Scythe

Okładka książki Scythe Neal Shusterman
Okładka książki Scythe
Neal Shusterman Wydawnictwo: Simon & Schuster Books for Young Readers Cykl: Żniwa śmierci (tom 1) fantasy, science fiction
Żniwa śmierci (tom 1)
Simon & Schuster Books for Young Readers
2017-11-28
2017-11-28

Kocham te książkę! Jest niesamowicie wciągająca i dosłownie pochłania się ją w oka mgnieniu! Nie mogę się doczekać czytania II tomu <3

Moje zaskoczenie roku.
Nie sądziłam, że ta powieść mi się spodoba, a jednak! To nie jest rodzaj literatury, po który sięgam zbyt często - ale moje wrażenia po niej świadczą o tym, że warto być otwartym na nowości. Ta futurystyczna opowieść nie tylko porusza zagadnienia technologii i moralności, ale także wciąga w wir emocji i refleksji nad kondycją ludzkości.

Akcja powieści toczy się w przyszłości, gdzie ludzie stali się nieśmiertelni. Dzięki cudownej technologii, zwanej Thunderhead, nie ma już śmierci naturalnej, a ludzie mogą odmładzać się oraz zostać ożywieni, gdy zginą w wyniku wypadku. Jednakże, w tym idealnym społeczeństwie, problemem staje się przeludnienie. To tutaj wkraczają kosiarze - grupa odpowiedzialnych za kontrolę populacji, podejmujących decyzje dotyczące życia i śmierci.

Shusterman buduje świat pełen detali, przedstawiając nam społeczeństwo, które pozornie osiągnęło doskonałość, ale w rzeczywistości stoi na krawędzi chaosu. Jest to świat zorganizowany, ale też zdeprawowany, gdzie życie ludzkie jest zależne od algorytmów i decyzji kosiarzy.

Głównymi bohaterami są praktykanci szkolący się na przyszłych kosiarzy. Ich historia ukazuje nam proces kształcenia i etyczne dylematy, z którymi muszą się zmierzyć. Jednakże, choć postacie są fascynujące, niektóre aspekty ich rozwoju mogłyby być bardziej rozbudowane. Chciałoby się poznać bardziej szczegółowo ich ścieżkę nauki i zagadnień, które musieli przyswoić jako przyszli kosiarze.

Dobrym pomysłem było wykorzystanie fragmentów dziennika, który przybliża czytelnikowi myśli i charakter postaci.

A jeśli chodzi o wątek romantyczny - moim zdaniem dobrze, że był, ale chciałabym, aby był bardziej rozbudowany. Brakowało mi głębszych emocji.

Całość, mimo kilku niedociągnięć, które wymieniłam powyżej, bardzo mi się podobała. “Kosiarze” trzymają w napięciu, zaskakują zwrotami akcji, zapewniają dobrą zabawę, a jednocześnie pobudzają do refleksji.

Moje zaskoczenie roku.

Akcja...

Trochę mam problem z tą książką. Niby całkiem dobrze się czytało, fajny pomysł, im dalej tym lepiej, ale no nie wiem.
Spodziewałam się chyba czegoś w stylu Darów Anioła, jakiejś akademii, szkoły dla kosiarzy. Na pewno nie spodziewałam się 3 osobowego narratora, który utrudnił mi odbiór pozycji i głównych bohaterów. Byli oni dla mnie nijacy, każda poboczna postać była ciekawsza niż oni. Niestety wątek romantyczny dosyć żałosny, nie poczułam ani grama uczuć, może jedynie skrawek na samym końcu.
Gdy czytałam książkę stwierdziłam, że nie sięgnę po następna część. Zakończenie było jednak ciekawe, więc prawdopodobnie dam jej szansę.

Książka bez wątpienia jest godna polecenia. Świat jest dobrze opisany i nie ma luk w matrixie. Bohaterowie są dobrze wykreowani, a relacje między nimi nie są sztuczne. Bardzo ciekawym dodatkiem do lektury są wpisy z pamiętników kosiarzy. Wszystkie zabiegi są uzasadnione i jestem w stanie w uwierzyć, że pojawiłyby się w normalnym świecie. Jedynym minusem jest to, że akcja zwalnia pod koniec i ostatnie rozdziały dłużą się.

Nie można odmówić książce tego, że rzeczywiście wciąga. Akcja toczy się dość wartko, ale dla mnie w niektórych momentach trochę za szybko. Postacie wydają mi się nieco nijakie, zabrakło mi elementu budowania napięcia, wszystko było lekko przewidywalne. Nie jestem targetem tej książki, więc może po prostu się czepiam. Myślę, że młode osoby, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z fantastyką będą się świetnie bawić.

Bycie Kosiarzem to nie przywilej. Jednego dnia jesteś sałatą, by następnego awansować do rangi kotleta.

Ale to nie jest byle kotlet, to najbardziej soczyste mięso, którego już nikt nie chce dotykać, bo mimo jego kuszącej prezencji, nasiąknięty jest trucizną.

Tym właśnie jest kosiarz. Tym właśnie jest świat, do którego wprowadza nas Neal Shusterman. Jest to jednak na tyle kuszący świat, na tyle apetyczna wizja, która daje nam wgląd nie tylko w rzeczywistość, w której nie ma już śmierci, ale także takiej, w której rozgrywa się walka o prawdziwe życie.

„Jestem tym, czym mnie uczyniłeś. I masz rację, sprawia mi to przyjemność."

Chcę, aby te słowa, przytoczone bez kontekstu zachęciły Was do przeczytania, kontemplacji ludzkiego życia, konteplacji nas samych. Bo Shusterman nie tworzy wyłącznie fantastyki, tworzy za to obraz człowieka, któremu przyzwolono zabijać, który kształtuje własną moralność, który przygląda się temu, czym się staje.

I wcale nie jest bezbronny. Bo z każdą kolejną stroną, kolejnym rozdziałem i poprzedzającą go kartką z dziennika, zaczynamy rozumieć, że ci, którym współczujemy, których zaczynamy darzyć sympatią albo antypatią, są tymi samymi, którzy w tamtym świecie mogliby nas zebrać.

To nie jest zwykła książka fantasy, ani science fiction, bo Neal Shusterman doskonale wplata w barwny świat, ciemną, ludzką moralność. Jeśli oczekujecie od tej książki dobrej, trzymającej w napięciu akcji — znajdziecie to. Ale musicie liczyć się z tym, że za tym światem, będzie stał też zupełnie inny aspekt. Moralności, prawa, tego, kim staje się człowiek, gdy dostaje przyzwolenie na wydawanie wyroku śmierci. To nie jest noc oczyszczenia. To brutalna przyszłość, która pokazuje przemyślenia na temat śmierci, władzy i prawdy.

A może wielu prawd. Bo każdy z bohaterów ma swoją własną.

I to od nas zależy, którą z nich My uznamy za słuszną.
***
Mówiąc bardziej kolokwialnym językiem: czytajcie to.

Po prostu czytajcie.

Ja chcę jeszcze raz

Ja chcę jeszcze raz

Światem nie żądzą już choroby, wojny, bieda czy głód. Nawet śmierć nie ma teraz nic do powiedzenia. O zakończeniu życia mogą zdecydować jedynie Kosiarze. Citra i Rowan właśnie rozpoczynają szkolenie. Mimo, że nie chcą być Kosiarzami, muszą nauczyć się jak odbierać życie. Czy ta dwójka dalej pozostanie sobą? Czy zostanie w nich choć trochę człowieczeństwa?

Już dawno nie czytałam tak wciągającej fantastyki. Cały pomysł, fabuła były rewelacyjne. Strony uciekały jedna za drugą. Nie mogłam oderwać się od lektury! Od razu zamówiłam kolejne części.

Momentalnie zapałałam sympatią do Citry i Rowana. Niby każdy z nich był inny, ale widziałam podobieństwo scalające tę dwójkę. Faktem jest, że w pewnym momencie zwątpiłam w chłopaka. Widać zmianę jaka w nim zaszła od początku książki. Po dziewczynie tak tego nie widać, ale po nim…

Kosiarze to osoby, którym najtrudniej wejść do głowy, żeby choć spróbować zrozumieć czym się kierują, co pcha ich do takich, a nie innych zachowań.

Wszystko było dla mnie zrozumiałe. Autor przedstawił całą strukturę Kosiarzy, Kosodomu w przystępny sposób. Jestem bardzo ciekawa kolejnych części i tego co się w nich będzie działo. Polecam zapoznanie się z pierwszym tomem!

Już dawno nie...

O ja cię, jakie to było dobre! 😍
Mój nowy ulubieniec, dosłownie wszystko mi się w niej podobało. Od bohaterów, przez pomysł na świat, fabułę, zwroty akcji jak i zakończenie. Uwielbiam w tej książce wszystko, dawno żadna książka mnie tak pozytywnie nie zaskoczyło (niektóre zwroty akcji aż musiałam rozchodzić z wrażenia 😅) nie mogę się doczekać kolejnych tomów.

CZYTAJCIE KOSIARZY 😍😍😍

O ja cię, jakie to było dobre! 😍

CZYTAJCIE...

KOCHAM. Ale tak serio, cudowna książka, przeniosła mnie w czasy kiedy byłam mała i czytałam Igrzyska Śmierci. Tematyka niewiarygodnie zmusza do myślenia, całą książkę zastanawiałam się co ja bym zrobiła w takiej nowej rzeczywistości. No po prostu boskie. W końcu coś dla młodzieży co nie przywołuje mi wymiotów. Idę po następną część ASAP