Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Krystyna Schmidt
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
Das fliehende Herz. Sisis Schicksalstage in Tirol
historyczna

Dokąd uciec ze złotej klatki cesarskiego pałacu? Do Tyrolu! Najpiękniejsza monarchini Europy z trudem znosiła rolę cesarzowej. Czuła się nieszczęśliwa i niezrozumiana. Gdy tylko mogła opuszczała Wiedeń, jakby przed czymś uciekała. Kilka razy udawała się właśnie do Tyrolu. Czy tylko tam mogła być naprawdę sobą? Jeannine Meighörner w swojej książce szuka odpowiedzi na to pytanie. Patrzy na Sisi oczami tych, którzy się z nią stykali – mieszkańców Innsbrucku, służby, oficjeli, oddaje także głos ówczesnej prasie. To pasjonująca i zabawna powieść historyczna o austriackiej cesarzowej nazywanej habsburską celebrytką.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: wydawnictwo Lira

mmusinska | 2018-11-26
Przeczytana: 12 listopada 2018

Sięgnęłam po tę książkę z czystej ciekawości, bo oglądając film z Romy Schneider byłam bardzo ciekawa losów cesarzowej Austrii. Zamiast nudnych historycznych wywodów, dostała niezwykle ciekawą i barwną opowieść o Elżbiecie Bawarskiej, jej dzieciństwie, dorastaniu i panowaniu jako Sisi. Dusząca się w ramach dworskiej etykiety kiedy tylko mogła uciekała z dala od niego, i to dzięki jednej z takich wypraw, "poznajemy" Sisi w kilku różnych relacji. Tyrolczycy ją uwielbiali, a ona choć zachowująca dystans, pełna chłodu i sprzecznych emocji, tylko tam czuła się wolna. Książka idealna na jesienne wieczory, nieprzeładowana faktami historycznymi, wciągająca i barwna.

Paulina | 2018-12-16
Antonina | 2018-11-22