Książka Roku 2018

The Prince and the Pauper
9788381193375
klasyka
Iza

Książę i żebrak (Królewicz i żebrak) – powieść Marka Twaina, opowiadająca historię nagłej "zamiany miejscami" niezwykle podobnych chłopców: dziedzica tronu księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VI i żebraka Toma Canty'ego. Akcja powieści rozgrywa się w szesnastowiecznym Londynie. Pewnego jesiennego dnia w jednej z biednych rodzin urodził się chłopiec – Tomek Canty. W tym samym czasie na...

Akcja powieści rozgrywa się w szesnastowiecznym Londynie. Pewnego jesiennego dnia w jednej z biednych rodzin urodził się chłopiec – Tomek Canty. W tym samym czasie na królewskim dworze urodził się także chłopiec - królewicz Edward Tudor. Chłopcy byli do siebie podobni jak dwie krople wody. Tomek mieszkał w ubogiej dzielnicy londyńskiej Offal Court. Miał dwie piętnastoletnie siostry bliźniaczki: Elżunię i Anię, z którymi mieszkał, mieszkał także z matką, ojcem oraz jego stara babką.

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/krolewicz-zebrak_p849

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/krolewicz-zebrak_p849

Wioletta | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Stara książka, a jakże dzisiejsza, piękna i wartościowa opowieść o dwóch chłopcach. Polecam każdemu, może uronicie łzy tak jak ja, skłania do zastanowienia się nad tym, co powinno być w życiu ważne, niezależnie od tego, czy jesteś biedny, czy bogaty.

Roman Dłużniewski | 2017-01-01

To jest książka dla młodzieży, ale na dobrą sprawę to pozycja dla ludzi w każdym wieku. Jak to jest stać kimś innym ? Byłem biednym, głodnym i obdartym a stałem się księciem. I odwrotnie, książę staje się biedakiem. Obie strony maja swoje blaski i cienie. A może jednak lepiej nie kombinować i być tym, kim się faktycznie jest ? ? Pod rozwagę.

Książka zapamiętana z dzieciństwa. Czytałam ją chyba ze dwa razy i pamiętam jak byłam poruszona historią bohaterów. Żałuję tylko, że nie przeczytałam jej moim dzieciom jak były w wieku do słuchania:). Znają ją tylko z filmu.
Na długo pozostaje w sercu.

Aleksandra | 2015-06-25
Przeczytana: 1963 rok

Wzruszająca książka mojego dzieciństwa.Opowiada historię chłopców, wywodzących się z rożnych środowisk, którzy zamienili się strojami i znaleźli się w kompletnie różnych miejscach.

Danway | 2011-12-09
Przeczytana: 1993 rok

Niesamowita powieść o dwóch niemal identycznych chłopcach, którzy wywodzą się z dwóch całkiem odmiennych środowisk... Gdy pewnego dnia przypadkowo spotykają się w Londynie, postanawiają się zamienić miejscami... W tym miejscu Twain po mistrzowsku ukazał, że bycie bogatym nie jest takie wspaniałe, jak się może okazywać oraz że życie w biedzie mimo wszystko nie jest takie beznadziejne... Z tego utworu płynie nauka, że najlepiej jest żyć swoim własnym życiem...

Dyskusja | 2015-02-26

Książka podejmuje bardzo ważny temat różnic pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi. Jest też przy tym wzruszająca, ale i stereotypowa. I zgodnie z tym stereotypem, czytając byłam sercem bliżej z tym biednym chłopcem, niż z bogatym. Taka natura, że częściej opowiadamy się po stronie biednych i uciśnionych.

| 2015-11-10
Przeczytana: lipiec 2000

Piękna historia o moralności i niesprawiedliwości społecznej.A także o chęci sprawdzenia,jak to jest byc kimś innym.

Black_and_white | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2015, Lektury
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

„Książę i żebrak” to powszechnie znana powieść. Wiele osób zna historię o chłopcach: księciu i żebraku, którzy zamieniają się ubraniami. Niestety chłopcy nie zdają sobie konsekwencji popełnionego czynu, który może narobić prawdziwe zamieszanie…

Prawdziwe nazwisko amerykańskiego pisarza Marka Twaina brzmi Samuel Langhorne Clemens. Urodził się w 1835 r. w miasteczku Floryda. Pracował w drukarni, a później jako pilot parowca rzecznego. Twain był poszukiwaczem złota, podróżnikiem - zwiedził niemal cały świat. Pracował jako dziennikarz, najbardziej znany jest jako autor powieści, np.: Książę i żebrak, Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka. Pisarz zmarł w 1910 r.

Kiedy brałem tą książkę do ręki nie wiedziałem czy będzie mi się podobać, bo nie ukrywam faktu, że „Przygody Tomka Sawyera” nie za bardzo przypadły mi do gustu. Przeżyłem miłe zaskoczenie czytając tą książkę, ponieważ uważam, że jest o niebo lepsza od wspomnianych przygód Tomka. W książce głównymi bohaterami są Tomek Canty i...

Abee | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 1985

Wzruszająca historia, która mogłaby zdarzyć się naprawdę. Biedak zaskakuje szlachetnością, gdy tymczasem szlachetni są w większości podli. Powieść umoralniająca. Miła duszy. Daje wiarę w poczucie sprawiedliwości. Pozycja ku pokrzepieniu serc.

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Twain w swojej opowieści przedstawił nam blaski i cienie życia ludzi pochodzących z różnych klas społecznych.
Uświadamia nam również jak bardzo mylące bywają pozory przez pryzmat, których tak często oceniamy ludzi i sytuacje.