Wściekłe

Wydawnictwo: Editio
7,47 (17 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
2
8
4
7
4
6
4
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788328346864
liczba stron
344
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodał
aleqsia

Niedaleka przyszłość – będąca u progu totalitaryzmu Polska realizuje pionierskie Programy Udoskonalania Rodziny. Niezamężne kobiety są napiętnowane: nie mogą samotnie wyjechać za granicę, kupić dużego mieszkania, zameldować się w hotelu czy nocą wyjść z domu, ponieważ na ulicach grasują bojówki. Kwitnie propaganda. Każdy przejaw niesubordynacji jest surowo karany, a donosicielstwo...

Niedaleka przyszłość – będąca u progu totalitaryzmu Polska realizuje pionierskie Programy Udoskonalania Rodziny. Niezamężne kobiety są napiętnowane: nie mogą samotnie wyjechać za granicę, kupić dużego mieszkania, zameldować się w hotelu czy nocą wyjść z domu, ponieważ na ulicach grasują bojówki. Kwitnie propaganda. Każdy przejaw niesubordynacji jest surowo karany, a donosicielstwo nagradzane.

Tamara Taszycka, której babcia zaczytywała się w „Bluszczu”, a którą matka nauczyła, że nie jest gorsza od żadnego mężczyzny, staje na czele partyzanckiej grupy sprzeciwiającej się ograniczaniu praw i swobód Polek. Wspólnie z kobietami jak ona wściekłymi na system planuje akcje wymierzone przeciwko rządowi. Przez oponentów nazywana „maskulinistką” i „feminazistką”, zafascynowana Glorią Steinem oraz Freddiem Mercurym, żyjąca w totalnej konspiracji, nierozumiana przez najbliższych, rozpoczyna rewolucję, za którą przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.

"Ja nie wiem, czym jest feminizm. Wiem natomiast, czym jest sprawiedliwość"

Tamara Taszycka.

 

źródło opisu: https://editio.pl/ksiazki/wsciekle-ewa-podsiadly-n...(?)

źródło okładki: https://editio.pl/ksiazki/wsciekle-ewa-podsiadly-n...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (10)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1692
Dropsique | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019

Przerwałam czytanie tego czegoś na sto piętnastej stronie. Potrzebowałam nabrać dystansu. Miałam nadzieję, że po nocy dam radę do tego czegoś wrócić. Jednak stwierdziłam, że nie.

Nie chcę.
I jestem wściekła.
Ponieważ jestem kobietą.

Paskudne stereotypy, mizoginizm i mizoandria w jednym. Nienawiść do mężczyzn, kobiet, młodszych, starszych... po prostu innych.

Nie wierzycie, to proszę, kilka przykładów:

„(...) gdy już zamkną się w kawalerce, wypiją po zimnym piwie (...)”

„Potem Kamila otwiera dużą, ukrytą w kącie lodówkę, i każdej z partyzantek daje po butelce zimnego piwa."

„Odżywia się zdrowo, od czasu do czasu spotyka się z Piotrkiem, by sobie ulżyć (...)”

„Na jedynce wielka świńska twarz pani minister do spraw rodziny (...)”

„Przedział wieku: osiemnaście – czterdzieści siedem.” - to koleżanki z grupy. Jedyne słuszne i mądre osoby na świecie - „Tamara i reszta to nie są głupie, pozbawione poglądów krowy.”

„- A może to byli faceci? – ciągnie wątek biurwa numer dwa.”

„Lecz...

książek: 264
Kasia | 2019-02-05
Na półkach: Przeczytane

,, (...) nie trzeba przemocy fizycznej, by zniszczyć człowieka, wystarczy zrobić z niego kogoś, kim nie jest (...)"

Polska. Niedaleka przyszłość. Tamara Taszycka to jedna ze ,,Wściekłych" - kobieta, która sprzeciwia się władzy i decyzjom, jakie ona podejmuje. Jednym ze sztandarowych programów rządu są PURy - Programy Udoskonalania Rodziny, które sprawiają, że wiele rodzin zachęconych pieniędzmi, jakie otrzymują z jego poszczególnych segmentów powiększa się, a kobiety za zwalnianie miejsc pracy otrzymują comiesięczne zapłaty. Tamara i kobiety, które również należą ,,Wściekłych" zaczynają jednak zauważać, że działania rządu doprowadzają do degradacji kobiet. Tamara staje się symbolem buntu, a ,,Wściekłe" zaczynają przeprowadzać akcje, które zaczynają uzmysławiać Polakom, że rząd nie działa w imieniu obywateli, a jedynie jego działania doprowadzą do upadku kraju. Czy Tamarze i ,,Wściekłym" uda się rozpocząć rewolucję ?

,,To Tamara." - Tak brzmią pierwsze słowa powieści Ewy...

książek: 67
Ada | 2018-12-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Tamara stoi na czele tajnej grupy kobiet, które nie zgadzają się z polską polityką i rządem, który usiłujące opanować i zaplanować całe życie osobiste kobiety w kraju.
Kobiety stają się gospodyniami domowymi i mają realizować się jedynie jako matki oraz żony.
Tamarze i jej koleżanką nie podoba się to.
Bunt i złość zrodziły się w bohaterce w dzieciństwie, gdy musiała bezradnie patrzeć na słabość matki.
Kobieta jest singielką, matka nie żyje, ojciec nie jest kochanym tatusiem, a siostra, z którą pragnie utrzymywać kontakt, niestety nie podziela poglądów Tamary.

Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać po tej książce, ale muszę przyznać, że mnie wciągnęła.
Bardzo spodobał mi się pomysł wprowadzania do treści fragmentów tekstów piosenek.

Dobrze, że ta powieść to fikcja literacka, bo nie wyobrażam sobie, aby ograniczano kobietom prawa.
Autora porusza ważne i ciężkie tematy.
Wszystko kręci się wokół polityki i rządu, a główna bohaterka nie poddaje się i próbuje wygrać z partią...

książek: 70
Magda FP | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Od książki ciężko się oderwać. Autorka świetnie buduje narrację i napięcie. A język, jakim operuje to majstersztyk.

książek: 81
martak180 | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Polskę wybrano jako wzorcowy kraj na przywrócenie tradycyjnej roli kobiety oraz rodziny. (s. 13)
W Europie sytuacja polityczno-ekonomiczna jest niepokojąca. Wspólnota podejmuje radykalne kroki, które będą odpowiedzią na bieżące problemy. Trzeba zwiększyć dzietność, trzeba przywrócić tradycyjną rolę kobiety i rodziny. Pilotażowym krajem została Polska. Rząd nie próżnuje. Dotychczas uruchomił i realizuje pięć pionierskich Programów Udoskonalania Rodziny (PUR). Założenie ich jest proste – podnieść jakość życia polskich rodzin, zapewnić im poczucie stabilności i bezpieczeństwa, aby… mogły się rozmnażać! Szczęście według rządu to małżeństwo, wielodzietność, określony model życia.
Polska jest wzorem dla innych. Polska jest Chrystusem narodów. (s. 122)
W Polsce trwa „rodzinne” szaleństwo. Rząd serwuje społeczeństwu odpowiednie informacje i poddaje je permanentnej indoktrynacji. Plakaty, ulotki, dupowłażne media zachwalają model rodziny wielodzietnej, dla której mają pakiet wielu...

książek: 150
Ria | 2018-12-24
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Do plusów tej książki na pewno można zaliczyć to, że rozdziały są krótkie, co znacznie ułatwiło mi czytanie. Fajnym i ciekawym pomysłem było też wprowadzenie tekstów piosenek, co urozmaiciło treść. 😁 Nie jest to jednak lekka i przyjemna powieść na niedzielne popołudnie.

Autorka porusza tutaj dużo ważnych, ale i ciężkich tematów. Wszystko kręci się wokół polityki, a główna bohaterka próbuje wygrać z systemem i partią rządzącą, a nie jest to walka łatwa.

Sytuacja nakreślona we "Wściekłych" wydaje się być zbyt dobrze znana. I krótko mówiąc - nie napawa optymizmem. Rząd opisany przez autorkę po prostu pierze mózgi swoim obywatelom wprowadzając PUR-y. To, co proponują jest niesprawiedliwe, a singielki czeka ostracyzm społeczny. Włos jeżył mi się na głowie, gdy czytałam o tym, jak państwo traktowało swoich obywateli...

Jeśli ktoś lubi nieco bardziej polityczne, społeczne tematy, to może mu się spodobać. Nie jest to jednak mój klimat, chociaż książka napisana poprawnie. 😉

książek: 30
Barbara | 2018-12-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Walka z segregowaniem ludzi na lepszych i gorszych, na kobiety rodzące i będące samotnie – z wyboru, z powodów zdrowotnych, z pasji do życia solo – powody mogą być różne, ale swobody brak.

książek: 1388
Anna | 2018-12-11
Przeczytana: 09 grudnia 2018

„Wściekłe” Ewy Podsiadły-Natorskiej to powieść, której fabuła nie może się podobać. Jest najczarniejszym scenariuszem przedstawiającym stopniową degradację kobiet. Rząd wprowadza kolejne Programy Udoskonalania Rodziny. Wszystko dla jej dobra, a zwłaszcza dzieci. Pomija przy tym potrzeby kobiet sprowadzając je do roli żony i matki. Namawia do rezygnacji z edukacji. Zachęca pieniężną gratyfikacją do zwalniania miejsc pracy na rzecz wychowywania dzieci w domu. Za to rodzinom wielodzietnym rozdaje nowo wybudowane domy. Lada moment głosowaniu zostanie poddany projekt ustawy o obowiązkowej rejestracji niezamężnych Polek, które przekroczyły osiemnasty rok życia. Już teraz są napiętnowane. Mają ograniczone prawa.
Tamara Taszycka jest singielką. Nie godzi się na takie przedmiotowe traktowanie kobiet. Wciąż ma przed oczami obraz matki, która według niej zmarnowała życie poświęcając swój talent dla rodziny. Właściwie dla despotycznego ojca dwóch córek, który nigdy nie miał i wciąż...

książek: 124
Talka_on Miko | 2018-12-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 grudnia 2018

To jest właśnie książka która, naprawdę zmusza do refleksji i stawia nas kobiety przed powiedzeniem sobie prawdy. Czy szczerze czujemy się nieograniczone, wolne i niedyskryminowane ?

Książka autorstwa Ewy Podsiadły-Natorskiej, chodź wybiega w przyszłość i z fikcją podchodzi do losów kobiet, wywołała u mnie nie małe emocje. Spróbujcie wyobrazić sobie kraj którego głównym celem są tzw. Programy Udoskonalenia Rodziny. Pięknie brzmi lecz chodzi tu głównie o zamknięcie kobiet w czterech ścianach z gromadą dzieci bez jakiejkolwiek pomocy. Rząd proponuje pieniądze każdej kobiecie która zrezygnuje z pracy , rząd wręcz namawia do rezygnacji z edukacji kobiet , rząd rozdaje nowowybudowane domy dla rodzin wielodzietnych a w końcu planuje płacić kobietą aby zrezygnowały z przedszkoli i same zajmowały się dziećmi 😵😵. I właśnie w takim świecie kobiety które znają swoją wartość, prawa i siłę próbują walczyć, walka chodź nie równa zasięgiem wzbudza strach wśród rządu.

Przyznam szczerze że...

książek: 101
nicole72 | 2018-11-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2018

Tamara to silna babka.I wie,czego chce.Zakłada grupę,która postanawia przeciwstawić się wprowadzanym przez rząd programom udoskonalania rodziny.Bo kobiety nie chcą być jedynie sprowadzone do roli kury domowej.Mówią: dość!
Chcą zdobywać wykształcenie,jeździć po świecie,a nie być kontrolowane na każdym kroku.
Tamara buntuje się pierwsza,za nią idą inne kobiety.Z czasem zdobywa coraz więcej zwolenniczek.
Jest wierna swoim zasadom do końca.I tak sobie myślę,że koniec książki, to wcale nie koniec jej buntu.Wręcz przeciwnie-to dopiero początek.
Czytając,zastanawiałam się:Czy to przyszłość naszego kraju? A może już teraźniejszość...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd