Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Black Cat, White Cat
Joanna Wajs
Ag2S

Czarny Kot wychodzi z domu tylko w dzień. Lubi patrzeć na muchy i jaskółki. Biała Kotka wychodzi z domu tylko w nocy. Lubi patrzeć na robaczki świętojańskie i gwiazdy. Aż pewnego razu – w miejscu między dniem a nocą – kocur i kotka nagle się spotykają. Co z tego wyniknie? Świat nie jest wcale czarno-biały, więc będziecie bardzo, ale to bardzo zaskoczeni… Ta niezwykła książka dla najmłodszych...

Ta niezwykła książka dla najmłodszych o różnicach, które łączą, a nie dzielą, zdobyła nagrodę NATI PER LEGGERE 2015.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: https://nk.com.pl/

małgorzata pyzik | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Czy przeciwieństwa faktycznie przyciągają się? Czy jeżeli ktoś wygląda inaczej niż my, to oznacza od razu, że jest zły? „Czarny kot, Biała kotka” to niewielka bajeczka ale jakże wymowna. Jeden z kotów lubi spacerować nocą, oglądać wszystko co w dzień wydaje się niewidoczne, a w ciemności nabiera piękna, drugi z kolei uwielbia spacerować w dzień,w otaczających rzeczach dostrzega w nim wiele radości i czerpie z nich moc pozytywnej energii. Zarówno noc jak i dzień są pełne niespodzianek i cudów. Lecz żeby zobaczyć piękno obu tych chwil trzeba mieć odwagę. Czyż nie przyjemniej iść na taką na wędrówkę w towarzystwie?
To co dla nas wydaje się inne, niezbadane, nieraz wydaje się być tajemnicze czy nawet złe. Budzi lęk i niezbadane wydaje się być inne niż w rzeczywistości. Potrzeba czasu, byśmy do czegoś przywykli, dostrzegli czy czymś zachwycili.
Zwykło się mówić, że coś jest białe albo czarne. Często zapominamy o tych wszystkich szarościach, niuansach które pozwalają na lepsze...

Biblioteka Szkolna | 2019-01-22

Ta niezwykła książka dla najmłodszych o różnicach, które łączą, a nie dzielą, zdobyła nagrodę NATI PER LEGGERE* 2015. [źródło: strona wydawnictwa]

Bohaterowie tej książki to Czarny Kot i Biała Kotka. Każde z nich wychodzi z domu w innym czasie. Kot spaceruje po świecie w dzień, a Kotka w nocy. Zwierzaki lubią przyglądać się ptakom i gwiazdom. Ponieważ zastanawiają się, jak to jest w tej nieznanej im porze doby, Kos i Sowa proponują im, by przekonały się o tym osobiście. Koty podejmują wyzwanie i... spotykają się. Co z tego wyniknie i jakiego będzie koloru? Przekonajcie się czytając tę niezwykłą książeczkę.

Niewiele tekstu i czarno-białe ilustracje czynią tę książkę nietypową. Wyróżnia się ona na tle wielu kolorowych publikacji. Historia dwóch kotów posłużyła autorce do zaprezentowania różnic, jakie funkcjonują w świecie.

Mali_czytelnicy | 2019-01-23

Czarny Kot wychodził z domu tylko w dzień, Biała Kotka wychodziła z domu tylko w nocy. Po pewnym czasie zapragnęli dowiedzieć się, jak wygląda świat w drugiej połowie dnia, i wtedy się spotkali.
Czarny Kot pokazał Białej Kotce cuda poranka, a Biała Kotka pokazała Czarnemu Kotu to, co jest najpiękniejsze o zmroku.
Koty stały się nierozłączne, a po pewnym czasie na świat przyszło 6 małych kociaków.
Zgadnijcie, jaki miały kolor 🙂
Wspaniała książka! W przepiękny sposób pokazuje, że świat nie jest tylko czarny lub tylko biały, jest różnorodny i kolorowy, a różnice powinny nas łączyć, a nie dzielić.
To piękna książka o tolerancji. Mądra, pomysłowa i wymowna.
Bardzo polecam 🙂

Kawazliterami | 2019-01-28
Na półkach: Przeczytane, Mam!, Dla dzieci
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Historia podobna do wielu - Czarny Kot, który wychodzi z domu tylko w dzień. I Biała Kotka, która opuszcza dom jedynie nocą. To, co czyni tą opowieść wyjątkową to ilustracje oraz... ostatnia kartka :)

Lubię takie opowiadania - czytane w 15 minut, w ciągu dnia albo na dobranoc, jakby mimochodem. A jednak zostaje po nich więcej niż te 15 minut czytania.

Zostaje estetyczny porządek w głowie, i zadowolenie, bo ilustracje są proste, przejrzyste i ładne.
Zostaje uśmiech - bo zakończenie powala na łopatki :)
Zostaje szacunek - bo książka opisuje dwa te same stworzenia z innymi zwyczajami, które się szanują.
Zostaje też poczucie odwagi - bo mimo szacunku, koty nie boją się wyjść ze swoich stref komfortu.

I to wszystko, a pewnie i jeszcze więcej jest podane przy okazji, podświadomie prawie. Lekko i dla każdego zrozumiale (mimo, że ja użyłam może zbyt podniosłych i topornych określeń).

Polecam też maluchom, bo świetnie będzie działać jako książeczka kontrastowa, dzięki dużym...

Jerzy | 2019-02-01
małami | 2019-02-01