Wielka prowokacja. Rzekomy rząd narodowy 1865 r.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Pardwa
Wielka prowokacja. Rzekomy rząd 1865 r.
historia polski
historia
admirał

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tytus | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

"W czasach zamętu trzeba obawiać się agentów i prowokatorów". Niestety, polskie elity emigracyjne dały się nabrać na grę Aleksandra Zwierzchowskiego, który był agentem carskim. Dążył do wysłania Polaków z Paryża do Warszawy (nie na "wnuczka", a na "patriotyzm"), przejęcia ich funduszy, składów broni i rozwikłania zagadki fałszerzy rubli carskich. To nie jest powieść. Działo się to naprawdę po powstaniu styczniowym w 1865 roku. Toteż tak mam, gdy ktoś za bardzo mówi o patriotyzmie to "odbezpieczam rewolwer w kieszeni" ( fragment cytatu za Hanns Johst). Agent lub prowokator. Serdecznie polecam książkę Janusza Iwaszkiewicza z 1928 roku, na nowo wydaną przez wydawnictwo Pardwa w 2018 roku. Dziękuję za uwagę.