Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności.

Wydawnictwo: Arkady
hotelarstwo, Warszawa, Bristol, historia
historia
Nemeni

Hotel Bristol – niemy świadek wielkiej polityki, chwilowa siedziba rządu, miejsce pobytu najznamienitszych gości stolicy: polityków, artystów, finansistów – przedstawiony w faktach, anegdotach, materiałach z epoki... i plotkach. Hotel Bristol – świetnie napisane dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne. Także fascynujące, często nieznane i zaskakujące losy...

Hotel Bristol – świetnie napisane dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne. Także fascynujące, często nieznane i zaskakujące losy pierwszego właściciela Bristolu – Ignacego Jana Paderewskiego.

Autorki przedstawiają losy Warszawy i Polski z niecodziennej perspektywy – luksusowego hotelu na Krakowskim Przedmieściu. Opisują też towarzyskie i kulturalne życie stolicy, jego jasne i ciemne strony, a niekiedy także pikantne szczegóły.

źródło opisu: ops z okładki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Montgomerry | 2018-12-04
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Qulturasłowa | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Z wizytą w Bristolu
Będąc na Krakowskim Przedmieściu, trudno nie zwrócić uwagi na Hotel Bristol, jeden z najstarszych i najdroższych (jeśli nie najdroższy w Warszawie). Podziwiając zarówno sam wygląd zewnętrzny budynku, jak i dając się zauroczyć jego wnętrzom, z których część posiada secesyjną dekorację, nie zastanawiamy się często nad tym, jak powstawał, co było impulsem do jego założenia i – co więcej – jakie nazwisko za jego powstaniem stoi. Tymczasem pierwotnie w miejscu hotelu wznosił się Pałac Tarnowskich, gdzie mieściły się instytucje publiczne, zaś w 1895 nieruchomość została kupiona przez spółkę, której jednym z właścicieli był Ignacy Jan Paderewski, polski pianista, kompozytor, polityk, mąż stanu.
O tym, jak powstawał hotel Bristol, jak przebiegała jego budowa, o szczegółach architektonicznych oraz wystroju, o bywających w nim gościach i jego dziejach na przestrzeni lat przeczytać możemy we wciągającej książce „Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności”,...

1414 | 2018-12-02

Ładnie wydana pozycja. Ciekawy temat, przynajmniej dla mnie. Jednak po lekturze mam pewien niedosyt. Mam wrażenie, że można było bardziej zagłębić się w ten temat.

namarginesie | 2019-01-31
Na półkach: 2019, Biblioteczka, Przeczytane