Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta

The War Within: Diaries from the Siege of Leningrad
Grzegorz Siwek
historia
Ag2S

900 dni piekła. Wrzesień 1941 roku. Wehrmacht staje u bram Leningradu. Odcięte od świata miasto czeka 29 miesięcy walki o przetrwanie. Przegra ją prawie milion cywilnych mieszkańców. „Moje ręce i nogi ledwie słuchają poleceń mózgu. (…) Z powodu zimna już po przejściu krótkiego odcinka kończyny odmawiają posłuszeństwa.” Aleksandra Lubowskaja „(…) nic nikogo nie rusza. Kiedy któraś powiada, że...

900 dni piekła.

Aleksandra Lubowskaja
„(…) nic nikogo nie rusza. Kiedy któraś powiada, że jej mąż umiera, a dzieci leżą opuchnięte, inna odpowiada na to, że jej maż już zmarł, tak jak dwoje z trojga jej dzieci.”
Esfir Lewina

Alexis Peri sięga po 125 nieopublikowanych dzienników napisanych przez ludzi uwięzionych w mieście. Pozwala nam spojrzeć na tę tragedię oczami cierpiących obywateli. W tym strasznym czasie dla wielu z nich pisanie pamiętników staje się narzędziem przetrwania, namacalnym przypomnieniem ich człowieczeństwa.
Autorka odzyskuje utracone opowieści, rzucając światło na jeden z najciemniejszych epizodów II wojny światowej.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Gośka | 2019-02-27
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2019

Oj, nie jest to lekka lektura, pod żadnym względem. Już sam opis oskrzydlania miasta napawa przerażeniem. Żadnego wyjścia, żadnych dostaw jedzenia czy lekarstw, żadnego kontaktu z resztą kraju. Jedyne wiadomości płyną z radia, niestety są to głównie wiadomości propagandowe, z których dla oblężonej ludności niewiele wynika. Najdłuższe i najbardziej krwiste oblężenie, o którym chyba każdy słyszał. Prawie dziewięćset dni całkowitego odizolowania, niemal milion zmarłych, z głodu i chorób, cywili. Pośród zamkniętych w pierścieniu rosyjskich obywateli, wielu zdecydowało się prowadzić zapiski. Niektórzy dlatego, by zarejestrować wydarzenia. Inni po to, by uporządkować swoje myśli, znaleźć sens w tym, co dzieje. Jeszcze inni zabijali w ten sposób czas. Każdy z nich radził sobie z zaistniałą sytuacją na swój sposób, nie każdemu z nich udało się przeżyć.

"Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta" to wyczerpujące studium ludzkich zachowań w obliczu całkowitego odseparowania od reszty narodu....

mirabelka01 | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

Blokada Leningradu, to jedno z najstraszniejszych wydarzeń w dziejach II wojny światowej. Od sierpnia 1941, do stycznia 1944 roku, przez 872 dni miasto było praktycznie niemal odcięte od pozostałych obszarów ZSRR i reszty świata. Przyczyniło się do tego przede wszystkim położenie Leningradu, które umożliwiło hitlerowskiej armii okrążenie miasta i zamknięcie w pułapce bez wyjścia ponad 2 milionów ludzi. Alexis Peri sięga do pamiętników uczestników tamtych wydarzeń i przeprowadza nas przez te prawie 900 dni ich niewyobrażalnych cierpień.

Alexis Peri odwołując się do 125 pamiętników z tamtych czasów, w pewien sposób oddaje hołd ich autorom. Dzięki częstym cytatom niemal na własne oczy możemy obserwować, jak głód i poczucie izolacji przenikały każdy aspekt ich codziennego życia. Ludzie próbowali nadać jakiś sens swoim cierpieniom, przeprowadzali rewizje wyznawanych wartości, a przede wszystkim próbowali przetrwać. Wśród autorów dzienników znajdziemy zwykłych ludzi, pochodzących z...

Maria | 2019-04-22
Przeczytana: 24 marca 2019

„Czytając te słowa, pojmiecie mój jakże głęboki niepokój o człowieka, ludzkość i humanizm.”
Można było nie tylko zaniepokoić się, ale również zwątpić we wszystko, a zwłaszcza w sens życia tak, jak autor powyższych słów. Jeden z uczestników 29 miesięcy, 872 dni oblężenia Leningradu, które trwało od sierpnia 1941 roku do stycznia 1944 roku. Blokady śmiertelnej walki o życie, którą przegrało od 1,6 do 2 milionów jego mieszkańców. Jednego z najstraszliwszych wydarzeń w dziejach II wojny światowej, które zapisało się mrocznymi stronami dzienników oblężonych. Krytycznych, niepoprawnych politycznie i światopoglądowo dla władz ZSRR, które uczyniły „z ich zapisków nieodpowiednie dokumentalne źródła pompatycznej historii oblężenia, propagowanej przez sowieckie władze w latach powojennych”. Autorka, opierając się na 125 niepublikowanych diariuszach, przedstawiła blokadę taką, jaką widzieli i przeżywali jej uczestnicy. Daleką od kreowanej przez sowietów podkreślających, „że to nienawiść do...

JackTheDevil | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Z żalem, ale nie mogę polecić tej książki. Reklamowano ją jako wyczerpujące studium dzienników, a tymczasem tych ostatnich w tej publikacji praktycznie nie ma. Jest za to narracja prowadzona z metapoziomu, ubrana w suchy, nie najlepszy styl quasi-akademicki. Autorki nie interesują ani bohaterowie dzienników - nie wiemy na przykład nic o ich dalszych losach - ani ich spostrzeżenia, ponieważ zbyt rzadko oddaje im głos. Jest to raczej próba pokazania pewnych wąsko wyciętych aspektów funkcjonowania Leningradu jako ludzkiej zbiorowości, bez skupiania się na jednostkach. Tragizm i cierpienie mieszkańców miasta zostało spłycone, zobiektywizowane, podane bezdusznie, niczym eksponat w muzeum. Do tego dochodzi przesiąknięcie autorki elementami stylu postmodernistycznego: na przykład rozważań nad "jaźnią" jej "zanikaniem" i "modyfikacją" praktycznie nie da się czytać, ponieważ fragment ten stanowi wysoce akademicki fragment naukowego dyskursu, ocierającego się niejednokrotnie o bełkot. Alexis...

magdaandbooks | 2019-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2019

Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta 📖 Alexis Peri
Ciężko napisać, że się lubi książki z takiej kategorii, bo co tu lubić, wszędzie tylko ludzkie nieszczęścia. Ja od czasu do czasu zabieram się za taki rodzaj lektury, nie podejrzewam się o masochizm, raczej o poznawanie historii i kulis ludzkich tragedii na tle wydarzeń historycznych . Tutaj to wszystko mamy, dla osób, które ten temat ciekawi będzie to ciekawa pozycja. Jednak dla mnie trochę monotonna, ciężko liczyć na różnorodność, jednak bardziej chodzi mi o to, że sposób podania mnie odrobinę nużył.

Mecha_Kulturacja | 2019-03-12

Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta to z jednej strony zapis ludzkiej tragedii a z drugiej psychologiczna analiza skutków deprawacji oraz ludzkiej kondycji podczas ekstremalnych warunków. Chociaż wiele faktów przedstawionych jest na „sucho”, to i tak możemy poczuć pewne emocje, które autorka chciałaby przekazać. Początkowa dezorientacja, niewiedza i niezrozumienie szybko przeradzają się w strach i walkę o przetrwanie.

Maciek1988 | 2019-04-02
Przeczytana: 09 kwietnia 2019