キッチン

Wydawnictwo: Gentosha
literatura piękna
japoński

私がこの世でいちばん好きな場所は台所だと思う――。同居していた祖母を亡くし途方に暮れていた桜井みかげは、田辺家の台所を見て居候を決めた。友人の雄一、その母親のえり子さん(元は父親)との奇妙な生活が始まった。絶望の底で感じる人のあたたかさ、過ぎ去る時が与える癒し、生きることの輝きを描いた鮮烈なデビュー作にして、世界各国で読み継がれるベストセラー。「海燕」新人文学賞・泉鏡花文学賞受賞作。

źródło opisu: https://www.gentosha.co.jp/book/b7088.html

źródło okładki: https://www.gentosha.co.jp/book/b7088.html

Luiza | 2014-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kamikaze
Przeczytana: 18 maja 2014

Zgrzyt. Liczyłam na coś miłego, sympatycznego i wesołego, coś co pozwoli odpocząć moim szarym komórkom, a tu takie małe nieporozumienie.
Stworzona atmosfera lekko mnie przytłaczała, zresztą ciągle przewijający się wątek śmierci nie mógł być ani banalny ani wesoły. Sama nie wiem dlaczego wydawało mi się, że ta cieniutka książeczka zawierająca dwa opowiadania będzie miłym przerywnikiem, czymś co pozwoli mi odetchnąć na jeden wieczór (może to wina opisu z tyłu, gdzie wyrwano nieodpowiedni fragment?). Może gdybym czytała ją w innych warunkach (a nie, kiedy za oknem deszcz) i gdybym wiedziała czego się spodziewać inaczej nastawiłabym się do tej lektury. Po prostu nie wyszło.

lbadura | 2018-10-19
Przeczytana: 01 października 2018

Jakiś czas temu po przesłuchaniu audiobooka Harukiego Murakami przeglądałem w sieci recenzje książek innych współczesnych autorów japońskich i natrafiłem właśnie na książkę "Kuchnia" Banany Yoshimoto. Recenzje tej książki przekonały mnie do tego, że powinienem sięgnąć po nią w najbliższym czasie.
Główną bohaterką książki jest młoda kobieta, około 20 lat, Mikage Skurai. Ma wielkiego pecha w życiu. Jej babcia z którą mieszkała umiera. Wcześniej została sierotą. Nie wiedząc co dalej będzie pomocną dłoń wyciąga kolega ze studiów, który proponuje Mikage, aby wprowadziła się do jego mieszkania. W ten oto sposób Mikage zamieszkuje z kolegą i jego mamą.
Mikage spędza sporo czasu w kuchni, śpi w kuchni, no i oczywiście gotuje w kuchni.
Muszę przyznać, że książka jest dość oryginalna. Porusza temat relacji młodej kobiety i młodego mężczyzny, których łączy przyjaźń, niekoniecznie konwencjonalna romantyczna miłość. Zamiłowanie do pewnych miejsc, pomieszczeń, szczególnie tytułowej kuchni jest...

ekruda | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Autorka zawarła tu dwa niedługie opowiadania- tytułową "Kuchnię" i "Moonlight Shadow". Tym, co łączy oba teksty jest temat śmierci, który jednak w każdym z opowiadań służy czemuś innemu. W "Kuchni" śmierć rodziców i babci staje się tym, co popycha główną bohaterkę do rozwoju, dojrzewania. Trochę tak, jakby Mikage, kiedy została sama, obudziła się i zaczęła otwierać oczy na ludzi i uczucia, których nie była świadoma. "Moonlight Shadow"zaś jest bardzo sugestywną opowieścią o żałobie, o sposobach radzenia sobie ze stratą.

Co ciekawe w obu opowiadaniach fabuła nie jest szczególnie porywająca, streszczanie jej nie ma większego sensu. Cała siła tych utworów pochodzi bowiem z warstwy, w której autorka zamknęła emocje bohaterów, a nie z wydarzeń, które były ich tłem.

"Kuchnia" i "Moonlight Shadow" to bardzo ciepłe i spokojne teksty. Najbardziej wyraźną cechą tych opowiadań jest dla mnie jednak atmosfera oniryczna, momentami wręcz surrealistyczna. Można by mieć wrażenie, że sen i jawa...

nangnak | 2018-11-13

No fajnie ma ta Banana, bo przez tsugumi udowodniła, że ma mentalne 15 lat, więc w sumie wszystko se może napisać, a ja czytając ją, będę czuła oswojone ciarki wstydu, za które nie chce mi się jej już rozliczać. Tak czy inaczej - tutaj są jakby mniejsze i nawet trochę się wciągnęłam, więc sukces.

Oliwia | 2011-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2011

`Ze wszystkich miejsc na świecie najbardziej lubię kuchnie.
Tak naprawdę tym jednym zdaniem można w pełni opisać książkę Yoshimoto Banany.
Dwa pozornie różne opowiadania łączy taki bardzo specyficzny kuchenny duch. Kuchnia/kawiarnia/jadłodajnia emanuje spokojem, pomaga bohaterom znaleźć wewnętrzny spokój. A przede wszystkim pod płaszczem zwykłego opowiadania, kryje się opowieść o przemijaniu, bliskości, podejmowaniu przełomowych decyzji…

| 2013-11-12
Przeczytana: 03 października 2013

Zdecydowanie polecam dla każdego kto chce poznać kulturę Japonii. "Kuchnia" to opowiadanie o młodej dziewczynie, która właśnie straciła ostatniego członka rodziny - babcię - i przeprowadza się do chłopaka, który pracuję w lubianej przez jej babcię kwiaciarni. Od tej momentu jest to historia każąca się zastanowić nad problemem przemijania i śmierci, nad sensem życia.

ilo99 | 2016-12-09
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 09 grudnia 2016

To zbiór dwóch minipowieści, powiązanych ze sobą tematycznie. Obie bohaterki łączy śmierć najbliższych im osób. W tytułowym opowiadaniu główną postacią jest osierocona Mikage, której babcia (ostatni żyjący członek rodziny) właśnie odeszła. W „Moonligh Shadow” Satsuki nie może się pogodzić ze śmiercią chłopaka, z którym przeżyła ostatnie cztery lata. Proste opowieści, napisane nieskomplikowanym językiem, który niejednokrotnie zaskakuje swoją poetyką: „Przezroczysty, cichy czas opadał kropla po kropli, towarzysząc dźwiękowi sunącego po papierze długopisu”. Można się oczywiście poczuć zaintrygowanym nieokreśloną płciowością postaci drugoplanowych, dla mnie jednakże nie miało to żadnego znaczenia. Ważniejsze było towarzyszenie tym młodym dziewczynom w trudnej drodze powrotu do życia, po stracie bliskich. Ich relacje z mężczyznami, przyjaźń, która charakteryzowała się zrozumieniem i wyrozumiałością, lecz także skłonnością do poświęceń dla drugiego człowieka. Przyjemna, niebanalna lektura.

kaname | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Lubię czytać tę książkę. Robiłam to wielokrotnie wcześniej i zrobię to jeszcze wiele razy. Pozycja świetna na okropne wieczory. Pomimo tego, że dotyka przemijania, jest optymistyczna. Najlepiej czytać w kuchni przy herbacie.

Mam bardzo pozytywne wspomnienia po lekturze: narracja senna, trochę odrealniona, niby nic się nie dzieje, dużo takiej "codzienności", ale czyta się nad wyraz miło.

neuromance | 2012-07-07
Przeczytana: 03 lipca 2012

Po "Kuchnię" sięgnęłam zachęcona przez "Tsugumi" tej samej autorki. Nie rozczarowałam się.
Oto mamy dwa opowiadania, dotyczące przede wszystkim tematyki życia i śmierci, ale też nadziei, zmiany płci i...jedzenia. Bohaterka "Kuchni" nie potrafi rozwikłać własnych relacji z przyjacielem (czy tylko przyjacielem?), Satsuki z "Moonlight Shadow" nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanego.
Pomimo tragedii, jakie dotykają postaci z tych nowelek, treść jest przesycona ciepłem i łagodną melancholią. Jest coś krzepiącego, może nawet terapeutycznego w zawartości tej książki. "Kuchnię" oceniam nieco słabiej niż "Tsugumi", za to "Moonlight Shadow" podobało mi się bardziej. Ogólnie 8 i polecam.