Inżynieria Gier. Level design dla początkujących

Okładka książki Inżynieria Gier. Level design dla początkujących Jacek Wesołowski
Okładka książki Inżynieria Gier. Level design dla początkujących
Jacek Wesołowski Wydawnictwo: Wonderland Engineering interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Wonderland Engineering
2016-04-02
2016-04-02
level design

Okładka książki Świat przyrody Mike Jolley, Amanda Wood
Świat przyrody Mike Jolley, Amanda...
Okładka książki Lego Nexo Knights. Księga Potworów John Derevlany, Mark Hoffmeier
Lego Nexo Knig... John Derevlany, Mar...
Okładka książki Wzrok! Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę Irene Chan, Ruth Spiro
Wzrok! Akademi... Irene Chan, Ruth Sp...

Bardzo w porządku, podoba mi się, że kolejne rozdziały są powtarzane o prosty przykład, który konsekwentnie jest rozwijany. Brak mi trochę odwołań do innych produkcji, a także wprowadzenia do kwestii silników w grach, gdzie wszakże tworzone są dane tytuły.

Książka pokazuje w jaki sposób twórca gry może komunikować się z graczem za pomocą Level Designu na podstawie kilku zmyślonych, ale w gruncie rzeczy naprawdę interesujących gier.
Odpowiada między innymi na pytania takie jak:
- dlaczego niektóre gry z "otwartym światem" sprawiają wrażenie dużo bardziej ograniczających niż niektóre gry złożone z liniowych misji (np. "Deus Ex")
- dlaczego bardzo złym pomysłem jest zmienianie mechaniki w kolejnych levelach (ostatnio widziałem recenzję gry "Lew Leon" - pasuje idealnie do tego punktu)
- co zrobić, żeby gracz nie biegał przez godzinę po całym levelu szukając jednego głupiego klucza do drzwi,
- dlaczego w strzelankach tuż przed bossem jest pokój pełen apteczek, pancerzy i amunicji,
- jak tworząc grę akcji nie zmęczyć gracza i zachęcić do dalszego jej przechodzenia
- jak przekazać złożony wątek fabularny nie zmuszając gracza do czytania znalezionych dokumentów lub przeklikiwania przydługawych dialogów

Odpowiada między innymi na pytania takie jak:

Kupiłam książkę w formie cyfrowej, bo wtedy chyba jeszcze nawet nie było papierowej. A szkoda, bo tak rozległe pdfy czyta się zwyczajnie ciężko. Zorientowałam się, że jest papierowa, gdy byłam w połowie 10 rozdziału. Dlatego polecam jednak zaopatrzyć się w wersję papierową, nie tylko ze względu na wygodę czytania, ale także ze względu na przyklejanie karteczek w istotnych momentach, a trochę się ich tam nazbierało! Książka jest świetna. Czasami trochę przegadana, ale świetna. Pełna przykładów, obrazowego podejścia, no i przede wszystkim - autor wyjaśnia każdy szczegół, nie pozostawiając czytelnika, który kompletnie nie wiedziałby o co chodzi. Już teraz, grając w jakąkolwiek grę, zwracam uwagę na szczegóły, o których wcześniej nawet bym nie pomyślała. Polecam każdemu, kto myśli o tworzeniu gier i poziomów, a także każdemu, kto jest zwyczajnie ciekawy, jak to w ogóle działa "od kuchni".

• Informatyczne
  • UXUI