Okładka książki Od lex Iulia municipalis do flawijskich leges municipales. Rozwój rzymskiej administracji municypalnej w okresie od Juliusza Cezara do Domicjana. Problematyka prawno-historyczna Emilia Twarowska-Antczak
Emilia Twarowska-Antczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa Seria: Parnassus historia
historia
Parnassus
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
2018-11-01
2018-11-01
Historia Starożytność Historia Rzymu Cesarstwo rzymskie Historia administracji Administracja rzymska Municipia Miasta rzymskie

Okładka książki Krew. Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów Marek Białokur, Karolina Ekes, Ryszard Polak, Marek Sikorski, Wojciech Ślusarczyk, Emilia Twarowska-Antczak, Jacek Woźny, praca zbiorowa
Krew. Medyczne... Marek Białokur, Kar...

Trochę za mało się znam na problematyce prawnohistorycznej, by należycie ocenić tę monografię, mam jednak nieodparte wrażenie, że długotrwały proces romanizacji prowincji Cesarstwa był dla codziennego życia ich mieszkańców dużo ważniejszy niż wszystkie bitwy, traktaty, zamachy na cesarzy oraz posiedzenia senatu, o których tak chętnie piszą choćby Tacyt i Swetoniusz. Autorka zajęła się właśnie procesem municypalizacji miast Imperium Romanum od czasów Cezara do końca epoki flawijskiej. Początki tego procesu sięgają późnorepublikańskiego zwyczaju nagradzania weteranów ziemią, ale z czasem przybrały inną formę i dały asumpt to powstania ośrodków miejskich, z których na obszary prowincji promieniowała cywilizacja rzymska. Autorka wyróżnia w pracy okres rządów Augusta, a potem wyraźnie podkreśla rolę Klaudiusza, który w swojej polityce wewnętrznej starał się umocnić spójność państwa przez nadawanie obywatelstwa i właśnie rozwój administracji municypalnej. Wiele miejsca poświęciła też Twarowska-Antczak prowincjom hiszpańskim, na których obszarze zachowało się dużo tekstów epigraficznych wskazujących na municypalizację Półwyspu Iberyjskiego za cesarza Wespazjana i jego synów. W sumie niewątpliwie jest to cenna pozycja, z której można się wiele dowiedzieć o wewnętrznej polityce cesarzy I w.

Tomasz Babnis

• Rzym i świat rzymski