Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej

Okładka książki Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej Adam Borkiewicz
Okładka książki Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej
Adam Borkiewicz Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego historia
historia
Muzeum Powstania Warszawskiego
2018-01-01
1957-01-01
Powstanie warszawskie II wojna światowa

Rzetelna, pisana na bieżąco, czasami jeszcze w trakcie walk historia Powstania Warszawskiego. Dokładny, dzień po dniu a czasem i godzina i po godzinie przebieg walk. Książka ze szczegółami podaje uzbrojenie poszczególnych jednostek, straty, ilość zdobycznej broni.
Autor - uczestnik walk, członek KG AK, miał po wojnie wiele trudności z wydaniem swojej książki. Mało tego, zebrane materiały stały się dowodem w sprawie sądowej jego córki... Wydanie "Powstania..." możliwe było dopiero w okresie "gomułkowskim".
Bardzo gorąco polecam. Dla fanów historii lektura obowiązkowa. Pozostałym polecam - aczkolwiek ilość opisanych zdarzeń może Was bardzo szybko wymęczyć.

Bardzo ważne opracowanie tematu Powstania Warszawskiego. Wyjątkowo cenna publikacja, a jej nieoceniona wartość polega przede wszystkim na tym, iż stanowi ona pierwsze źródłowe dzieło zawierające naprawdę rzetelną wiedzę o Powstaniu Warszawskim, jego przebiegu i rozmiarach.
Autor, żołnierz Legionów Polskich, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, członek Komendy Głównej Armii Krajowej i historyk wojskowości. Po kapitulacji Powstania na polecenie generała Okulickiego jako pierwszy historyk podjął się opisania przebiegu Powstania Warszawskiego.
Po licznych perypetiach opublikował w 1957 roku swoje monumentalne dzieło „Powstanie warszawskie. Zarys działań natury wojskowej”, które stanowiło pierwszą rzetelną pracę naukową opisującą kompleksowo przebieg Powstania.
Monografia ta stała się najbardziej poszukiwaną książką w PRL okresu Października i do dnia dzisiejszego pozostaje najbardziej wyczerpującą i wiarygodną. Sam Borkiewicz nie cieszył się długo tym sukcesem. Po ciężkiej chorobie zmarł 29 grudnia 1958.

• Historia Polski
  • Polacy i Polska w II wojnie światowej
  • Powstanie Warszawskie
  • 2017r.

Adam Borkiewicz Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej Zobacz więcej