Posełki. Osiem pierwszych kobiet

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
jagarkar

Wszyscy wokół albo oszuści, albo komedianci, albo ludzie bezdennie słabi. Ja miotam się bezsilnie, bo oczywiście „babie” nie pozwoli przecież nikt z tych mężów stanu polityki prowadzić, a tymczasem wierzcie mi, że my byśmy tę politykę o całe niebo dalej i lepiej prowadziły niż oni! – pisała w 1916 r. do męża Zofia Moraczewska. 100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu...

100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Moraczewska. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet.

Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Diana | 2019-04-05

bardziejlubieksiazki.pl

Olga Wiechnik opowiada kilka historii jednocześnie, a wszystkie je zamyka w ramach biografii ośmiu kobiet. Tych, które weszły do Sejmu Ustawodawczego po odzyskaniu niepodległości. O niektórych wiemy bardzo dużo, o innych prawie nic, ale autorka starała się pokazać je wszystkie jak najpełniej. Zofia Moraczewska, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Jadwiga Dziubińska, Anna Piasecka, Gabriela Balicka, Franciszka Wilczkowiakowa i Irena Kosmowska. Niesamowite kobiety, które obchodziła przyszłość własnego kraju, które chciały go ulepszać, kształcić mieszkańców i dawały bardzo dużo z siebie. Olga Wiechnik opisuje ich życie, pokazuje drogi, jakimi trafiły do sejmu, rolę, jaką tam odegrały i jak ich obecność wpłynęła na polską politykę, a tym samym na polską rzeczywistość – ówczesną i tą dzisiejszą.

To wszystko jest szalenie ciekawe, ale ponad to wybijają się bohaterki. Te charaktery! To zdecydowanie! Ta odwaga! Czytałam z zapartym tchem, ze strony na stronę...

Iwona | 2019-04-15
Na półkach: E-book, Przeczytane

Świetnie napisana, doskonale przemyślana i niezwykle interesująca. W zalewie przeciętnych lektur o kobietach, ich walce o prawa do samostanowienia, książka Olgi Wichnik wyróżnia się wyważeniem i – nie bójmy się tego słowa – mądrością. Tytułowe posełki to były naprawdę niezwykłe kobiety. Przeczytajcie, warto!

Emmi | 2019-04-19
Na półkach: Ebook, Przeczytane