Krótka historia psychologii

Seria: Krótka historia
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Karolina

Czy możemy wierzyć własnym oczom? Czy świat istnieje naprawdę? Czy psy mogą mieć nerwicę? Co potrafią noworodki? Czy sztuczna inteligencja może zagrażać ludzkości? Gdzie w mózgu ukrywają się wspomnienia? Czy kształt czaszki mówi coś o naszym charakterze? I po co psychologom potrzebne były żaby? Krótka historia psychologii pokazuje, jak fascynujący może być świat umysłu i jak długą drogę w...

Krótka historia psychologii pokazuje, jak fascynujący może być świat umysłu i jak długą drogę w dziedzinie psychologii pokonaliśmy od starożytności do dziś. Chociaż nazwa „psychologia” po raz pierwszy użyta została dopiero w 1520 roku, to jednak korzenie dziedziny sięgają daleko głębiej i opowieść o niej zaczyna się już w starożytnej Grecji. Greckie korzenie ma również sama nazwa, która składa się ze słów logos (oznaczającego myśl lub słowo) i psyche (oznaczającego duszę). W mitologii starożytnej Grecji Psyche jest piękną, skrzydlatą boginią, zakochaną w Erosie i uosabiającą ludzką duszę. Psychologia zaczęła się zatem od próby udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym owa dusza jest. Pytanie to wciąż jest aktualne, choć zmienia się jego rozumienie i zmieniają się udzielane odpowiedzi – a próbujących było wielu: od Platona i Arystotelesa przez Locka, Kanta, Freuda czy Junga aż po Philipa Zimbardo. Książka Joanny Zaręby zabiera czytelnika w podróż po tej fascynującej historii.

źródło opisu: rm.com.pl

źródło okładki: rm.com.pl

Basia | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Fantastyczna książka. Myślę, że jest to ciekawa pozycja zarówno dla osób interesujących się psychologią jak i tych sceptycznie do niej, jako nauki podchodzących. Autorka w bardzo przyjemny sposób zabiera nas w podróż przez wieki, zachowując właściwe proporcje pomiędzy poszczególnymi epokami, odpowiednio wiele miejsca poświęcając współczesności. Z przyjemnością zapoznam się z książkami, które poleca w ostatnim rozdziale.

gggagg | 2019-03-21

Połknięte w 3 godziny na trasie Kraków - Poznań. Bardzo dobrze napisane, ciekawe i odświeżające wiedzę na temat psychologii. 9 gwiazdek.

ALe | 2019-02-14
yennefer | 2019-02-09