Ćma

Okładka książki Ćma Ewa Cielesz
Okładka książki Ćma
Ewa Cielesz Wydawnictwo: Axis Mundi Cykl: Pochyłe niebo (tom 1) literatura piękna
Pochyłe niebo (tom 1)
Axis Mundi
2018-10-24
2018-10-24

Nie podobała mi się ta książka. Długo była w moich chciejkach, bo autorka spodobała mi się po przeczytaniu innej jej książki. Ale ta kompletnie mi nie podeszła. Przede wszystkim dlatego, że była pozbawiona ciekawych bohaterów i okraszona taką ilością płaskich dialogów, że mi uszy więdły od słuchania. Oprócz tego fabuła w ogóle mnie nie zainteresowała - czasy wprowadzenia stanu wojennego, stania w kolejkach po kawę i systemu, który jest bezwzględny zostały tak przedstawione, że kompletnie nie poczułam tego ciężaru tematu. Generalnie nic mnie w tej książce nie zachwyciło a wręcz zirytowało, szczególnie główna bohaterka, która była tak naiwna i nieogarnięta, że w niektórych scenach to szlag mnie trafiał. Na pewno nie sięgnę po kolejne części tej serii a i autorka straciła wiele w moich oczach. Nie polecam.

#polecajka #pochyleniebo #recenzjatygodnia25 Seria ,,Pochyłe niebo" Ewy Cielesz to składająca się z trzech tomów powieść obyczajowa.
Opowiada ona historię Anity która rozpoczyna się w połowie lat 70 - tych i toczy się na przestrzeni dwóch dekad.
Poznajemy Anitę w przededniu rozpoczęcia lekcji w klasie maturalnej Siedemnastolatka odkrywa że jest w ciąży. Próbuje nieudolnie ukryć swój stan ale wszystko szybko się wydaje.
Nastolatka zostaje usunięta ze szkoły a matka wyrzuca ją z domu. Bezradna dziewczyna, bez wsparcia, z jedną walizką i kilkoma złotymi w kieszeni wyrusza do Wrocławia.
Pragnie ona zatrzymać się u swojej ciotki i zastanowić się co dalej.
I tak o to zaczynają się upadki i wzloty w życiu Anity. Poznaje ona we Wrocławiu nowych przyjaciół Florkę i Wilka, zakochuje się ale jak to w życiu bywa nic nie jest proste. Rodzi córkę. Ciotka próbuje zeswatać ją z dużo starszym Aleksandrem, wysoko postawionym partyjnym dyrektorem.
Każda decyzja prowadzi do konsekwencji. Anita odrzuca dobrobyt i wygodne życie, życie bez miłości i ucieka z jedną walizką i malutkim dzieckiem. Po raz kolejny rzuca się w nieznane, po raz kolejny poznaje nowych ludzich, po raz kolejny podejmuje decyzje i po raz kolejny zmaga się z ich skutkami. Czy Anita kiedyś będzie szczęśliwa czy uwolni się od Aleksandra?
Bardzo fajna trylogia, wzrusza,rozśmiesza i irytuje Czyli wszystko to co powinna robić dobra książka.

Uwielbiam takie książki!
Rewelacyjnie się ją czyta.
To pogmatwana historia dziewczyny,
która z powodu zajścia w ciążę, została wyrzucona z domu rodzinnego.
Ciekawa jestem dalszych jej losów.

Uwielbiam takie książki!
Rewelacyjnie się ją czyta.
To pogmatwana historia dziewczyny,
która z powodu zajścia w ciążę, została wyrzucona z domu rodzinnego.
Ciekawa jestem dalszych jej losów.

Historia dziewczyny która przez "wpadkę" zostaje wyrzucona z domu. Lata 70te, w Polsce to trudny okres nasza bohaterka jakoś sobie radzi. Przygarnia ja siostra matki. Poznaje nowych ludzi z różnych środowisk Wrocławia. W końcu rodzi się Sonia. Świat wywraca się do góry nogami.

Rewelacyjnie się czyta, bardzo fajna pierwsza część zatem od razu sięgam po drugą z nadzieją ze będzie przynajmniej tak dobra jak ta.

Pierwsza część trylogii Ewy Cielesz wypadła w moich oczach dobrze.
Historię przejmującą opisaną przez autorkę otrzymałam o młodej dziewczynie nastolatce Anicie,wkracza dziewczyna w świat dorosły,zachodzi w ciążę rodzi dziecko własne wychowuje je samotnie bez wsparcia,pomocy rodziny,musi radzić sobie sama.
Lata 30. Akcja rozgrywa się w okrutnych czasach komunizmu,strajki robotników,Solidarność, czasy
PRL dawniej inaczej było zupełnie,dlugie kolejki w sklepach,Zomoo,Pewexy,wprowadzony stan wojenny został. Zaczytałam się w tej pierwszej części trylogii,odebrałam pozytywnie w tempie szybkim akcja rewelacyjna, autorka wzbudziła we mnie różne,mocne emocje,wrażenia pozytywne i niezwykłe doświadczyłam przy czytaniu książki.
Zapada w pamięć głęboko, mnie zapadła lektura bardzo w sercu,skłania do przemyśleń,życiowe przesłanie przekazuje mi,skłania do refleksji mnie.
Zaczarowała mnie pisarka swym piórem fajnym.
Przecudnie napisana książka,porywa mnie w sposób niepowtarzalny.
Zachwyca lektura mnie,bohaterka nie mając łatwego życia musiała radzić sobie samodzielnie. Wspaniała postać literacka Anita stworzona przez autorkę Ewę Cielesz i pozostali bohaterowie barwni,ciekawi.
Z zaciekawieniem przeczytałam tą cudną,przyjemną lekturę.

Pierwsza część trylogii Ewy Cielesz wypadła w moich oczach dobrze.
Lata 30. Akcja rozgrywa się w okrutnych czasach komunizmu,strajki...

Bardzo dobra literatura, piękny styl... Takie książki lubię.
Anita nie ma lekko... Jako nastolatka zachodzi w przypadkową ciążę. Matka wyrzuca ją z domu. Dziewczyna trafia do Wrocławia do ciotki. Nie ma lekko... Jednak nie poddaje się, walczy o siebie, szuka swojego miejsca w tych strasznych komunistycznych czasach... Ociera się o patologiczne środowisko, jest oszukiwana przez najbliższych, tuła się w poszukiwaniu miejsca. Trafia do Samotworu i do Michała - niewidomego artysty. Czy jest z nim w stanie stworzyć rodzinę? Czy będzie to jej miejsce na ziemi? Nic nie jest pewne jak czasy, w których przyszło jej żyć.

Bardzo dobra literatura, piękny styl... Takie książki lubię.

Z wielkim zaciekawieniem przewracałam kolejne kartki. Losy głównej bohaterki wciągnęły mnie całkowicie. Nie mogę się doczekać kolejnej części.

Historia opisana w książce osadzona jest w latach 70 XX w. To trochę nie moje klimaty, jednak nie było tak źle. Okazuje się, że szara rzeczywistość PRL-u też może mieć jakieś żywsze kolory i tu je ujrzałam. Ludzie wówczas prowadzili, a przynajmniej starali się prowadzić normalne życie. Odczuwali, nawiązywali nowe znajomości a nawet wydaje mi się, że więcej czasu spędzali ze sobą aniżeli my teraz mimo wolności i ery telefonów. To zadziwiające jak jeszcze niedawno ludzie odwiedzali się, spotykali pomimo braku zapowiedzi, przychodzili i już, a teraz ... ciężko się umówić bo każdy jest w biegu i ciągle czymś zajęty. To chyba pierwsza i ważniejsza myśl, która mnie naszła po przeczytaniu tej książki.

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna wciągająca seria Pani Ewy.Bohaterka maga się z przeciwnościami losu ,od momentu wyrzucenia przez matkę z domu.Nie ma lekko,ale los stawia na jej drodze dobrych ludzi.Czy będzie wreszcie szczęśliwa i znajdzie swoje miejsce na ziemi?Przyjemnie słuchająca się opowieść.Z przyjemnością posłucham kontynuacji serii.