Ostatnie królestwo

Tłumaczenie: Amanda Bełdowska
Cykl: Wojny Wikingów (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
The Last Kingom
historyczna
Ag2S

Pierwszy tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial Upadek królestwa. Anglia, IX wiek. Wikingowie plądrują i zajmują ziemie kolejnych anglosaskich królestw. Uhtred, syn ealdormana Northumbrii, trafia do duńskiej niewoli po tym, jak jego ojciec zginął w walce z najeźdźcami. Dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie...

Anglia, IX wiek. Wikingowie plądrują i zajmują ziemie kolejnych anglosaskich królestw. Uhtred, syn ealdormana Northumbrii, trafia do duńskiej niewoli po tym, jak jego ojciec zginął w walce z najeźdźcami. Dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie z ich zasadami, staje się częścią rodziny jarla Ragnara i wojownikiem.
Jednak przeznaczenia nie da się oszukać. Los jest nieubłagany. W chaosie duńskiej inwazji, w wirze walki Uthred staje przed wyborem, czy być lojalnym wobec tych, którzy go wychowali, czy wobec saskich pobratymców...

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Fragment książki

allison | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 05 września 2015

"Ostatnie królestwo" czyta się jednym tchem i z niesłabnącym zainteresowaniem. Na pewno sprzyjają temu nagłe zwroty akcji i burzliwe perypetie narratora. Interesujące okazują się także opisy obyczajów, polityki i walk, mimo iż te ostatnie ociekają krwią i epatują okrucieństwem.

W tym kontekście intrygować mogą zachowania i wybory głównego bohatera, który szybko akceptuje nową rodzinę i brutalne obrzędy niedawnych wrogów. Jest on jednak przecież tylko zagubionym dzieckiem, a jego losy - ukazane przez prymat wielkiej historii - pozwalają poznać dawne dzieje Brytanii przed zjednoczeniem jej przez króla Alfreda. Barwnie pokazani są też Wikingowie - jako okrutni najeźdźcy kierujący się własnym kodeksem, kultywujący tradycje przodków i oddający hołd bezlitosnym bogom.

Całość napisana jest lekko i dynamicznie, co na pewno sprzyja szybkiej lekturze i zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy cyklu.

sola255 | 2015-11-02
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Będąc na fali serialu Vikings , którego jestem fanką , zabrałam się za oglądanie kolejnego , niedawno odkrytego The Last Kingdom .
Tak to jakoś zawsze Mojry splotą, że poczytawszy recenzje książki Ostatnie Królestwo doznałam olśnienia:-)
Toż to serial na podstawie właśnie tego cyklu.
Czytając pierwszy tom i porównując do kilku pierwszych odcinków, już wiedziałam ,że czytając książkę wiele zyskam.
Jest o wiele ciekawsza ( przynajmniej jak dla mnie i jak na razie).
Historia losów syna angielskiego ,średniowiecznego możnowładcy .
Uther po śmierci ojca dostaje sie do niewoli Wikingów, a w zasadzie jarla Ragnara, który ponad wszystko ceni odwagę , męstwo i dlatego czyni z młodego niewolnika , prawie swego syna.
Młodemu chłopakowi zdecydowanie bardziej odpowiada życie wśród Wikingów, nieskrępowane , dzikie i wolne , nieograniczone surowymi nakazami religii chrześcijańskiej, gdzieś jednak w głębi nigdy nie przestanie być synem swojego narodu.
Tu zaczyna się wielka przygoda Uthera na...

deskath | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Akcja "Ostatniego królestwa" rozgrywa się w drugiej połowie IX wieku na Wyspach brytyjskich, w czasie najazdów Wikingów. Głównym bohaterem jest syn jednego z możnowładców angielskich Uther. Mając 10 lat trafia do niewoli Duńczyków, jako jedyna ocalała z bitwy osoba. Znajduje jednak tutaj przyjaciół i szybko przekonuje się, że nie taki najeźdźca straszny jak go malują. Uther zostaje wychowany przez jednego z wodzów na wojownika lecz pewne sploty zdarzeń doprowadzą naszego bohatera do powtórnej zmiany barykady.
Przygody Uthera i jego przyjaciół wciągają bez reszty. Autor bardzo zgrabnie łączy fakty historyczne z fikcyjnymi co sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Bardzo ciekawie opisane są obyczaje, wierzenia i społeczeństwa wikingów oraz mieszkańców średniowiecznej Anglii. W powieści znajdziemy również świetne opisów bitew i potyczek. Pozwala to na zapoznanie się z ówczesnymi metodami prowadzenia wojen. Książka zapewniła mi kilka przyjemnych wieczorów, więc niedługo...

WielkaRecka | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Więc kiedy trzymałam w rekach tę pięknie wydaną książkę, moja pierwsza myśl to była taka : ,, No Bernardzie ciekawa jestem, czy sprawisz iż ja, kobieta pokocham Twoją męską, brutalną , a przede wszystkim krwawą historię o wikingach ? Czy jest to książka dla kobiet ? Czy może się Nam ona podobać ? Jeśli tak to za co ? ”.( Chłopakom spodoba się w 100%.) Jeśli jesteś ciekaw(a) mojej opinii i odpowiedzi , zostań ze mną.

Zacznijmy od bohaterów, bo jest ich troszkę, a warto o każdym coś wspomnieć. Już na wstępie powiem, że ich kreacja jest wspaniała na każdym polu. O czym zaraz się przekonasz.

Uhtred z Bebbanburga to nasz główny bohater, który opowiada swoją historię. To właśnie jego oczami poznajemy cały świat przedstawiony na kartach powieści. Co bardzo mi się spodobało, że poznajemy go jako 10, a ten tom kończymy kiedy staje się wg naszych standardów nastolatkiem. Dzięki czemu towarzyszymy jego przemianie, oraz stawaniu się mężczyzną. Jako...

Ciacho | 2019-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2019

"Uhtred z Bebbanburga"

Siedem lat temu, zachęcony ładnym wydaniem i wieloma bardzo pochlebnymi opiniami, sięgnąłem po nieznanego mi wówczas Bernarda Cornwella, autora głównie powieści historycznych, którymi zasłynął i zachwycił mnóstwo czytelników na całym świecie. Wtedy jeszcze ten gatunek nie był mi za bardzo znany, ale to właśnie przez tę książkę, cykl i autora miało się to zmienić. Po omawianą dzisiaj powieść sięgam ponownie nie bez przyczyny, bowiem liczący obecnie jedenaście tomów cykl "Wojny Wikingów", do którego należy owa pozycja, niestety został przez poprzednie wydawnictwo przerwany w połowie i kolejne tomy się nie pojawiły. Po kilku latach wydawnictwo Otwarte postanowiło wznowić serię od początku i zarzekło się wydać cykl w całości, co szalenie mnie ucieszyło. Za pierwszym razem byłem zachwycony. A jak wrażenia po ponownym przeczytaniu? Znowu rzeknę: RE-WE-LA-CJA!

"Ostatnie królestwo" to powieść opowiadająca o losach dziewięcioletniego Anglika o imieniu Uhtred,...

czytamcałyczas | 2014-12-11

Był kiedyś taki okres w moim życiu,że chłonąłem wszystko,co było związane z wikingami.Czytałem książki,czytałem w necie.Niestety,od pewnego czasu,widzę w sobie jakieś wypalenie.
Czytając Ostatnie Królestwo,nie mogłem się przebić,nie mogłem złapać tej dawnej radości.I tej fascynacji Nordykami.
Akcja jakoś mnie nie powaliła na kolana,przepraszam wszystkich fanów tej książki.Ale inne z tej serii,były lepsze.
Czy książka jest do cna zła ? Otóż tego nie napiszę,ma swe i dobre strony.Ale w porównaniu,do innych z tej serii-czegoś brakuje.
Autor opisuje atak Duńczyków,na obecne wyspy Brytyjskie.
Okrucieństwo Wikingów jest straszne dla nas ludzi europejskich i nowoczesnych.
Ale wtedy,takie były czasy.
Mimo,to zdania nie zmienię i napiszę,nie jest to książka dla mnie super.

Fidel-F2 | 2018-12-25

Pierwszy tom Wojen wikingów. Opowieść z czasów duńskiego podboju wysp brytyjskich. Autor stara się być w zgodzie z prawdą historyczną na tyle, na ile pozwala mu stan współczesnej wiedzy o tym okresie. Chociaż głównym bohaterem i narratorem jest postać fikcyjna, spotkamy na kartach powieści wiele postaci historycznych. Również realia ówczesnego życia oddane są bardzo wiarygodnie. Od tej strony nie można książce niczego zarzucić.

Pod względem fabularnym jest to typowa powieść przygodowa. Akcja jest wartka, niespodzianek w bród, liczne bitwy, herosi (trzeba jednak przyznać, że bardzo realistycznie wykoncypowani), przyjaźnie i antypatie. Bohater przemierza świat wszerz i wzdłuż, na lądzie i na morzu, jest jeńcem i wodzem, zwycięża i przegrywa. Raz na wozie, raz pod wozem ale zawsze spada na cztery łapy. Ponieważ narracja prowadzona jest w formie retrospektywy, jest opowieścią człowieka u kresu życia, wspominającego lata młodości, od początku do końca wiemy, że mimo najcięższych...

Tathagatha | 2012-03-19
Przeczytana: 15 marca 2012

'Ostatnie królestwo' opowiada historię angielskiego chłopca porwanego przez duńskich najeźdźców.
Zaskakujące dla mnie było to, że Uthred nie nosi w sobie nienawiści do człowieka który zabił jego brata i ojca - traktuje opiekuna przyjaźnie, a z czasem (mimo rozdarcia pomiędzy dwoma narodami) nazywa siebie duńczykiem.

Cornwell używa bardzo ładnego i przyjemnego języka, postacie są zgrabnie i ciekawie przedstawione, każda na swój sposób intrygująca.
Nieco się obawiałam, że sceny batalistyczne będą mnie nudziły. Nic bardziej mylnego! Opisy bitew czytałam z wypiekami na twarzy, a towarzyszyła mi przy tym cała paleta emocji.

Spodobało mi się również to, co autor napisał na końcu - ujawniając jak wiele postaci z jego książki jest autentycznych i że na podstawie źródeł historycznych na tyle na ile się da - odtworzył ich prawdziwy obraz. Dodatkowo obalił kilka mitów związanych z wikingami - uwielbiam takie komentarze, kiedy na końcu uświadamiam sobie, że nie muszę tej historii do końca...

Netti | 2019-05-16
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

"Miecz to wspaniałe narzędzie do odkrywania prawdy."
Wciągająca historia, ciekawe postacie.
Polecam.

Dominik | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

"Przeznaczenie jest wszystkim." Prządki losu w zaskakujący sposób kierują życiem pewnego chłopca, by ukazać nam wojnę rozgorzałą w IX w. między Anglikami i Duńczykami o panowanie nad terenami, które obecnie zajmuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mimo, że w powieści dominuje atmosfera walki, uczucie chłodu i wilgoci, a wojownicy kładą się trupem w barwnych opisach bitew, to w wielu miejscach dialogi i opisy postaci okraszone są dawką humoru. W efekcie - powieść czyta się lekko i z zainteresowaniem.