The Orientalizing Revolution. Near Eastern Influence on Greek Culture in the Early Archaic Age

Wydawnictwo: Harvard University Press
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Die orientalisierende Epoche in der griechischen Religion und Literatur
angielski
Elevander

Ancient Greek culture is often described as a miracle, owing little to its neighbors. Walter Burkert argues against a distorted view, toward a more balanced picture. “Under the influence of the Semitic East―from writers, craftsmen, merchants, healers―Greek culture began its unique flowering, soon to assume cultural hegemony in the Mediterranean.”

źródło opisu: Tekst z okładki

źródło okładki: Własne

Ważna książka, która rzuciła nowe światło na epokę archaiczną i na genezę kultury greckiej w jej klasycznej postaci. Edycja niemiecka ujrzała światło dzienne w 1984 r., podczas gdy wydanie angielskie w 1992 r. Po polsku praca ta się nie ukazała, choć dostępne są inne książki Burkerta, na szczęście łatwo dostępna jest edycja anglojęzyczna. "The Orientalizing Revolution" to monografia, która pokazała, jak wiele kultura grecka zawdzięczała kontaktom z cywilizacyjnym kręgiem Bliskiego Wschodu oraz Azji Mniejszej. Autor dowiódł tego na przykładach z różnych sfer kultury. Począwszy od orientalnych wpływów na sztukę, przez wytwórczość rzemieślniczą i budownictwo (tu podkreślał rolę wędrujących wschodnich specjalistów, którzy zanieśli swe umiejętności do Hellady), magię i medycynę aż po literaturę. Jeśli ktoś czytał poświęconą głównie zagadnieniom literatury greckiej książkę M. L. Westa "Wschodnie oblicze Helikonu", to praca Burkerta będzie stanowiła dla tej lektury dobre uzupełnienie, a...

Czacza | 2019-02-11
amazarashi | 2018-11-11