Ciemna noc październikowa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Smuggler

Co się stanie jeżeli legenda fantastyki weźmie się za mitologię Cthulhu, wiktoriański Londyn, wampiry, wilkołaki, Frankensteina, Sherlocka Holmesa i Kubę Rozpruwacza? Powieść ma formę dziennika - narratorem jest całkiem rozumny pies służący u niejakiego Kuby, w wiktoriańskich czasach w ciemnych zakątkach Londynu dokonującego zbrodni. Kogoś to przypomina, prawda? I nie jest to jedyna postać z...

Powieść ma formę dziennika - narratorem jest całkiem rozumny pies służący u niejakiego Kuby, w wiktoriańskich czasach w ciemnych zakątkach Londynu dokonującego zbrodni. Kogoś to przypomina, prawda? I nie jest to jedyna postać z historii lub literatury, którą Zelazny zaprzągł do fabuły: pojawia się m.in. Wielki Detektyw wraz z pomocnikiem, Hrabia ze słabością do hemoglobiny czy Doktor z bardzo pokracznym i dużym towarzyszem. I choć to nie ludzie są głównymi aktorami powieści, a ich zwierzęcy partnerzy, wszyscy są uczestnikami tajemniczej i niebezpiecznej Gry.

źródło opisu: Ja

źródło okładki: Internet

Smuggler | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

To ostatnia powieść, jaką opublikował przed śmiercią Roger Zelazny, dla większości zapewne znany jako twórca cyklu Amber - ale dla mnie zawsze był tym, co napisał "Aleję Potępienia"... Przyznam więc, że zaskoczył mnie klimat tej książki, bliższy powiedzmy Neilowi Gaimanowi, z jego quasi-realistyczną narracją podszytą magią, niż temu czego się po Zelaznym spodziewałem. Ale to miłe zaskoczenie. Jest w tej książce jakieś takie... ciepło, jak łyk gorącej herbaty w zimną październikową noc.

Akcja ma miejsce w XIX wieku, w wiktoriańskim Londynie (a raczej jego okolicach). Narratorem jest pies. Rozumny pies. Albo raczej istota, której narzucono formę psa. Pies towarzyszy pewnemu dziwnemu osobnikowi imieniem Kuba. Londyn, XIX wiek, Kuba...? To, że chodzi o Kubę Rozpruwacza jest jasne niemal od samego początku, choć nigdy nie zostanie powiedziane wprost. Podobnie będzie z innymi bohaterami - Hrabim, Wielkim Detektywie, pewnym dziwnym doktorze prowadzącym dziwne eksperymenty z...