Fenomen z Warszawy

Świetny kryminał, chociaż nieco za dużo okultyzmu jak na mój gust.

Świetny kryminał, chociaż nieco za dużo okultyzmu jak na mój gust.

Rewelacja 👌

Rewelacja 👌

Zakupiłem od razu całą trylogie o komisarzu Wróblu. Na początek, co spowodowało taką ocenę - 6 gwiazdek, dla mnie za dużo tam jest o okultyzmie, parapsychologii. Pojedynek medium, trochę mnie zirytował i zmęczył. Klimat Warszawy lat 30 bardzo wiernie oddany, z licznymi bohaterami tamtych czasów. Zagadka kryminalna ciekawa i wciągająca. Zaczynam 2 tom, a w notce wydawcy - historia z wątkiem okultystycznym, trochę się tego boje. Plusy dla edytora książki, natomiast projekt graficzny okładki to mistrzostwo. Dla mnie wydawniczy numer 1. Kilka ciekawych wątków, wykorzystanie prawdziwego króla podziemia Łukasza Siemiątkowskiego vel Tata Tasiemka. Tego samego bohatera wykorzystał też Szczepan Twardoch w powieści Król, jako Kum Kapica. Przyjaciel inżyniera Ossowieckiego mistyk Prosper Szmurło też był realną postacią, tę samą postać wykorzystał Ryszard Ćwirlej z jednym z tomów (chyba 7) o komisarzu Fischerze. Wątek warszawskiego komisarza zakochanego w gwieździe teatru i ciągłe jego wizyty w teatrze z kwiatami, wykorzystał też Jarosław Sokół w Wyspie Zero

Czas akcji 1930 rok, miejsce akcji Warszawa. W mieście grasuje seryjny morderca, który odcina kobietom głowy i zaszywa im usta. Śledztwo prowadzi komisarz Antoni Wróbel, a pomaga mu inżynier Stefan Ossowiecki będący znanym medium. Czy uda się tej dwójce odnaleźć zwyrodnialca?
Świetnie bawiłam się czytając tą książkę. Dodatkowego smaczku historii dodaje to, że w książce pojawiają się znane osobistości jak Mieczysława Ćwiklińska, Witkacy, artyści kabareciku Qui Pro Quo, a nawet przymyka sam Józef Piłsudski.
Polecam.

Po serii "Glatz" sięgnęłam po utrzymany również w podobnym stylu kryminał retro "Fenomen z Warszawy" Tomasza Duszyńskiego.

Tym razem autor przenosi czytelnika do urokliwej Warszawy lat 30. - stolicy kraju, który niedawno odzyskał niepodległość.
Tutaj również jednym z ujmujących bohaterów jest miasto, tętniące życiem, barwne, rozkrzyczane, roziskrzone.
Feeria postaci historycznych oszołamia. Wśród śmietanki polskich polityków, literatów, aktorów, mistyków, fabrykantów i gangsterów pan Tomasz przytacza zachwycające, prawdziwe opowieści z Asnykiem, Broniewskim, Dołęgą-Mostowiczem, Witkacym, Winiarską, Wedlem, Piłsudskim, Tatą Tasiemki, ale przede wszystkim Stefanem Ossowieckim, znanym jako "Fenomen z Warszawy".

Z prawdziwą przyjemnością zagłębiałam się w świat wykreowany przez pisarza i przepadłam w klimatycznych kryminalnych perypetiach komisarza Wróbla i jasnowidza Ossolińskiego. Pozytywne wrażenia z epoki potęgowała dbałość o szczegóły podyktowane wnikliwą kwerendą np. ówczesne nazewnictwo, tytuły, rangi, istniejące instytucje i przedsiębiorstwa oraz prawdziwie wspaniały barwny przekrój warszawskich osobistości, osobowości, elit, establishmentu i mafiosów.

Smaczku dodaje wplecenie postaci posiadających zdolności nadprzyrodzone, mediów, spirytystów, jasnowidzów, które w tamtym czasie robiły prawdziwą furorę. Epoka "seansów z duchami" zjednała sobie nawet marszałka Piłsudskiego, a Duszyński w ciekawy sposób połączył siły warszawskiej policji z Fenomenem z Warszawy.

Ten kryminał historyczny czyta się jednym tchem, a wprowadzony wątek mistyczny w żaden sposób nie odbiera całości realizmu. Brawo!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Feeria postaci...

niestety, nie jest to książka dla mnie. Bardzo nużąca do czytania. Tak dużo „cameo” upchanych w tej książce, że zamiast dodawać kolorytu stali się odpychający.

Stylistycznie i językowo nie jest to moja bajka, choć sama historia ma zadatki na ciekawą, to po przygodzid z Wedlem odłożyłem na półkę z książkami do których raczej nie wrócę.

Całkiem zgrabny kryminał retro. Główny bohater jak to w takich przypadkach bywa alkoholik z problemami osobistymi, czy może budzić sympatię ? Czy raczej odrazę ? Najważniejsze, że jest uparty i skuteczny. W jakiś co prawda sposób idzie się do Wróbla przyzwyczaić, jedno co wiem na pewno, historia na tyle mnie zaintrygowała, że z przyjemnością sięgnę po kolejny tom . Mamy tutaj nietuzinkową zagadkę kryminalną- połączenie parapsychologii, zbrodni, polityki i historii. Wszystko to zgrabnie połączone z jedną jednolitą opowieść. Jak dla mnie całkiem dobre !

Całkiem fajny kryminał retro.

Całkiem fajny kryminał retro.

"Coś nieuchronnie zbliżało się do miasta.."

Warszawa 1930 rok.
Chłód listopadowego poranka przenika funkcjonariuszy przeczesujących gęsty od zarośli teren nabrzeża. To już kolejny raz, gdy odnaleziono okaleczone zwłoki młodej kobiety. Komisarz Antoni Wróbel, czuje presję nie tylko ze strony przełożonych, ale i opinii publicznej. Wie, że morderca wyprzedza ich o krok, działając w zaplanowany sposób i nie pozostawiając za sobą żadnych śladów. Do pomocy w śledztwie zostaje przydzielony znany i szanowany inżynier Stefan Ossowiecki - medium warszawskiej elity. Jednak od początku ich współpraca nie przebiega pomyślnie. Sceptyczny wobec "daru" jasnowidza komisarz niechętnie korzysta z jego wizji i podpowiedzi. Czy uda im się przerwać bestialską serię? Czy znajdą nić porozumienia?

Fenomen z Warszawy brawurowo otwiera serię z komisarzem Wróblem. Przemyślana, szokująca akcja, która przenosi nas w czasy budzącej się do życia niepodległej Polski. Prezentuje nam całą śmietankę najznamienitszych osobistości, zapraszając w miejski splendor, wystawne przyjęcia i teatry. Spotkamy między innymi marszałka Piłsudskiego, czy Witkacego. Tomasz Duszyński nie zapomina również o mniej mroczniejszych zaułkach, gdzie "insekty półświatka kryły się po kątach" wplatając w fabułę nielegalne walki, porachunki gangsterskie, gdzie prym wiedzie Tata Tasiemka, czyli najsłynniejszy przedwojenny gangster.

To także zderzenie dwóch mocnych i wyrazistych charakterów, czyli fascynującego pod każdym względem medium oraz niepokornego, działającego pod wpływem impulsu komisarza.

W zręczny sposób łączy fikcję literacką z wątkiem historycznym i paranormalnym, przy okazji niejednokrotnie częstując czytelników wybornym humorem, ze szczyptą ironii. Takie połączenie przykuwa uwagę i sprawia, że nie można oderwać się od lektury.

Polecam wszystkim miłośnikom kryminałów, szczególnie tych z historią w tle.

"Coś nieuchronnie zbliżało się do miasta.."

Warszawa 1930 rok.

Fajnie się zapowiadała, ale z DUŻEJ chmury mały deszcz. Interesującego kryminału w tym "kryminale" tyle ile szczerości w politycznym bełkocie. Czekam na kolejnego Glatza.

• Kryminał
  • Audiobooki