Okładka książki A Very English Scandal: Sex, Lies, and a Murder Plot at the Heart of the Establishment John Preston
John Preston Wydawnictwo: Other Press literatura piękna
Other Press
2016-01-01
2016-01-01

Na okładce oryginalnego wydania, pozbawionego serialowego sznytu, pojawiają się cytaty opisujące tę książkę jako „very funny” czy „dark comedy”. Po przeczytaniu całej książki mogę powiedzieć z całą pewnością, że choć autor pozwala sobie na żarty i celną ironię, próżno szukać w tej pozycji książki na poprawę humoru.
Choć główną osnową wątku jest skandal Thorpe’a - lidera Partii Liberalnej, autor nie omieszkuje się wspomnieć o innych skandal, które uchroniono przed wyciekiem do opinii publicznej (przynajmniej do czasu śmierci osób z nimi związanych). Wśród nich znaleźć można liczne oskarżenia o pedofilię czy molestowanie osób chorych psychicznych. Na ich tle Jeremy Thorpe okazuje się tylko jedną z wielu postaci, chronionych dla dobra rządu. I choć nie dziwi to nikogo, kto choć trochę domyśla się, jak funkcjonuje polityka, skala samego procederu może przerazić.
Pozycja Prestona jest interesująca, napisana plastycznym, literackim językiem - przez co może stanowić wyzwanie dla osób nie posługujących się wprawnie językiem angielskim. Przedstawia ona cały dramat afery Thorpe’a i historie głównych osób w nią zamieszanych: Jeremy’ego Thorpe’a, Normana Scotta oraz Petera Bessella. Jej najmocniejszym punktem jest niewątpliwie fakt, że autor nie wybiela żadnej z tych postaci. Wszystkie mają zalety i wady, z czego te drugie nieustannie wpływają na ich życie, doprowadzając wreszcie do momentu tragedii - swoistego zawiązania akcji czyli próby zabójstwa Scotta, który nieustannie zagrażał Thorpe’owi, rozpowiadając o ich dawnym romansie. W pewnym sensie autor pozwala nam ocenić, kto i w jakim stopniu doprowadził do tej sytuacji. Czy uciekający od odpowiedzialności, egoistyczny i pogrążający się w panicznej obsesji Thorpe czy może Scott, którego życie było do pewnego momentu naznaczone depresją i histerią, a także niszczeniem życia osobom, które próbowały mu pomóc.
W skrócie to fascynujący i trzymający w napięciu reportaż, który jest też dobrym świadectwem upadku człowieka u szczytu władzy - czy to Jeremy’ego Thorpe’a, czy pozostającego pod jego urokiem do pewnego momentu Petera Bessella. Zapewne nie ma co liczyć na prędkie wydanie tej pozycji w języku polskim, ale jeśli komuś nie straszne jest czytanie po angielsku i interesuje się Wielką Brytanią, znajdzie naprawdę ciekawą lekturę.

Choć główną osnową wątku jest skandal Thorpe’a - lidera...

• Po angielsku
  • Reportaże