Hotel świętego Augustyna

Okładka książki Hotel świętego Augustyna Irwin Shaw
Okładka książki Hotel świętego Augustyna
Irwin Shaw Wydawnictwo: De Agostini, Ediciones Altaya Polska Seria: Arcydzieła Literatury Współczesnej literatura piękna
Arcydzieła Literatury Współczesnej
Nightwork
De Agostini, Ediciones Altaya Polska
2002-01-01
2002-01-01
8373161996
Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Nic z tej ksiazki nie wynika, dobry początek i pomysł na fabule ale im dalej, tym gorzej. Brakuje mi jakiegoś, nie wiem, przesłania czy morału... Bo tak to nie wiadomo czy w sumie postepowanie bohaterow jest dobre, a może złe?

Nie miałem wielkich oczekiwań wobec tej powieści i z jednej strony przyjemnie się czytało, a z drugiej po obiecującym początku liczyłem na więcej. Główny bohater to 33 letni pilot, który ze względu na słaby wzrok musiał zrezygnować z lotów i podjął słabo płatną pracę nocnego portiera w tytułowym hotelu. Gdy pewnej nocy wszedł na górę odkrył na korytarzu zwłoki, a przy nich 100 tysięcy dolarów, które postanowił sobie zawłaszczyć. To wszystko zmieniło w jego życiu, udał się w podróż do Europy, miał kolejne przygody, przede wszystkim poznał w dość niecodziennych okolicznościach Milesa Fabiana i zawiązał z nim specyficzną spółkę. Początek mógł zwiastować rasowy kryminał, a okazało się, że bardziej to była taka obyczajówka połączona z literaturą drogi, zabarwiona amerykańskim humorem. Luźna lektura, przyjemnie spędzony czas, ale nie sądzę żebym za tydzień pamiętał tę powieść.

"Sto tysięcy dolarów". Ta suma pieniędzy jest kluczowa w tej powieści i te trzy słowa padają na jej kartach bardzo często. Dzięki tym pieniądzom życie wielu osób się odmieni i potoczy zupełnie inaczej. Sto tysięcy dolarów może zdziałać wiele, w umiejętnych rękach może się też zwielokrotnić. W tej powieści widać to czarno na białym. Pieniądze w tej powieści grają dużą rolę oraz w dużej mierze wokół nich się wszystko kręci.
Książkę przeczytałem z niezwykłą uwagą, chłonąłem wręcz kolejne zdania i akapity, każdy rozdział tylko pobudzał chęć do jeszcze szybszego czytania i zaznajamiania się z kolejnymi bohaterami oraz nowymi sytuacjami. Dwadzieścia pięć znakomitych rozdziałów tworzy świetną, nieco kryminalną powieść obyczajowo-psychologiczną. Powieść osadzona jest w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a jej akcja rozgrywa się w USA i Europie. Napisana jest wprost rewelacyjnie. Większych mankamentów nie znalazłem (nieco mniejszych owszem i za to nie mogę wystawić oceny najwyższej),wciągająca niebywale, interesująca od pierwszej do ostatniej strony, iście wyborna.
Ach, te pieniądze... Ponoć szczęścia nie dają. Czy na pewno? A może zależy komu? A może zależy jak je wykorzystamy? Może jednak mogą do szczęścia prowadzić? To pierwsza grupa pytań, która pojawiła się u mnie w głowie w czasie lektury i po jej zakończeniu. Druga (i nie ostatnia) dotyczy pojęcia kradzieży. Czy zawsze jest złem? Czy zawsze prowadzi do jeszcze gorszych następstw? Czy może doprowadzić do czegoś dobrego? Książka ta może wywołać u czytelnika wiele podobnych pytań, doprowadzić do mnóstwa przemyśleń, refleksji i to tym bardziej podnosi wartość tej powieści. Warto, absolutnie warto ją przeczytać.

Wciągnęła mnie od pierwszej strony. Bardzo dobra pozycja. Trochę podróży, trochę humoru, trochę nadziei, trochę kryminału. Jednym słowem polecam

Znakomita książka. Po latach już nie robi takiego wrażenia jak pierwotnie, ale dalej jest świetna.

Super rozrywka. Historia niewiarygodna, szalona i kolorowa. Nie jestem pewna, czy dziś już nie trąci myszką. Przeczytałam ją ponad 20 lat temu i świetnie się bawiłam, ale wtedy świat był zupełnie inny.
Tak czy owak polecam, a na zachętę ociupinkę, tyci tyci, zaspojleruję : gość znajduje walizkę pieniędzy i daje z nimi nogę, aby rozpocząć lepsze życie. I zaczyna się zabawa w starym, dobrym stylu :-)
Polecam!

Bardzo przyjemna do czytania książka, dobrze napisana, z wartką akcją i sporą dozą humoru. Opowiada historię Douglasa Grimesa, niezbyt zadowolonego z życia byłego pilota, który po kradzieży 100 tysięcy dolarów postanawia uciec do Europy i tu zacząć nowe życie. Jego plan szybko sie komplikuje, bowiem gubi walizkę z pieniędzmi. Ale od tego momentu zaczynają się jego przygody, a jego życie zmienia się o 180 stopni. Autor snuje historię poszukiwania szczęścia, gdzie jedną z centralnych postaci jest tajemniczy self-made man, mentor i wspólnik głównego bohatera, który jest ucieleśnieniem amerykańskiego snu od pucybuta do milionera. Jednocześnie autor ciągle podkreśla rolę przypadku w życiu, aby na końcu pokazać, że opłaca się być bogatym i nie do końca uczciwym w życiu. Zakończenie jest może niekoniecznie takie, jakie bym sobie wymarzyła, ale dobrze się tę powieść czytało. Polecam.

Nie czytajcie opisu, bo nie oddaje istoty tej powieści. Pięknie oddany opis powrotu do cieszenia się życiem. Jak niewiele czasami do tego potrzeba. Warto przeczytać!

Lektura wciągająca od pierwszych stron z racji wartkiej, aczkolwiek nieśpiesznej narracji jak i arcyciekawej fabuły, do końca trzymającej w lekkim, aczkolwiek przyjemnym napięciu. Historia byłego pilota, który jednej nocy staje przed szansą, by odmienić swoje życie, a zaraz potem zdaje się szansę tą stracić. Jego poszukiwania w trakcie podróży po Europie przeplecione barwnymi przygodami, a w końcu ponowna szansa i niebagatelny człowiek, który zdaje się nią dysponować. Warto samemu przeczytać i sprawić sobie tym niewątpliwą przyjemność.
Autor z dużym prawdopodobieństwem czerpał ze swoich doświadczeń z amerykańską administracją, jak i tych emigracyjnych z czasu zamieszkania w Europie.

Książka pochłonęła mnie od pierwszych stron. Fabularnie jak zawsze u Shaw jest na wysokim poziomie. Mamy tu piękne dialogi, które zagłębiaja nas w psychikę bohaterów, którzy są bardzo zróznicowani przez co mamy ciekawy obraz ówczesnego społeczeństwa bogatych amerykanów na wakacjach czy biznesach w Europie. Nie jest to moja pierwsza pozycja tego autora, ale po niej postanowiłem przeczytać wszystko spod jego pióra. Powieść ta to nauka by korzystać z okazji, nie być zachlannym i trzymać się zasad by nie przekroczyć "barykady"

Chciałoby się przeżyć taką przygodę jak Douglas Grimes.

• Przeczytane dawno temu
  • Klasyka