Inna Blue

2019-03-13
2019-03-13
2013-03-29
Marcin Machnik

Moim zdaniem ta książka jest za nudna. Bardzo mało akcji a lekcje historii bardzo męczące. Nienawidzę tego przedmiotu to jeszcze musiałam czytać o tym. Słyszałam dużo dobrych opinii więc po nią sięgnęłam, plus wizja romansu między profesorem a uczennicą mnie podkusiła. Niestety miłość jest dopiero pod koniec, tak samo jak wszystko. No cóż, nie moje klimaty, ale dzięki końcówce ocena będzie trochę wyższa.

„Dawno, dawno temu… był sobie mały kos, wypchnięty z gniazda, niechciany. Porzucony. Znalazł go jastrząb, schwycił i poniósł do góry wysoko. Dał mu dom i nauczył go latać. Ale któregoś dnia Jastrząb nie wrócił do domu i mały ptaszek znowu został sam…”
Amy Harmon kolejny raz ujęła mnie swoją opowieścią . Autorka potrafi oczarować słowem. Napewno nie jest to zwykły romansik między uczennicą i nauczycielem jak wynikałoby z opisu. „ Inna Blue” to przede wszystkim przejmująca historia o poszukiwaniu siebie , własnych korzeni, o zaufaniu, przyjaźni , miłości . Cudowna, mądra i przemyślana książka.

Wciągająca od pierwszych stron. Główna bohaterka jest charakterystyczną postacią mimo tego że niczym specjalnym się nie wyróżnia. Mimo swojego wieku podchodzi poważnie i dojrzale do problemów z którymi się mierzy. Zakończenie jest moim zdaniem idealnie w punkt.

„Inna Blue” Amy Harmon to powieść należąca do literatury obyczajowej, romansu. Należy do powieści idealnych do czytania wieczorem. Jednak niestety w przypadku tej książki Amy Harmon jestem rozczarowana. Czytałam już kilka jej powieści i były zdecydowanie lepsze. Jednak trzeba przyznać, że nie jest to łatwa opowieść. Albowiem autorka ukazuje historię o odnajdywaniu siebie, o przyjaźni, nadziei, zaufaniu i miłości. Jednak nadrzędnym wątkiem jest właśnie poszukiwanie siebie.
Tytułowa bohaterka nie zna swojej przeszłości. Kojarzy jedynie jej skrawki. Nie zna nawet dokładnej daty swoich rodzin. Kiedy w jej szkole pojawia się nowy nauczyciel, Blue dostaje szansę na odnalezienie siebie. Młody nauczyciel dostrzega zagubioną dziewczynę, która potrzebuje pomocy. Widzi więcej, niż to co Blue chce pokazać. Do czego doprowadzi relacja między uczennicą a nauczycielem?
Fabuła z pewnością jest ciekawa, zamysł również, niestety w tej powieści trudno było mi znieść styl pisania. Niekiedy odbierałam wrażenie, że powieść była pisana na siłę. W poprzednich powieściach autorki tego nie zauważyłam, więc jestem zawiedziona.
Jednak pomimo nielicznych wad, uważam, że jest to powieść warta przeczytania.

Książka warta uwagi , wciągająca

Książka warta uwagi , wciągająca

..— Jestem Manny — odparł wówczas, jakby to powinno wystarczyć. A dlaczego nie wystarczało? Bo mimo wszystkich tych dobrodusznych zachęt, by po prostu być sobą, nie da się tego zrobić, gdy nie wiesz, KIM, do cholery, JESTEŚ. Manny zdawał się to wiedzieć, ale był równie wrażliwy jak my wszyscy na wpływ świata, na którym ludzie działają bez zastanowienia, żyją bez świadomości i oceniają bez zrozumienia..

Zdecydowanie nie jest to typowa powieść o romansie nauczyciela z uczennicą. Prędzej bym powiedziała, że jest to książka o przyjaźni, poszukiwaniu siebie.
Na początku książki, wydawało mi się, że historia się ciągnie, a wszystkie wyjaśnienia opisano na kilku ostatnich stronach. Przez co czuję niedosyt.
Niemniej polecam przeczytać, jest to ciekawa historia z którą warto się zapoznać.

Niemniej polecam przeczytać, jest to ciekawa historia z którą warto...

NNA BLUE AmyHarmon
Wydawnictwo: @editio.red

•Blue Echohawk to dziewczyna, która nie ma swojej własnej historii. Jako dwulatka została podrzucona przez matkę nieznajomemu, który się nią zaopiekował. Przez nieciekawe doświadczenia już od najmłodszych lat Blue stała się zimna i zdystansowana w stosunku do wszystkich. Nie wierzy w miłość oraz dłuższe związki a od mężczyzn nie oczekuje nic więcej niż chwilowego zapomnienia. Pewnego dnia w jej szkole zaczyna uczyć Pan Wilson, któremu zaczyna udawać się pokonywać mur zbudowany przez przeszłość Blue. Wilson zauważa w Blue coś więcej niż zbyt mocno umalowaną i wyzywająco ubraną dziewczynę. Ich relacja szybko się rozwija jednak żadne z nich nie jest pewne czy wyjdą z tego cało.

•Na samym początku muszę wspomnieć, że bardzo zawiodłam się zakończeniem książki, zdecydowanie czegoś mi zabrakło i czułam wielki niedosyt. Książka podejmuje kilka trudnych tematów, nie raz wywoływały one u mnie wzruszenie. Blue została wspaniale przedstawiona przez autorkę i cała książka właśnie na niej się opiera. Fabuła, opisy oraz dialogi są świetnie zredagowane. Zabrakło mi niestety kilku ciekawych wydarzeń, które mogłyby bardziej pokazać moc relacji Blue i Wilsona. Główna bohaterka podjęła sporo decyzji, z którymi nie zawsze się zgadzałam oraz nie zawsze je rozumiałam, ale staram się ich nie kwestionować. Zachowanie Wilsona w niektórych momentach również było dla mnie nie zrozumiałe. Zakochuje się w Blue, jednak nie potrafi jej tego wyznać, gdyż wcześniej był jej nauczycielem, ale dlatego zaczyna relacje z inna kobietą. Ich relacja jest naprawdę piękna, choć bardzo zawiła i momentami niezwykle poruszająca. Ukształtowali ją za pomocą początkowej przyjaźni co bardzo pomogło im w zrozumieniu siebie. Doczepiłabym się jedynie do tytuły, jasne, że został przetłumaczony poprawnie, ale ani on nie urzeka, ani nie pokazuje się tego co moglibyśmy spotkać w książce. Główną zaletą książki są wspaniałe opisy emocji, rozważań nad decyzjami i wspomnień lat dzieciństwa Blue.

•Książka bardzo emocjonująco opowiada o trudnym życiu Blue oraz ciężarach, które musiała udźwignąć idąc przez życie.

Moja ocena 7.5/10

NNA BLUE AmyHarmon
Wydawnictwo: @editio.red

Książka jest ogromnie poruszająca. Blue Echohawk próbuje odnaleźć swoją tożsamość. Jest to o tyle ciężkie, że sama nie zna swojego prawdziwego imienia ani daty urodzenia. Nie wie, co stało się z jej matką. Trudne przeżycia sprawiły, że jest zimna, arogancka, trzyma wszystkich na dystans. Nie potrafi wejść w głębszą relację. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje młodego nauczyciela - Pana Wilsona. To właśnie on, krok po kroku znajduje drogę do jej zamarzniętego na kość serca.

Bardzo ciekawe opowieści historyczne, mity i legendy. Wszystko doprawione nutką muzyki i wiolonczeli.

Autorka stworzyła naprawdę wspaniałe dzieło.

O czym jest ta książka?
Jest to opowieść o szukaniu własnej tożsamości. O miłości matczynej, która wcale nie jest prosta. Książka ta zawiera dużą dawkę historii, legend, wrażliwej sztuki a to wszystko przy akompaniamencie wrażliwego wiolaczelisty.

O czym jest ta książka?

• Romans