Powroty nad rozlewiskiem

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rozlewisko, Mazury
espeja

Inne wydania

Ponownie gościmy w przepełnionym ciepłem i magią domu nad rozlewiskiem. W domu, który pokochało dziesiątki tysięcy czytelników. Tym razem opowieść snuje matka głównej bohaterki "Domu nad rozlewiskiem" - Basia. Ukazana historia sięga początków XX wieku, przedstawia losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach. Splątane korzenie bohaterów książki - polsko-niemieckie i katolicko-ewangelickie -...

Ukazana historia sięga początków XX wieku, przedstawia losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach. Splątane korzenie bohaterów książki - polsko-niemieckie i katolicko-ewangelickie - stanowią tło dla pełnych dramatyzmu historii miłosnych oraz codziennych zdarzeń.
Basia opowiada o swoim dzieciństwie, okresie studiów, marzeniach, dramatycznych rozstaniach, poszukiwaniu miłości, dla której warto żyć.
W domu zatopionym pośród mazurskich pejzaży dokonują się przedziwne powroty - do siebie, do tradycji, do bliskich. Powroty, które nieraz wymagaja uczciwego pożegnania - z iluzją, z egoizmem, z zazdrością.
Basia odnajduje siebie. Osadza, zakorzenia. Powraca.

Ksiązka przynosi cudowny klimat znany czytelnikowi z "Domu nad rozlewiskiem", a jednocześnie przywołuje szalony świat lat 60. i 70. - lat beztroski. W zgrzebności, szarości i ubóstwie PRL Kalicinksa potrafi wydobyć bogactwo barw, smaków, uczuć, do których byśmy chętnie powrócili.
Gdy sie ma ..dzieści lat, zaczynają się powroty i wspominki. Całe moje pokolenie wychowało się w PRL-u i czy tego chcemy czy nie, w większości wypadków dzieciństwo i młodość mieliśmy wspaniałą mimo pewnej przaśności.
Pierwsze pocałunki, pierwsze rozstania, pierwsze łzy. I mnóstwo nowości! Adapter Bambino, big-beat, telewizja, inna niż dotąd muzyka, prywatki... To wszystko jest w tej książce. Ale też w "Powrotach nad rozlewiskiem" czuje się zapachy i smaki oswojone przez każdego dzieciaka. Dosłownie (przepisy kulinarne a jakże, na bieda potrawy) a też w przenośni - zapach domu, tradycje rodzinne, zwyczaje. Każdy dziś do nich sięga. Sięgnijmy z bohaterką, Basią. To jej życie, ale w nim jak w lustrze, odbija się los naszego pokolenia ...dziestolatków.
Nina Terentiew

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Ulka | 2014-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2014

Dalsza historia bohaterów Domu na rozlewiskiem. Tym autorka zwraca uwagę na historię Basi. Tak samo jak wcześniej powieść jest pełna miłości,ciepła,wzruszeń, humoru, ale też i smutku. Również tą książkę pochłonęłam z czystą przyjemnością. Kto jeszcze nie poznał historii boahterów nad rozlewiskiem, serdecznie polecam:)

ivv | 2015-11-16

Czułam się jakbym znowu czytała 1. część (z tą różnicą, że pierwsza podobała mi się bardziej). Podobne zachowania obu bohaterek, wokoło stado zalotników (co już zaczynało mi działać na nerwy - ileż można?), podobny klimat...
Dobrze, że o połowę krótsza.
Plusem była historia rodziców Baśki i opowieści wojenno-okupacyjne.

eduko7 | 2014-05-21
Przeczytana: 10 lutego 2007

Dzięki tej części trylogii lepiej poznajemy Barbarę, jej treściwe w swej prostocie "recepty życiowe". Dla smakoszy dodatkowym atutem tego tomu są zawarte w nim przepisy kulinarne.

Książkowo_czyta | 2011-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Druga część trylogii mazurskiej, kontynuuje klimat "Domu nad rozlewiskiem". Tym razem jednak skupiamy się na wspomnieniach Basi poczynając od jej dzieciństwa, poprzez wczesną młodość, aż do dojrzałości i chwili obecnej.
Opowieść ta wciąga i przyjemnie się ją czyta, ciekawostką są przepisy kulinarne zamieszczone na końcu książki.

Kiwi_Agnik | 2012-12-19
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Ostatnia część trylogii Pani Kalicińskiej mnie nie zachwyciła.

Książka nudna i przeciętna.

Nikto | 2016-07-03
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Druga część tryptyku o domu nad rozlewiskiem mnie z lekka rozczarowała . Ten fragment rodzinnej sagi właściwie powinien być czytany jako pierwszy,wtedy łatwiej jest zrozumieć dlaczego potem Gośka tak łatwo i szybko pojechała i została przyjęta przez matkę Basię . Niestety ja tym tomem się znudziłam . Za dużo w nim jedzenia i przepisów,które w przeciwieństwie do opinii niektórych czytelniczek,dla mnie były nie uatrakcyjnieniem powieści,ale zwyczajnym ' wypełniaczem ' stron.(Wszak nie każdy jest kuchniolubny z zawodu , lub nawet zamiłowania) . Za dużo też Tomasza i filozofowania na jego temat.Trochę fajnych ciekawostek z ' tamtych ' lat ,jak chociażby podróż Basi do Moskwy na koncert Wysockiego,ale niewiele po za tym . Jednak trzecią część przeczytam aby zamknąć trylogię rozlewiska.

Anna Maria | 2013-07-08

Uważam,że najciekawsza z trylogi mazurskiej.Czuć klimat a czytając opowieści bohaterki Basi można poczuć oczyma wyobraźni zapach pieczonego chleba i innych pyszności których przepisy można znaleźć na ostatnich kartkach książki.Wspaniałe wspomnienia czasów lat sześciesiątych i siedemdziesiątych.Rozterki,miłości,trudne decyzje z jakimi musi zmierzyć się Basia sprawiają,że podczas czytania łatwo się można zidentyfikować z bohaterką.Lektura warta uwagi.Polecam.

Ania | 2015-03-15
Przeczytana: czerwiec 2010

Druga część trylogii bardziej mnie ujęła. Przedstawiona jest tu historia Basi, która jest wzruszająca. Książkę czyta się zdecydowanie lepiej niż pierwszą część. Zdecydowanie lepsza.
Polecam...

Madi | 2013-06-14
Przeczytana: 24 lutego 2013

Ta część jest inna od poprzednich,ale również ciekawa i fajnie się ją czyta.Są tu wspomnienia Basi ,jej dzieciństwo,dorosłość -wspomnienia z II wojny światowej( co też bardzo lubię).
Dzięki tej części bardziej poznajemy Basię ,bardziej się do niej zbliżamy , można ją polubić i zrozumieć jej motyw.
Książka jest pełna ciepła i bardzo przyjemnie się ją czyta-szkoda że są tylko III częśći,bo z chęcią bym sobie jeszcze poczytała.
Książkę polecam na zimowe dni,do ciepłej herbatki- mnie bardzo uspokoiła,.

zakreconaxxd | 2015-05-16
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone

Nadal uważam, że cała historia jest trochę naiwna i przydługa, ale znacznie bardziej podobała mi się niż pierwsza część, o wiele przyjemniej mi się czytało.

Małgorzata Kalicińska w Poznaniu

Autorka bestsellerowej sagi o rozlewisku odwiedzi Poznań 5 czerwca. Spotkanie będzie połączone z premierą najnowszej książki pt. "Lilka".