Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie

Okładka książki Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie Leszek Kołakowski
Okładka książki Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
filozofia, etyka
Znak
2003-01-01
2003-01-01
filozofia Nagroda Klugego

Gdy dostałem tę xiążkę do przeczytania, pomyślałem, że lekko nie będzie. A tu zaskoczenie...
Owe "wykłady" napisane są prostym językiem i są nadzwyczaj przystępną lekturą. Oczywiście Kołakowski w swoich rozważaniach jest nieco dogmatyczny (a który filozof nie jest?) i tam gdzie mu wygodnie pewne fakty przemilcza, jednak lektura daje zaskakująco dużo frajdy - jak na rozważania filozoficzne.

Otworzyłam Mini wykłady o maxi sprawach na wyrywkowym akapicie i wiedziałam, że muszę to przeczytać. Książka ta to zbiór tekstów o wszystkim. Kołakowski w zwięzły sposób podsumowuje zagadnienia filozoficzne, abstrakcyjne, o których się wie, że istnieją, ale zwykle nie ma czasu o nich myśleć jakoś głębiej. To taki trochę bryk omawiający “trudne tematy” z różnych perspektyw.

Mimo że Mini wykłady o maxi sprawach to kiążka nienowa, to wciąż jest aktualna. Po raz pierwszy niektóre wykłady pojawiły się w telewizji w okolicach 1990 roku. Później przedrukowała je “Gazeta Wyborcza”. Wydanie z 2022 roku zawiera ich trzy serie oraz kilka tekstów nigdzie dotychczas nie publikowanych, lub publikowanych w innych miejscach, ale pasujących tu tematyką.

Warto wiedzieć, że Kołakowski to filozof, którego lata twórczości przypadły na PRL. Przez lata piastował wysokie stanowiska na UW, ale w latach ‘60 wyrzucono go z partii za zbyt stanowczą krytykę władz i ideologii marksizmu (Wiki). W związku z nałożoną cenzurą, wyemigrował i tworzył spoza Polski.

☯️ Trudne sprawy

Mini wykłady o maxi sprawach poruszają różnorodną tematykę. Filozof pisze (mówi) o władzy, sławie, równości, kłamstwie, tolerancji, podróżach, cnocie, odpowiedzialności zbiorowej, kole fortuny, zdradzie, przemocy, wolności, luksusie, nudzie, czy matematyce i mistyce.

To właściwie są dokładnie tematy pierwszych dziesięciu wykładów, które składają się na pierwszą serię. Ciekawe, życiowe, interesujące. Gdybym przeczytała je jako nastolatka, byłabym zachwycona. Dzisiaj już jestem trochę bardziej doświadczona i pewne rzeczy są dla mnie oczywiste, ale i tak udało się poszerzyć punkt widzenia na niektóre poruszone tematy.

☯️ Różnorodnie

Każdy zbiór różnorodnych tekstów, publikowanych wcześniej w innych miejscach, ma w sobie coś niespojnego. Ten też tak ma, wybrane teksty nie są równe. Ale w moim odczuciu to nie jest coś, co jakoś bardzo przeszkadza. Niektóre z nich są świetne, głębokie i dające do myślenia. A niektóre oczywiste, jak coś, co dorosły człowiek powinien już wiedzieć z doświadczenia i własnych przemyśleń.

Dlatego uważam, że to trochę książka dla młodzieży. Prostym językiem wyjaśni złożoności pewnych idei, problemów, czy rzeczy, które się w życiu przytrafiają. Kołakowski dobrze i zrozumiale tłumaczy i pokazuje, jak można do tych zagadnień podchodzić i co należy o nich wiedzieć, żeby wyrobić sobie własną opinię. I to jest fajne.

Niefajne jest to, że wydawca olał przypisy. Ja kumam, że te teksty tak były publikowane oryginalnie. Ale ja bym chciała się dowiedzieć, co to za film Jacopettiego przytacza Kołakowski i skąd wzięło się wiele innych twierdzeń. Wydanie z dodanymi przypisami miałoby mega wartość dodaną. A gdyby jeszcze okrasić to jakimś krótkim wstępem o autorze, to by było w ogóle super, a tak jest tylko tak sobie.

☯️ Bryk, ale warto

Mini wykłady o maxi sprawach na pierwszych stronach zrobiły na mnie wrażenie. Niestety im dalej w las tym ciemniej. Całościowo więc odbiór mam taki, że jest to książka interesująca, ale raczej przeciętna. Pomimo wysiłków zapamiętam z niej tylko niektóre główne myśli. Niektóre rozważania mnie w ogóle nie przekonywały. Były albo bez podsumowań, albo końcówka przekazywała pałeczkę podsumowania komuś innemu, np. teologom.

Ostatecznie doszłam do wniosku, że Kołakowski myślał fajnie, ale w tej formie nie są te myśli jakioś bardzo pogłębione i odkrywcze. Zresztą autor zdaje sobie sprawę, że nadmiernie spłyca niektóre rozważania, czy pisze o rzeczach mniej lub bardziej oczywistych. Np. każdy wie, czym są stereotypy. Ale czy na pewno? O tym się przecież jakoś specjalnie nie rozmawia, po prostu nabywa się tę wiedzę przez osmozę. Albo kara śmierci. Jakie są za, a jakie przeciw?

Ale największą wartością tej książki jest to, że filozof umie w trafne zdania. Potrafi zgrabnie podsumować jakieś skomplikowane idee. I to jest cenne, nawet kosztem skrótów i spłyceń.

Ciekawe teksty dające szanse na przemyślenie róznych kwestii

Ciekawe teksty dające szanse na przemyślenie róznych kwestii

Klasyka

Klasyka

NIE daje przyjemności myślenia.

ta książka to tylko zapis osobistych przemyśleń Kołakowskiego na "ważne" tematy w prosty sposób. na każdym kroku spotykamy argumentację w oparciu o religijność filozofa, a w wielu miejscach dokonuje wartościowania i wybiórczego podejścia do tematu, wedle własnego widzimisię. nie dobrnęłam do końca, szkoda czasu.

NIE daje przyjemności myślenia.

Książka reklamuje się mianem dającej przyjemność myślenia. Tymczasem otrzymujemy serię wykładów, które ślizgają się po wybranych tematach, nie zadają żadnych pytań, są puste jak wydmuszki. Podeszłam do niej ze sporym optymizmem, ale niestety srogo się rozczarowałam.

Jak na znakomitego filozofa, mógł się Leszek Kołakowski trochę bardziej wysilić.

Zgrabne słowo to na pewno. Co się zaś tyczy samej treści, nie zawsze się z autorem zgodzić mogłem, ale doceniam z jego strony próbę objaśnienia pewnych elementarnych spraw społecznych z pozycji chrześcijanina XXwieku.

Z twórczością Pana Leszka Kołakowskiego nie miałam okazji do tej pory się zapoznać.

Do przeczytania książki zachęciło mnie tajemniczo brzmiące nadane końcowe słowa w tytule - ''Mini-wykłady o maxi-sprawach''. Znaczenie słowa wykłady znam bardzo dobrze od strony praktycznej, jak i teoretycznej. Nie jest ono dla mnie obce, lecz ciekawe, gdyż uczestniczyłam przez wiele lat w nich. Jedynie ważna podczas przeprowadzania wykładów jest odpowiednia tematyka i sposób ich prowadzenia, bo od tego wiele zależy, czy dany przedmiot zainteresuje uczestnika bądź też nie.

Autor w większości czytelnikom jest znany jako filozof. Nie zawsze bywa, tak od razu płynące słowa od autora mogą przypaść do gustu czytelnikowi z powodu niedobranej trafnie tematyki oraz powiązanej z nimi podjętych zagadnień, które do samego końca nie zostały przez niego zrozumiale ujęte w toku jego całościowego rozumowania tego, o czym chce przedstawić w skonstruowanych rozdziałach.

W sumie to się zastanawiałam, która grupa czytelników pasowałaby najbardziej do czytanej przeze mnie książki, gdyż odpowiedzi nie uzyskałabym tak od razu po pierwszym przeczytaniu jej.

Należy podkreślić to, że podjecie się trudnych tematów w tej książce stanowi nie lada gratkę dla specjalisty w danej ulubionej opisywanej przez siebie dziedzinie, ale czy to przyczyni się, aby dotarł, do reszty nowych czytelników odniesie wówczas prawdziwe zwycięstwo na polu bitwy w dziedzinie literatury, która, co jakiś czas się zmienia w dobie pojmowania treści i sensu przekazu na każdego rodzaju toku jej rozumienia.

Uważam, że przeczytanie tej książki będzie taką zdecydowanie inną odskocznią w niektórych wybranych zagadnieniach, które może zaskoczyć przemyśleniami mogącymi na wielu płaszczyznach spowodować, że niekoniecznie trzeba być filozofem, aby odkryć coś nowego, a co najważniejsze autor stara się również nie zapomnieć o dodaniu słów otuchy, ale robi, to delikatnie nie obrażając nikogo.

Owszem zdarzają się takie tematy, w których brakuje mi jednak tego, czegoś, co lubię przy tematyce mniej mi znanej, a chciałabym dowiedzieć się zdecydowanie więcej.

Książka ta składa się z trzech serii. Nie posiada rozdziałów. Została wydana w twardej oprawie, zamieszczony w niej tekst jest czytelny.

Polecam przeczytać tę książkę.

Znakomity filozof i znakomita książka. Polecam

Znakomity filozof i znakomita książka. Polecam

„… Tak to dwie dusze mamy – jedna chce bezpieczeństwa i spokoju, druga szuka ekscytacji tym, co nieznajome i niebezpieczne …”

Sobota 😉 Mam nadzieję, że Wasz weekend jest udany. Przed Wami bardzo pouczająca publikacja, która opowiada o życiu, filozofii, problemach codzienności i duchowości człowieka. W wiele rzeczy wierzymy bez ustanku. Czekamy na coś dobrego, co może nas spotkać. Niestety martwimy się o te drobne rzeczy, z którymi nie potrafimy dać sobie rady. Mało tego, boimy się też do tego przyznać. Powiecie, że marudzę. Nie 😉

Publikację określimy mianem książki, która daje przyjemność myślenia. Ten znakomity filozof, pierwszy laureat prestiżowej Nagrody im. Johna Klugego – amerykańskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych – zajmuje się w swoich mini wykładach także zagadnieniami z pozoru mało filozoficznymi: sławą, podróżami, długami, zabobonami, terroryzmem i… nic nierobieniem.

Pod koniec okupacji Leszek Kołakowski (1927 – 2009) zdał małą maturę, częściowo w Warszawie, a częściowo w Radomiu. Kołakowski już w młodzieńczych latach deklarował się jako „bezwyznaniowy”. W 1996 r. nagrał dla Telewizji Polskiej 30 mini wykładów poświęconych ważnym zagadnieniom filozofii kultury (m.in. władzy, tolerancji, zdradzie, równości, sławie, czy kłamstwu).

Przenikliwość i poczucie humoru Autora pozwalają mu na zaskakujące i celne obserwacje dotyczące zarówno życia codziennego, jak i odwiecznych praw ludzkiej natury. Te gwarantują jednocześnie chwilę refleksji i prawdziwą czytelniczą przyjemność.

Odbiorca otrzyma trzy serie w jednym tomie. Z całą pewnością znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Mnie z tych serii zainteresowały następujące tematy. To koło fortuny, które wpływa na nasz los, zdrada, która dotyka np. coraz częściej kobiety i wolności, która jest szeroko rozumiana.

„Powiadają też niektórzy: grać na loterii albo ruletką się zabawiać to rzecz niemądra, bo szanse są zawsze przeciw nam.” Z kolei związki międzyludzkie, które sami wybieramy czasami kończą się źle. Mamy też wolność, ale wolimy z niej nie korzystać, gdy chodzi o sprawy, na których się nie znamy. Druga seria też jest interesująca. Odnajdziemy tu Boga, śmiech, młodość i sprawę seksu.

Czytamy w Biblii o Bogu, który prarodziców upomina, Noemu polecenia wydaje, z Abrahamem przymierze zawiera, a do Mojżesza przemawia. Gdzie tu odnaleźć ten literacki złoty środek? Cierpienie przecież ma moc oczyszczającą, nie każde jednak, nie zawsze i nie u każdego.

Czym innym też jest zdolność do śmiechu, a czym innym poczucie humoru. Młodość też stanowi swoisty etap, tak jak i seks, który łączy kochających się ludzi. Modne statystyki podają, że stanowi on zaledwie 20 % każdego związku, ale niektórzy specjaliści twierdzą inaczej. Seria trzecia to m.in. wybaczanie – dość trudne. To także nasze ja, ale i zagadnienie o maskach, które sami przywdziewamy i przyszłości, której nie poznamy tak szybko.

Zachęcam do przeczytania publikacji. Warto przecież czasami pomyśleć i np. zajrzeć do własnego sumienia, które nie składa się z zasad, nie jest doktryną, ani ideologią. To takie pole wrażliwości. Indywidualne dla każdego. 😉

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska