Opowieść o dwóch miastach

Wydawnictwo: Psychoskok
9788381194150
klasyka
Iza

Akcja utworu rozgrywa się od 1775 roku aż do rewolucji francuskiej. Opowiada o losach Francuza Karola Darnaya i Anglika Sydneya Cartona, na tle dwóch miast – Paryża i Londynu. Jarvis Lorry i Łucja Manette przybywają z Anglii do Francji, aby uwolnić uwięzionego w Bastylii doktora Manette, ojca Lucie. Został on niesprawiedliwie uwięziony przez rodzinę markiza St. Évremonde'a, ponieważ był...

Jarvis Lorry i Łucja Manette przybywają z Anglii do Francji, aby uwolnić uwięzionego w Bastylii doktora Manette, ojca Lucie. Został on niesprawiedliwie uwięziony przez rodzinę markiza St. Évremonde'a, ponieważ był świadkiem morderstwa, którego dokonali oni na ubogim rodzeństwie.

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/opowiesc-o-dwoch-miastach_p914

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/opowiesc-o-dwoch-miastach_p914

czytam-polecam | 2019-07-27
Przeczytana: 13 maja 2017

Francuski lekarz Aleksander Manette w wyniku intrygi na 18 lat trafia do Bastylii, gdzie osamotniony powoli zaczyna tracić rozum. Uwolniony trafia pod opiekę dawnego sługi monsieur Defarge'a, który ukrywa doktora na poddaszu swojego domu. Lekarz w wyniku ciężkich przeżyć i lat samotności traci pamięć, by przeżyć zaczyna szyć buty. Przy tym właśnie zajęciu odnajdują lekarza jego dawny przyjaciel bankowiec Jarvis Lorry i dorosła już córka Lucy, którzy przez lata niestrudzenie poszukiwali doktora. Pan Lorry wraz z Lucy zabierają Aleksandra Manette'a do Londynu gdzie stopniowo zaczyna odzyskiwać pamięć i powraca do zawodu lekarza. Życie doktora pod troskliwym okiem córki zaczyna układać się na nowo. Ich szczęśliwe życie mącą niekiedy jedynie napływające z Francji wieści. Ciemiężony przez władzę i arystokrację prosty lud powoli zaczyna się buntować. Stopniowo nad Francją pojawia się groźba rewolucji. Ojciec i córka prowadzą otwarty dom w którym często bywają ich liczni przyjaciele....

Cathy Cat | 2019-07-26
Przeczytana: 21 maja 2017

Akcja dzieje się w Paryżu i Londynie w latach 1775-1790. Są tu ukazane przyczyny i przebieg rewolucji francuskiej; również jest tu motyw sądowy. Alexandre Manette był niewinnie skazany na 18 lat w Bastylii, a Darney został oskarżony o zdradę państwa. Osoby o imieniu Jacques reprezentują zbuntowany lud Francji, a Therese Defarge jego przywódczynię.

Ania Mróz | 2019-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2019

To jednak nie moje klimaty.
Im dalej tym lepiej.

Urszula | 2019-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2019, Ulubiona2019
Przeczytana: 20 lipca 2019

1. Niezwykle barwna językowo powieść. Kunszt nie tylko pisarza, ale i tłumacza zachwyca. Zdania stonogi, opisy rak barwne, że człowiek przenosi się w te miejsca a przed oczami stają barwne obrazy.
2. Czasem ta barokowość języka meczy i daje dłużyzny, ale i tak warto.
3. Opowieść o miłości i nienawiści, o zemście o niegodziwości. O wyzysku, cierpieniu i znieczulicy. O tym że walka o wolność i godność może przerodzić się w bezmyślne okrucieństwo.
4. Warto dla języka, dla historii dla klasyki.

Nagzymsie | 2019-07-04

Opowieść o grzechu. Przed, w trakcie i po rewolucji francuskiej. Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć. Gilotyna na miejscu Krzyża. Akcja skoncentrowana na dwóch miastach - Londynie i Paryżu. Zgrabne zapętlenie. Pięknie napisane i pięknie przetłumaczone. Przeskoki czasowe - akcja rozgrywa się w przeciągu kilkunastu lat. Zaskakujące zwroty akcji. Czegoś mi jednak w tej opowieści brakuje. Czerwona okładka wydaje się uzasadniona.

| 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała książka. Pełna brutalności a zarazem pięknych słów i miłosnych wydarzeń. Od dawna miałem zamiar ją przeczytać i wreszcie mi się udało.
Dramatyczna opowieść o miłości w czasie krwawej rewolucji francuskiej. Jestem bardzo poruszony historią tu przedstawioną i wspaniałą ofiarą Sydneya Cartona, po którym nie spodziewałem się tak dużego poświęcenia dla jego ukochanej Lucie Manette i jej męża.
Grube 600-stronicowe tomisko, lecz warto było. Szczerze polecam.

Monika B | 2019-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Top 1000
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Świetna opowieść przypominająca baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się równolegle w Londynie i Paryżu. Na przykładzie konkretnej rodziny możemy poznać realia rewolucji francuskiej, co nadaje książce waloru edukacyjnego. Co więcej sposób prezentacji bohaterów pozwala nam ich dobrze poznać, wiedząc dokładnie jakimi ludźmi są i co czują. Jak zawsze u Dickensa historia okraszona jest pięknym językiem.
Kolejna niezapomniana powieść Dickensa, która przetrwa lata.

Nanabanana | 2019-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Wspaniała opowieść o miłości, oddaniu i poświęceniu. Pomimo że jest to książka dość stara, wciąż czyta się ją bardzo dobrze i nie czuć, by traciła na aktualności. Wspaniale oddaje końcówkę XVIII wieku, jego realia wraz z panującym w okresie rewolucji okrucieństwem. Szlachetni bohaterowie przywracają wiarę w człowieczeństwo, nawet jeśli w obliczu rządnego krwi tłumu spotka ich zguba.

| 2019-03-27
Przeczytana: 27 marca 2019

Epicka, oldschoolowa, wielka opowieść. Naprawdę nieźle się to czytało, oczywiście wszyzstko trąci myszką, nawet nieco bardziej niż książki Sienkiewicza. Mimo wszystko - wreszcie mam to 'zaliczone'. Tyle filmów/książek czerpie z "Opowieści" że jest to po prostu szokujące, chyba na Wyspach/w USA to jest klasyk.

Szymon | 2019-02-14
Przeczytana: marzec 2013

Momentami przydługa, innym razem czyta się jak dobry kryminał, choć to ostatni gatunek jaki możnaby przypisać tej powieści.