Posełki. Osiem pierwszych kobiet

Okładka książki Posełki. Osiem pierwszych kobiet Olga Wiechnik
Okładka książki Posełki. Osiem pierwszych kobiet
Olga Wiechnik Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2019-03-13
2019-03-13
prawa wyborcze Zofia Moraczewska feminizm emancypacja kobiet

Brakująca połowa historii

Książka opisuje losy sprzed stu lat pierwszych 8 posłanek i ich walkę o prawa kobiet. Wiele z poruszanych tematów społecznych jest niestety aktualnych do dzisiaj. To przykre, że w 21 wieku kobiety każdego dnia wciąż muszą trzymać gardę żeby nie wrócić do statusu domowego inwentarza.
Polecam sceptykom i krytykom dzisiejszych kobiet walczących o zrównanie praw z mężczyznami.

#bookmenkowebingo marzec 2024

Może lekko naciągnięte te 10 gwiazdek, ale ta książka ma punkty styczne z Chłopkami, które odniosły taki sukces czytelniczo - komercyjno - wszelaki i tak pięknie widzę różnicę jak można pisać o kobietach, o ich prawach, w tym o kobietach wiejskich, żeby zostawić jakąś przestrzeń, nie strzelać do czytelnika ideologiczną narracją i własnymi tendencyjnymi poglądami

Szkoda, że to Posełki nie odniosły takiego sukcesu jako książka, bo zasługują na to o wiele bardziej. Tak jak napisałam może dostrzegłabym jakieś minusy np wyraźną dominację w tekście postaci Zofii Moraczewskiej, może niektóre wątki można było pogłębić, ale i tak to kawał dobrze napisanego reportażu

Cieszę się że sięgnęłam po ten tekst właśnie teraz, krótko po Chłopkach. Brakowało mi tej satysfakcji z lektury, jaką w tym przypadku dostałam. Warto zapamiętać te Panie:

Zofia Moraczewska, Maria Moczydłowska, Zofia Sokolnicka, Jadwiga Dzubińska, Anna Piasecka, Gabriela Balicka, Franciszka Wilczkowiakowa , Irena Kosmowska

#bookmenkowebingo marzec 2024

Znakomite, poszerzające horyzonty. Polecam szczególnie panom!

Znakomite, poszerzające horyzonty. Polecam szczególnie panom!

Bardzo ciekawa jako portret i kobiet, i czasów.
Początek książki mowi o zachowanej kartce z notatkami jednej z pierwszych posełek. Po jednej stronie kartki: równa płaca, rewizja prawa cywilnego, ochrona macierzyństwa. Po drugiej: 3 pary kalesonów, dwie mankietów i skarpetek. Życiowe.
Lektura obowiązkowa!

Bardzo ciekawa jako portret i kobiet, i czasów.
Lektura obowiązkowa!

Sporo przeleżała na półce zanim zdecydowałem się na jej przeczytanie. Mając niewygórowane oczekiwania zaskoczyłem się niezwykle przyjemnie. Posełki są opowieścią o pierwszych kobietach posłach w historii poleskiego parlamentaryzmu. Autorka opisuje nie tylko ich działalność polityczną, ale przede wszystkim to co spowodowało, że się na nią zdecydowały. W większości miały naturę społecznikowską, więc służba parlamentarna była tylko przedłużeniem ich dbałości o dobro wspólne. Niezwykłe to były kobiety. Większość tekstu jest poświęcona (co zrozumiałe) Zofii Moraczewskiej, żonie pierwszego premiera II RP. Na tle jej pracy i życia można poznać realia życia w ówczesnej naprawdę biednej Polsce. Ale było coś co szczególnie mnie dotknęło i ujęło. Szereg ówczesnych posłów i polityków nie uwłaszczał się na majątku państwa, swoją pracę traktowali jako służbę państwu i obywatelom. Jest to coś co dziś już w zasadzie niemal zanikło.

Autorka przedstawiła losy pierwszych polskich posłanek, wydobyła z zapomnienia sylwetki bardzo nieprzeciętnych i dzielnych kobiet. W czasach, gdy emancypacja dopiero się rodziła, były wykształcone, miały swoje rodziny i mogły pójść inną łatwiejszą drogą, ale stały się działaczkami ludowymi - zakładały szkoły, edukowały chłopów, pomagały wiejskim kobietom. Bardzo pięknie jest to opisane i jestem pełna podziwu dla tych bohaterek - siłaczek Żeromskiego kochających wieś. Praca u podstaw jest przecież tak fundamentalna dla poprawy losu ludzi więc czemu jest tak niedoceniona, pomijana, nieistotna dla kierujących naszym krajem? Przecież to dzięki takim działaczom ludowym i ich szkołom możliwy był społeczny awans zdolnych ludzi ze wsi. Książka pokazuje z iloma przeciwnościami, zacofaniem polityków musiały się mierzyć, aby je usłyszano w sejmie. Do tego życie codzienne i historia XX wieku ich nie rozpieszczały, były aresztowane, traciły wszystko. Bardzo dzielne kobiety pełne szacunku dla pracy i pomocy innym, mogące być wzorem dla nas nawet dzisiaj.
Jeśli chodzi o styl książki to nieco monotonny i nie wiem, czy dobrym pomysłem było przeplatanie losów bohaterek, bo w pewnym momencie straciłam orientację who is who. Do tego słuchając audiobooka, jeszcze trudniej się czasem połapać, o kim mowa. Generalnie w pamięć zapadła mi Zofia Moraczewska, a reszta bohaterek jakby się ze sobą stopiła i pamiętam tylko niektóre sceny, nie wiedząc, kogo dotyczą. Trochę więc jest chaotycznie, a i styl nieco ugrzeczniony i monotonny. Bohaterki są wspaniałe, może trochę za idealne? Albo to my dziś prowadzimy za łatwe i puste życie?

Książka, która wywarła mnie z długiego kryzysu czytelniczego. Zaciekawiła mnie od pierwszego rozdziału. To co te kobiety dokonały dla niepodległości, cała ich praca u podstaw i poświęcenie odbiera mi mowę.
Obowiązkowa pozycja patriotyczna, ale przede wszystkim każda Polka powinna to przeczytać.

Fascynująca lektura. Najbardziej szokuje już sama początek o prawach (a raczej ich braku) kobiet. Szkoda, że na lekcjach historii o tym nie uczą. To nie jest tylko historia 8 kobiet, które weszły do rządu. To także historia ich rodzin, powstawania szkół dla dziewcząt, wojny, powstań, sytuacji społeczno-gosoodarczo-polotycznej tamtych lat. Dobre uzupełnienie po lekturze "Służących", "Chłopek" i "Ziemianek". Teraz mam praktycznie pełen obraz sytuacji kobiety około sto lat temu. Niby tak niedawno a dzieli mnie od nich przepaść w chyba każdej płaszczyźnie życia.
Trochę szkoda, że autorka skupia się głównie na jednej bohaterce a pozostałe 7 historii tych wspaniałych kobiet są niejako wątkami pobocznymi.
Reportaż momentami przez to przypomina trochę biografie.
Jestem pod wrażeniem, że jakby nie patrzeć książka polityczna i historyczna została tak ciekawie napisana. Prawie jak scenariusz na film.

Fascynująca!

Fascynująca!

Reportaż o zapomnianych już nieco bohaterkach międzywojnia, ukazujących ich życiorysy uwikłane normami społecznymi, czasem wielkich zmian, przewrotów.. a przede wszystkim usłanych ogromną ilością pracy, zarówno zawodowo jak i prywatnie. Gorąco polecam, jedną z przyjemniejszych lektur tego roku dla mnie.

• Reportaż