jest taka książka napisana w latach 40 tych 20 wieku. Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii - C. W. Cerama .Pozycja stara, gdy archeologia nie znała nawet datowania nuklearnego ale jakże napisana,jakie przed czytelnikiem otwierała horyzonty ,jak pasjonująco opowiadała o wielkiej przygodzie jaka jest archeologia.W krótkiej historii archeologii właśnie tego mi brakowało tego czaru ,tej pasji i namiętności by czytelnika mocą wyobraźni przenieść do grobowca Tutanchamona, na ruiny Troi czy miast Asyryjskich.

Macoma | 2019-03-16
Przeczytana: marzec 2019