Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców

Wydawnictwo: Agora SA
reportaż
literatura faktu
Adam

Sto lat niepodległości obchodzone jest tak totalnie, że nawet stolarz uznany może być za coś rocznicowego. Książka Michała Ogórka to doskonała odtrutka na historię zmienianą w bajkopisarstwo i kult jednostek.Ogórek pieczołowicie odtwarza obraz Polski, jaki w poszczególnych okresach niepodległości rysowano. Za każdym razem była to Polska jej zbawców i „zbawców”: Piłsudskiego, Śmigłego-Rydza,...

Książka Michała Ogórka to doskonała odtrutka na historię zmienianą w bajkopisarstwo i kult jednostek.Ogórek pieczołowicie odtwarza obraz Polski, jaki w poszczególnych okresach niepodległości rysowano. Za każdym razem była to Polska jej zbawców i „zbawców”: Piłsudskiego, Śmigłego-Rydza, Bieruta, Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego, Wałęsy, Lecha i Jarosława Kaczyńskiego. Im wyżej każdy z nich bywał wyniesiony, tym boleśniejszy zazwyczaj był jego upadek.

Rozmiary kultu przywódców powodowały, że ludzie płakali ze wzruszenia, a potem z zawodu i wściekłości. Ale przy tej książce popłakać się można tylko ze śmiechu.

źródło opisu: https://kulturalnysklep.pl/

źródło okładki: https://kulturalnysklep.pl/

noodle | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Idealne podsumowanie ostatnich lat w historii Polski. Na uwagę zasługuje szczególnie fakt ciągłego odzyskiwania niepodległości wśród narodu polskiego. Nawet, jeśli ta niepodległość nie jest odebrana. I oczywiście analiza braci Kaczyńskich. Ciekawa lektura, nie tylko dla pasjonatów polityki.

BoguśCzyta | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

nikt nie jest idealny. nawet nasi WIELCY przywodcy :) ksiazka ukazuje zarowno ich dobre strony jak i male wady, ktore staja sie wrecz anegdotami :) ksiazke czyta sie lekko i przyjemnie. nasi wielcy ubieglego stulecia odzyskania wolnosci staja sie przez to blizsi nam, bardziej ludzcy :) zdecydowanie warto przeczytac :)

Smuggler | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Biografie kilku polityków i Wielkich Postaci II i III RP oraz PRL (od Piłsudskiego po Wałęsę i Kaczyńskich, Gierek, Gomułka, Bierut, Jaruzelski) w satyrycznym sosie - ale bez JP II, bo jak widać żartować można z każdego... ale są wyjątki. Ogórek w charakterystyczny dla siebie sposób "sprzedaje" nam fakty z ich życia. Dowiedziałem się też przy okazji sporo o rozmaitych wydarzeniach w życiorysach owych osobistości, o których niekoniecznie wspominają oficjalne biografie (albo wspominają ale tak... pobieżnie). No i pokazał Ogórek jak się i w Polsce budowało "kult jednostki". Okazuje się, że wiersze ku czci Stalina wcale nie za wiele różnią się od tych ku czci "Dziadka", czy Rydza-Śmigłego (o Bierucie nie wspominając).

Generalnie książka jest niezła i dobrze się ją czyta. Co prawda ani razu nie wybuchnąłem głośnym śmiechem, książka to raczej materiał "na takie małe hehe" niż śmiech homerycki, ale nie powiem, wprawia w dobry nastrój. Na jesienne chandry i deprechy jak...

Lidka | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

chyba najlepsza ksiazka o polskich przywodcach jaka ostatnio czytalam! mnosto humoru, swietnych historii i opowiesci nieznanych na codzien. rowniez fakty o ktorych nie mowi sie na codzien oraz nie naucza w szkolach. zdecydowanie warto kupic i wchlonac na raz. w sam raz na smutne jesienne wieczory:)

Łukas_D | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

wiedzieliscie, ze pilsudski nosil wasa, bo mu wybili dwa przednie zeby? a gomulka nigdy sie nie usmiechal, bo nie mial zebow z przodu? ta i wiele innych analogii naszych przywodcow dostepna w ksiazce Michala Ogorka :)

Zofia Jachymek | 2018-11-01

Co można napisać o tej książce? Na pewno wprawia w dobry nastrój, w satyryczny sposób Ogórek przedstawia nam dzieje największych polskich przywódców, w kilka z wymienianych przez niego wydarzeń nie mogłam uwierzyć i postanowiłam sprawdzać autora, jednakże muszę uderzyć się z w pierś, bo może przedstawione ironicznie ale fakty, o których wielu z nas nie wie. Pozytywna książka.

Maryann | 2018-12-07
Przeczytana: grudzień 2018