Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody.

Okładka książki Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody. Karolina Macios
Okładka książki Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody.
Karolina Macios Wydawnictwo: Znak opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Znak
2018-11-26
2018-11-26
dzieci Bolek i Lolek

Zachęcony pozytywnymi opiniami i po potwierdzeniu, że przygody są inne od tych które już posiadamy zakupiłem tę książkę dla moich dzieci. Muszę powiedzieć, że nie rozumiem skąd tyle pozytywnych opinii. Uważam, że język jest skandaliczny, bohaterowie są opryskliwi. Odzywają się do siebie w sposób wręcz wulgarny. Nowoczesność przekazu nie ma to nic do rzeczy. Dzieci bardzo szybko przejmują język który słyszą i nie sądzę, by rodzice chcięli by ich dzieci zwracały się do nauczycielek tak jak zwracają sie do nich postaci z tej pozycji. Po takich lekturach nie dziwmy się, że kultura i ogłada w społeczeństwie spada.

Super książka.Czytałam ją dzieciom do spania. Pisana prostym,zrozumiałem językiem.Odpowiednia dla dzieci w każdym wieku.Pięknie zilustrowane. Pełna zabawnych momentów, pozwalających czytelnikowi śmiać się do łez.

Poprzedni Bolek i Lolek tej autorki był lepszy, choć i ten jest całkiem zabawny. Troszkę zbyt dydaktyczny. Ale i ja i syn mieliśmy sporą przyjemność z lektury.

Bolek i Lolek. Zupełnie Nowe Przygody to gwarancja dobrej zabawy nie tylko dla najmłodszych. To również swojego rodzaju wehikuł czasu dla dorosłych, którzy wychowali się na ich telewizyjnych przygodach małych bohaterów. Może być to zatem fascynująca lektura łącząca pokolenia. Polecam.

PRZYGODY WSPÓŁCZESNE, CZYLI JAKIE?
Nowe przygody Bolka i Lolka to zbiór piętnastu opowiadań, spośród których każde jedno ma swój inny, atrakcyjny dla młodego czytelnika motyw przewodni. Są zmienne pory roku, a co za tym idzie, łatwe do wychwycenia ważne wydarzenia będące nieodłącznym elementem życia każdego polskiego dziecka. Choć historie uwite są wokół prozaicznych czynności takich jak zabawa z przyjaciółmi, lekcje, sprzątanie, zakupy czy wyjście na basem można doszukać się nieuciążliwych i niezagłuszających całości akcentów typowego, współczesnego życia – a trafnym tego przykładem są kwadratowe postaci ze snu wyjęte jakby rodem z gry Minecraft.

PIES TO NIE ZABAWKA
Tuż obok pozytywnych opowieści mieszczą się sprytnie ukryte lekcje dobrego postępowania. Przezwyciężanie swoich lęków, bezinteresowna pomoc, w końcu mocno akcentowana odpowiedzialność konsekwentnego dbania o czworonoga przygarniętego ze schroniska pojawiająca się w wielu rozdziałach. Zwierzę, to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki, a najlepszym testem weryfikującym gotowość posiadania takiego pupila są między innymi pytania zawarte na końcu książki, na które zainteresowani tematem młodzi odbiorcy publikacji powinni sobie szczerze odpowiedzieć.

ILUSTRACJE
Niniejsza publikacja to przeszło czterysta stron kartek zapisanych wygodną, dużą czcionką, której towarzyszy kreska Sary Szewczyk wiernie oddającej obrazem klimat poszczególnych opowieści. Książka jest kolorowa, ładnie wydana, w solidnej oprawie. Przyciąga oko młodszego i starszego czytelnika, przyciągnęła i uwagę mojej czterolatki, z którą czytałam każdego wieczoru po pół rozdziału przed snem. I jedynie historia o cieczce wprowadziła mnie w drobne zakłopotanie, bo musiałam gęsto tłumaczyć maluchowi to i owo, reszta była dla niej przystępna i budziła emocje, od śmiechu po dreszczyk strachu.

PODSUMOWANIE
Powiew świeżości dla wielbicieli przygód Bolka i Lolka, w szczególności do samodzielnego czytania dla dzieci we wczesnych klasach szkoły podstawowej. Zabawna, pozytywna, poprawiająca humor i pouczająca publikacja z wielotematyczną treścią. Bo nie trzeba fantastycznych historii z paranormalnymi mocami, by móc się dobrze bawić i zadowolić apetyty dzisiejszych młodych czytelników.

PRZYGODY WSPÓŁCZESNE, CZYLI JAKIE?

Któż z Was nie zna Bolka i Lolka? Na bajkach z tą dwójką wychowały się całe pokolenia i zapewne kolejne będą tę bajkę oglądać. Niemniej przyszła pora, by trochę odświeżyć przygody dwóch rezolutnych chłopców i wkroczyć razem z nimi w dwudziesty pierwszy wiek. Gotowi na Zupełnie nowe przygody?

Jako dziecko byłam zachwycona Bolkiem i Lolkiem i towarzyszącą im w niektórych odcinkach Tolą. Zawsze dobrze się bawiłam, a śmichu było co niemiara. Z czasem jednak zapomniałam o bajce, która ubarwiała moje dzieciństwo, do czasu aż sama zostałam mamą i starszy syn zaczął z pasją oglądać stare odcinki...
Wówczas propozycja Bolka i Lolka. Zupełnie nowych przygód okazała się genialnym rozwiązaniem, by oderwać niespełna pięciolatka od telewizora i zasiąść z nim wieczorem do książki i kontynuować niesamowite przygody ulubionych bohaterów.

Zupełnie nowe przygody wciągają od pierwszej strony. Nim jednak zasiadłam do czytania bajki ze Starszakiem, partiami oczywiście, poświęciłam wieczór na zaznajomienie się z treścią i powrót do przeszłości. Tak jak z niecierpliwością oczekiwałam kolejnych odcinków w telewizji jako dziecko, tak teraz niemal z ekscytacją trzymałam i tuliłam egzemplarz nowych przygód dwójki braci, by dać się pochłonąć lekturze. Nowe perypetie Bolka i Lolka zachwycają, bawią, a jednocześnie dają do myślenia. Wiecie, bajki z morałem. :) Katarzynie Macios udało się zachować to, co w braciach najlepsze i jednocześnie sprawiła, że współczesne dzieci, otoczone nowinkami technicznymi (i nie tylko),odnajdą z nimi wspólny język.

Książkę cechuje duża czcionka, co dla małych czytelników (tych dużych też) ma niebagatelne znaczenie, ponieważ zdecydowanie ułatwia czytanie i przyjemność z niego płynącą. Tekst jest przejrzysty, słownictwo dostosowane do wieku odbiorcy, opisy zachwycą nawet najbardziej wymagające gusta czytelnicze, a dialogi sprawią, że będzie się chciało dołączyć do bohaterów, czy może być coś lepszego? Nie pozostaje zatem nic innego niż oddać się lekturze.

Oczywiście nie można zapomnieć o stronie graficznej. Ilustracje Sary Szewczyk świetnie uzupełniają treść, dodając książce klimatu. Jest kolorowo i dzieje się... oj dzieje.

Podsumowując: Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody to nie lada gratka dla małych i dużych fanów tej sympatycznej dwójki. Idealna książka na rodzinne spędzanie czasu. Spróbujcie rozwikłać zagadkę zaginięcia Świętego Mikołaja, odkryjcie, ile pracy wymaga wychowanie psa (który pożera wszystko!) i sprawdźcie, czy Minecraft to faktycznie taka fajna gra..., ale to nie wszystko, co przygotowała dla Was Karolina Macios z Bolkiem i Lolkiem!

Gorąco polecam!

Może to nie jest normalne, że Bolek i Lolek znów trafili w moje ręce, kiedy już dzieckiem nie jestem, ale mam tyle fajnych wspomnień z tymi uroczymi chłopakami, że nie mogłam się powstrzymać. Książka pokaźnych rozmiarów, nie jakaś tam książeczka. Jest co czytać.

Bolek i Lolek i ich pies Zuch w czasach obecnych, w erze internetu. Brakuje Toli, ale zastąpiła ją przesympatyczna Zuza kochająca zwierzęta i dbająca o ekologię, tym samym ucząca chłopaków jak żyć w zgodzie z naturą. Również zdrowe odżywianie znajdzie tu swoje miejsce.

Bolek i Lolek jak zawsze wpadający w tarapaty. Sąsiad okazuje się być wampirem, a w nader tajemniczych okolicznościach znika Święty Mikołaj, którego to renifery widziały po raz ostatni na stacji benzynowej. Jak ich nie kochać?

Książka bez górnolotnych tekstów, napisana poprawną polszczyzną, w sposób zrozumiały dla malucha. W treści zabawna, również dla dorosłego. Czytając naszym milusińskim, sami się również nudzić nie będziemy. Brawa dla autorki - Karoliny Macios. Książkę przepięknie zilustrowała Sara Szewczyk.

W związku z nadchodzącymi świętami, uważam, że to znakomity pomysł na prezent pod choinkę.

(...)

Znalazło się także sporo miejsca na opowieści o dbaniu o środowisko i rzeczywistości wokół siebie. Zuza, przyjaciółka Bolka i Lolka, uzmysławia chłopakom, że istnieje coś takiego jak Dzień Ziemi. Szybko wpadają oni na tuziny pomysłów, jak można zatroszczyć się o otoczenie – zrezygnować z plastikowych słomek, zacząć używać toreb wielokrotnego użytku, sprawdzać, z czego wykonane są kupowane przez nas przedmioty i czy zostały stworzone z myślą o ochronie przyrody. Wierzcie mi, nawet dorosłym może to pomóc przypomnieć, jak bardzo zaśmiecamy swoją planetę.

(...)

Bolek i Lolek – kto o nich nie słyszał? Ulubieńcy dzieci (tych młodszych i „troszkę” starszych) powracają w wielkim stylu!! I choć nie ma z nimi Toli, to nowa bohaterka Zuza w całości skradła moje serce!

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Karoliny Macios, ale pewnie nie ostatnie. Autorka w książce „Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody” zachowała charakterystyczne cechy tytułowych bohaterów, jednocześnie dostosowując powieść do obecnych czasów.

I tak znajdziemy rozdział o zdrowym odżywianiu, o uzależnieniu od Internetu, czy też jeden z moich ulubionych o prezentach (zarówno Mikołajkowych, jak i tych na Dzień Dziecka).

Dlaczego to moje ulubione? Pewnie dlatego, że w fantastyczny sposób ulubieńcy dzieci uczą, że najważniejsze są prezenty zrobione samodzielnie oraz że czasami najlepszym prezentem dla nas, jest podarowanie czegoś komuś, kto potrzebuje pomocy.

• Gdów
  • Literatura dziecięca
  • Współpraca z Wydawnictwem

Dodaj cytat z książki Bolek i Lolek. Zupełnie nowe przygody.

Video

Video