Ekobiografia Krakowa

Wydawnictwo: Znak Horyzont
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Ag2S

Ekobiografia Krakowa to biografia wszystkich jego mieszkańców. Kraków. Miasto o bogatej i fascynującej historii. Znakomicie udokumentowanej i dogłębnie przebadanej. Zdawać by się mogło, że wiemy już o nim wszystko. Jednak czy mamy świadomość tego, jak wielki wpływ na historię miasta miało jego środowisko naturalne? Czy rozumiemy, że utrzymywanie tak ważnego ośrodka miejskiego w tym konkretnym...

Ekobiografia Krakowa to biografia wszystkich jego mieszkańców.

Kraków. Miasto o bogatej i fascynującej historii. Znakomicie udokumentowanej i dogłębnie przebadanej. Zdawać by się mogło, że wiemy już o nim wszystko. Jednak czy mamy świadomość tego, jak wielki wpływ na historię miasta miało jego środowisko naturalne? Czy rozumiemy, że utrzymywanie tak ważnego ośrodka miejskiego w tym konkretnym miejscu było wyzwaniem nie tylko dziś, ale w każdej epoce?

Wybitni krakowscy badacze po raz pierwszy w Polsce opowiadają historię swojego miasta przez pryzmat jego środowiska. Pokazują wyjątkowy związek Krakowa ze światem przyrody. Zajmują się problemami miasta, które wytwarza i bezustanne gromadzi zanieczyszczenia.

Współczesne problemy ekologiczne Krakowa mają wielowiekowy rodowód. Jedynie spoglądając w przeszłość możemy zrozumieć powagę sytuacji i podjąć odpowiednie działania. Tylko dzięki temu może udać nam się sprostać wyzwaniom z którymi nie poradziły sobie poprzednie pokolenia. Dziś smog jest nieodłącznym elementem krakowskiego krajobrazu. Jednak czy musi być nim nadal?

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Elevander | 2019-01-03
Przeczytana: 10 listopada 2018

Niniejsza praca zbiorowa jest udaną próbą ujęcia dziejów Krakowa z perspektywy historii środowiskowej, a więc historii akcentującej rolę wzajemnych relacji człowieka i środowiska naturalnego. Na naszym gruncie dzięki obfitej bazie źródłowej Kraków był tym miastem, które siłą rzeczy było najbardziej predestynowane do tego, by stać się obiektem takich badań. Autorzy opracowania zajmują się nie tylko - ukazanymi na bardzo pomysłowej okładce - smogiem, zielenią i gołębiami, ale ukazują złożony świat związków między Krakowem a otaczającym go (a czasem także zawartym weń) środowiskiem. Jaki wpływ na miasto miała Wisła? Kiedy w Krakowie zaczął królować smog (i czy aby kiedyś nie śmierdziało bardziej)? Czy zieleni miejskiej w ostatnich wiekach przybywało czy nie? Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć Autorzy pracy i moim zdaniem ich teksty znacznie powiększają naszą wiedzę o historii Krakowa.

Tomasz Babnis

nicole72 | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Jestem mieszkanką Krakowa,więc problem smogu w tym mieście dotyka mnie osobiście.Prognoza pogody to teraz również raport smogowy.Na przykład w taki dzień jak dziś,gdy dopuszczalne normy znów są przekroczone,a komunikacja miejska z tego powodu darmowa.Więc zakładam maseczkę kupioną w aptece-i w drogę.
Jeśli chcemy poznać historię miasta przez pryzmat jego środowiska naturalnego,to ta książka jest idealna.
W wyczerpujący sposób odpowiada na pytanie,co sprawiło,że momentami jesteśmy w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast ŚWIATA.Zapracowaliśmy na to przez wieki.
I nawet mnie trudno sobie wyobrazić,że kiedyś w Wiśle łowiono ogromne ryby,a na Błoniach Krakowskich pasły się krowy.
Te i inne ciekawostki znajdziecie w książce,ktorą polecam.Nawet,jeśli nie jesteście z Krakowa.

Marzena Pe | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019