Bandyci i celebryci

Wydawnictwo: Wydawnictwo harde
literatura faktu
Gąska

W latach 90. ubiegłego wielu światy gangsterów i ówczesnych celebrytów mieszały się ze sobą praktycznie na co dzień. Aktorzy, sportowcy, gwiazdy estrady, a nawet dziennikarze i politycy nie widzieli niczego złego w pokazywaniu się w towarzystwie znanych przestępców. Czuli się nawet w pewien sposób nobilitowani, że znają kogoś z „miasta“. Gdyż dzięki temu mogli choćby liczyć na odzyskanie skradzionego samochodu, zmobilizowanie do efektywnej pracy ekipy remontowej czy dostawę kokainy.

Gotowe na wszystko modelki, aktorki i piosenkarki dzięki gangsterom robiły kariery, które w żaden sposób nie było proporcjonalne do ich talentu.

- Lgnęli do nas tacy ludzie, że czasami sam się dziwiłem, że nie boją się kompromitacji – wyznaje Sokołowski.

Oto prawdziwy obraz Polski lat 90. widzianej oczyma nie tylko „Masy“.
Opowiadamy też o innych ówczesnych celebrytach z przestępczego świata, których pseudonimy i nazwiska stale gościły wówczas na pierwszych stronach gazet, byli powszechnie rozpoznawalni.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,128374,Bandyci-i-celebryci

źródło okładki: https://www.facebook.com/hardewydawnictwo/

Gąska | 2018-10-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 25 października 2018

Jarosław Sokołowski, pseudonim „Masa”, niegdyś zajmował wysoką pozycję w gangu pruszkowskim. Dziś jest świadkiem koronnym, wydaje książki i wydaje się celebrytą, choć tego się wypiera. W 1999 roku został zatrzymany przez policję, pod zarzutem wymuszenia rozbójniczego. Po kilku miesiącach odsiadki zaczął współpracować z prokuraturą, pomógł w aresztowaniu zarządu Pruszkowa. Tuż po napisaniu niniejszej książki, Sokołowski został zatrzymany przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Policji w Łodzi, w sprawie wyłudzania kredytów, łapownictwa oraz powoływania się na wpływy.

W książce możemy przeczytać o czasach kiedy Masa był właścicielem nie byle jakiej dyskoteki. Do klubu „Planeta” przychodziły najbardziej znane osobistości, a koncerty dawały gwiazdy takie jak Modern Talking, Spice Girls czy Dj Bobo. Dowiadujemy się z kim pił i kogo, że tak brzydko ujmę: posuwał niegdysiejszy gangster, jak także o tym, na co wydawał pieniądze. Drogie samochody, dom za dwa miliony dolarów,...

betina360 | 2018-12-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Ksiazka napisana przez dziennikarza i reportera sledczego Janusza Szostaka oraz gangstera Jaroslawa Sokolowskiego pseudonim Masa. Swiatek przestepczy rzadzi sie swoimi prawami i majac kase mozna wiecej. Opisany jest tu swiat modelek dziewczyn ktore chcialy zostac miss i nie mialy zadnych oporow zrobic wszystko by tylko dostac tytul. Jest tez sporo o piosenkarzach aktorach ktorzy jedli gangsterom z reki i wrecz zabiegali o ich towarzystwo. Mozna by rzec ze sa ludzie i to nie zart ktorzy dla forsy zrobia doslownie wszystko. Patrzac na dzisiejszych celebrytow to sie nie zmienia a wrecz poglebia. Dlatego tez zdanie szanowac ludzi jest troche smieszne gdy sami sie nie szanuja.

Isabelle | 2018-11-01

Nie tylko o celebrytach, ale i o innych sławach dążących do kumoterstwa z półświatkiem. Dużo wątków powtórzonych z tomu "Masa o kobietach mafii": wybory miss, specyficzne zasady rekrutacji do klubu Planeta itd. Minibiografie sławnych gangsterów (Richard Kozina, Nikoś), biznesmenów zabiegających o kontakty z mafią (Lech Grobelny, człowiek który z miliardera stał się bankrutem). Motyw piosenkarek i modelek (m. in. Monika Borys, która własnym ciałem w dosłownym znaczeniu tego słowa uratowała piłkarza Legii przed niebezpieczeństwem wrogo nastawionych do niego ludzi oraz Katarzyna Paskuda - prowincjonalna kurewka, modelka Playboya, która obecnie działa jako fotograf). Plus na koniec wywiad z Michałem Wiśniewskim na temat Masy. Ogólnie ciekawa lektura, ale raczej nie zaistnieje na dłużej zarówno w globalnej świadomości jak i w umyśle czytelnika. Tym niemniej ciekawa i wciągająca.

Kamila Biegańska | 2019-02-03
Przeczytana: 31 grudnia 2018

arosław Sokołowski pseudonim Masa. Kiedyś zajmował wysoką pozycję w gangu pruszkowskim. Obecnie od 2000r jest świadkiem koronnym.

W książce opisuje swoje znajomości ze znanymi nam dziś ludzmi. Opisuje jak otwierał kluby i nie małe dyskoteki do których przychodziło wiele znanych i wpływowych osób. Masa opowiada jak jego koledzy po fachu żyli i z jakimi ludźmi mieli do czynienia. Można poczytać historię miedzy innymi o znanym jasnowidzu. Większość rzeczy opisanych w tej książce na pewno jest prawdą ale nie wszystko. Masa uważa,że każdy chciał się z nim zaprzyjaźnić i mógł by mieć każdą dziewczynę. No cóż.. Masa ma na swoim koncie już kilka książek lecz ta książka jest pierwszą, która przeczytałam. Niestety nie przypadła mi do gustu. Chodzi pewnie o samą osobę Sokołowskiego w całym tym celebryckim zamieszaniu. Myślę,że na siłę robi z siebie gwiazdę choć niby temu zaprzecza. Za każdym razem powtarza,że skończył już z dawnym życiem. Czy aby na pewno? W maju tego roku został...

czytelnik_jg | 2019-05-06
Przeczytana: 05 maja 2019

Cieszę się że książka jest z biblioteki. Nie mam poczucia straty 35 PLN.

Kowala20 | 2018-11-28
Na półkach: 2018

swietna książka!!!pan Janusz to mistrz i tyle w tym temacie-można wierzyć masie można to lubić czy nie-ale trzeba przyznać że jako jedyny z tych wszystkich gangsterów wyszedł na tej gangsterce żywy i wolny...Co z tym zrobił jego sprawa ale widać że pan Janusz poświęcił tu dużo czasu żeby zagłębić się w historię nie ujawniając nazwisk a jednak dać do zrozumienia kto był kim

nurni | 2019-01-06
Angelika | 2018-12-17