Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Magdalena Pluta
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Marx et la poupée
atimere

"Lalka i Marks" to debiutancka powieść młodej, urodzonej w Teheranie francuskiej pisarki pochodzenia irańskiego Maryam Madjidi. Piękno i siła tej autobiograficznej prozy, opisującej dzieciństwo w Islamskiej Republice Iranu, polityczne zaangażowanie rodziców, wyjazd do Francji, okres milczenia i fascynacji nową ojczyzną, w końcu powrót do rodzimego języka i kultury, przyniosły autorce w 2017 roku prestiżową nagrodę Goncourtów w kategorii „Pierwsza powieść”.

Wielka moc i urok tej książki polega na tym, że obserwujemy tu potrójną metamorfozę: dziewczynki w dojrzałą kobietę, egzula w osobę, dla której „prawdziwą ojczyzną nie jest Francja, ale język francuski” oraz jakby przeistoczenie językowej niemoty w wielką damę prozy poetyckiej. (…)Pasjonująca narracja, znakomity styl, niemałe walory edukacyjne, wielki kunszt i precyzja w sztuce przedstawiania rzeczywistości oraz bajecznie poetycki język prozy – oto główne zalety tego klejnotu literackiego, świetnie wypełniającego lukę irańsko-francuskiego powinowactwa z wyboru.

źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/lalka-i-marks-p-1130609.html

źródło okładki: https://piw.pl/pl/zapowiedzi

Iza | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 09 lutego 2019

Opowiedziana z dużą wrażliwością książka o zatracaniu przynależności, odzyskiwaniu jej w przebłyskach, okrucieństwie przewrotu.. Iran. Oczami małej dziewczynki, dorastającej pannicy, młodej kobiety. Pachnie Persją..

Alireza | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

To zdecydowanie nie jest książka zaslugująca na ważną nagrodę literacką. To nie poziom Makine. Trochę zawiewa grafomanią i kiczem miejscami. Jeśli ktos interesuje sie choc trochę polityką i zagadnieniami uchodzczymi, tez sie z tej pozycji za wiele nowego nie dowie. Razi infantylizm autorki. Skacząca, rwana narracja nuży. Za dużo oderwanych od siebie impresji i za mało konkretu.

AnnaB | 2019-02-13
orzech | 2019-01-20