Martwi głosu nie mają. Opowiadania kryminalne

Okładka książki Martwi głosu nie mają. Opowiadania kryminalne Michał P. Kadlec
Okładka książki Martwi głosu nie mają. Opowiadania kryminalne
Michał P. Kadlec Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Seria: Seria Literacka POZA kryminał, sensacja, thriller
Seria Literacka POZA
Martwi głosu nie mają. Opowiadania kryminalne
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2018-10-20
2018-10-20
opowiadania kryminał Toruń

Okładka książki Odmęt. Antologia morska Silke Brandt, Mort Castle, Filip Duval, Bruce Golden, Michał P. Kadlec, Mariusz Kaszyński, Anna Kłodnicka, Rafał Łoboda, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Michał Pleskacz, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Emilian Wojnowski, Martyna Wróbel
Odmęt. Antolog... Silke Brandt, Mort ...

Całkiem dobra książka. Autor, zagorzały miłośnik Torunia, co uwypukla niemal w każdym swoim opowiadaniu, ma dobre pióro i potrafi ciekawie pisać. Generalnie podobały mi się zawarte w zbiorze te opowiadania, choć niektóre może nieco zbyt naciągane, jak chociażby w " Niespełnionej ", niemniej fabuła - fajna. Może zamiast prowadzić bloga i
" przywalać " czasem innym autorom, których styl jest odmienny i nie po myśli P. Michała, Pan Kadlec powinien na serio wziąć się za pisanie kryminałów i dołączyć do ekipy polskich " kryminalistów " ... Myślę, że szybko by uzyskał grono własnych czytelników.

" przywalać " czasem innym...

Kryminalny spacer po mieście z toruńskim blogerem.

Michał Kadlec autor bloga „Po Toruniu” swoimi wpisami regularnie oprowadza po znanych i mniej znanych miejscach w mieście. Eksploruje budynki zapomniane, przywołuje te, których już nie ma. Nie kryje fascynacji toruńską fortyfikacją. Teraz swoim debiutanckim zbiorem opowiadań „Martwi głosu nie mają” idzie kawałek dalej, przekracza próg fikcji. Nie oddala się jednak ani na krok od Torunia, przeciwnie, po lekturze można odnieść wrażenie, że to właśnie miasto jest tu cichym, a chwilami i równoległym bohaterem. Wszystko zaczyna się w Forcie XI Twierdzy Toruń. Autor z przewodnicką wręcz precyzją opisuje ulice, po których prowadzi bohaterów, opowiada historie budynków, przywołuje nieznane wydarzenia. I wcale nie prowadzi po turystycznym gotyku, ale dzielnicach i miejscach, które w przewodnikach wymagałyby filtrów upiększających. Zdarza mu się cytować własnego bloga. Ciekawostki jednak wplata w akcję niczym ozdobniki lub małe kontrapunkty, jak choćby ten, z „Martwi głosu nie mają”, gdy bohater wioząc martwą dziewczynę, wspomina o miejscu narodziny Anny Jagiellonki, córki Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Zbrodnie w opowiadaniach Kadleca zdają się być tylko przyczynkiem do opowiadania o przeszłości, tej dalszej, bo w zbiorze są historie z lat przedwojennych, jak i tej nieodległej. W jakimś sensie można w tych opowiadania dostrzec też wątki poszukiwania tożsamości, zarówno swojej, jako początkującego pisarza, jak i szerszej, tożsamości miejsc i samego miasta. Czuć determinacje autora w utrwalaniu miejskiego pejzażu, który w ostatnim czasie bardzo dynamicznie ulega przemianie i cichą niezgodę na wymazywanie z przestrzeni historycznych przedmieść. Motyw miejskiej autostrady, która kosztem wielu domów przecięła Mokre, pojawia się kilkukrotnie. A tego, że kamienica przy Grudziądzkiej 62, którą uczynił miejscem zbrodni w opowiadaniu „Zbrodnie doskonałe”, za chwilę będzie wyburzona pod parking, Kadlec nie mógł przewidzieć.
Swoim debiutanckim zbiorem opowiadań „Martwi głosu nie mają” Michał Kadlec dołączył do Roberta Małeckiego, Wojciecha Giedrysa i Marcela Woźniaka, powiększając grono autorów, którzy akcję swoich opowieści kryminalnych osadzili w Toruniu.

Kryminalny spacer po mieście z toruńskim blogerem.

Opowiadania kryminalne. Wiec książka idealna tak na chwile przerwy, na reset. Miło się czytało, krótko, niezobowiązująco.
Niestety wszystkie opowiadania były dla mnie bez tego czegoś. Nie poczułam zaciekawienia. Od działo się: konflikt, morderstwo i to już. Nie wciągnęłam się również w miasto Toruń. Nie dane mi było przejść się uliczkami i je poznać. Banalne historie i czyny nieodwracalne.

DAMIANOO CZYTA
WWW.DAMIANOOCZYTA.BLOGSPOT.COM

Zapraszam na spacer po Toruniu… ale nie będzie to zwykły spacer. To kryminalny spacer z opowiadaniami Michała Kadleca zebranymi w książce ‘Martwi głosu nie mają’.
Michał Kadlec to toruński debiutant, stypendysta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. To dzięki temu zbiór Jego kryminalnych opowiadań mógł ujrzeć światło dzienne.
W książce ‘Martwi głosu nie mają’ znajdziemy 10 kryminalnych opowiadań osadzonych w Toruniu z dawnych lat. Już w pierwszym opowiadaniu machają do nas starzy dobrzy znajomi- Bener oraz Brodzki (bohaterowie z książek Roberta Małeckiego i Marcela Woźniaka). To właśnie pierwsze, wprowadzające opowiadanie pokazuje nam co autor zaserwuje swoim czytelnikom. Im dalej zaznajamiamy się z przedstawionymi historiami, tym emocje szaleją coraz bardziej. Michał doskonale poradził sobie z budowaniem napięcia, momentami wywołując u odbiorcy palpitacje serca.
Jako, że książki Marcela Woźniaka oraz Roberta Małeckiego osadzone w Toruniu bardzo przypadły mi do gustu, nie inaczej mogło stać się z książką Michała Kadleca. Nie ma nic lepszego niż brnięcie przez akcję, która dzieje się w Twoim mieście. W przypadku niektórych opowiadań Michała, nawet na moim osiedlu.
Bardzo podobały mi się wtrącenia danych historycznych. Od razu widać fascynację autora toruńskimi fortyfikacjami oraz wydarzeniami dotyczącymi Torunia. (Michał jest autorem bloga http://potoruniu.blogspot.com)
Podsumowując: ‘Martwi głosu nie mają’ to bardzo udany debiut, który mogę polecić wszystkim miłośnikom opowiadań i powieści kryminalnych!

DAMIANOO CZYTA
WWW.DAMIANOOCZYTA.BLOGSPOT.COM