Kaczogród. Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952–1953

Cykl: Kaczogród
Wydawnictwo: Egmont Polska
komiksy
Ag2S

Carl Barks (1901–2000) jest powszechnie uważany za najwybitniejszego twórcę komiksów osadzonych w uniwersum Walta Disneya, a także za legendę całego komiksowego medium. To mistrz fabuły i komiksowej narracji. Wymyślił wiele postaci z Kaczogrodu, w tym Sknerusa McKwacza, Diodaka, Braci Be, Gogusia, Granita Forsanta i Johna Kwakerfellera, jak również liczne elementy tego świata – miasto Kaczogród czy skarbiec Sknerusa. Do inspiracji twórczością Barksa z dumą przyznaje się wielu komiksowych twórców – za swój wzorzec uważa go na przykład Jeff Smith, autor kultowego Gnata, a Will Eisner nazwał go „Andersenem komiksów”.
Kaczogród Carla Barksa to wyczekiwana przez polskich fanów edycja disnejowskich komiksów tego autora, od jednostronicowych gagów po długie fabuły, nieraz nawiązujące do historii i mitologii. Każdy tom zawiera ponad dwieście stron historii obrazkowych, w większości niewydanych dotychczas w naszym kraju, a także towarzyszące im teksty objaśniające.

źródło opisu: https://egmont.pl/

źródło okładki: https://egmont.pl/Kaczogrod.-Carl-Barks.-Powrot-do...»

Wkp | 2018-11-24
Przeczytana: 17 lutego 2019

SKNERUS, DONALD I CAŁA RESZTA

Chociaż Carl Barks nazywany jest najczęściej mianem Ojca Kaczek (oczywiście tych Disneya), tak naprawdę nie on je stworzył. On jednak wywarł na opowieść o nich największy wpływ, powołał do życia między innymi Sknerusa McKwacza i stał się inspiracją dla niezliczonych twórców, w tym Dona Rosy, który pod wpływem jego dzieł stworzył „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, monumentalną, słusznie nagrodzoną Eisnerem sagę, wynoszącą tego typu komiksy do rangi sztuki. Wszystko jednak zaczęło się od Barksa właśnie, a teraz polscy czytelnicy mają szansę poznać jego twórczość w najpełniejszej kolekcji jego prac, której pierwsze dwa tomy ukazały się właśnie na naszym rynku.

Sknerus McKwacz najbogatszy (i najbardziej skąpy) Kaczor świata. Któż go nie zna. Wzbogacił się m.in. na wydobywaniu złota, a teraz, kiedy zaczyna cierpieć na amnezję, powraca do Klondike – miejsca, gdzie podejmował się tego zadania i gdzie zostawiał wiele najważniejszych wspomnień swojego życia....

ksiazkawprezencie | 2019-01-12

Evergreeny ze stajni Disneya

Komiksy Barksa świetnie zniosły upływ czasu. Uniwersalność żartów z różnych przywar ludzkiej natury w połączeniu z warsztatową biegłością i szlachetnością kreski czynią z nich klasykę komiksu satyrycznego.

Czytaj dalej:

eR_ | 2018-12-03
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Carl Barks, to amerykański grafik, scenarzysta i animator. Najbardziej znany ze swoich disneyowskich komiksów ukazujących losy chociażby Sknerusa McKwacza, którego był twórcą. Był także „założycielem Kaczogrodu”, czy organizacji Młodych Skaytów, do której należeli – jak pamiętamy siostrzeńcy Kaczora Donalda. Jest także „ojcem” Diodaka, czy Gogusia Kwabotyna. I wielu innych. Sam Eisner nazwał go Andersenem komiksów i coś w tym jest.
Nakładem wydawnictwa Egmont ukazuje się kolekcja klasycznych komiksów KACZOGRÓD, napisanych i zilustrowanych przez Barksa w latach 1943 – 1972. Co ważne, będą się ukazywać chronologicznie.

A o czym opowiada tom „Powrót do Klondike. 1952 – 1953”?
Tytułowa historia przenosi nas do Klondike, gdzie Sknerus ukrył znaczne zapasy złota i stara sobie przypomnieć, gdzie schował wzmiankowane bogactwo. „Hipnoza” przedstawia maszynkę do hipnozy siostrzeńców Donalda, która działa jedynie na Donalda. W „Ale jaj” Donald opowiada Daisy historię, w której wyjaśnia...

zaganka84 | 2018-12-24
Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Swietny komiks z dziecinstwa. Bardzo dobra zabawa dla tych malych i duzych. Polecam.

smotex | 2019-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks
Przeczytana: 01 stycznia 2019

To jest dokładnie taki Kaczor Donald, jakiego zapamiętałam z dzieciństwa. Głupi i zwyczajnie śmieszny. Slapstikowy, jak to mówią dorośli : o
Jak na mój gust - dużo lepszy od Dona Rossy.

Bartek | 2019-03-06
Na półkach: Komiksy, Przeczytane