Moneta polska i obca w średniowieczu. Wybór prac

Wydawnictwo: IAE PAN
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia, numizmatyka, archeologia
historia
rtr443

Tom zawiera 32 teksty powstałe w ciągu ostatniego półwiecza. Spośród nich 6 zostało pierwotnie opublikowanych w językach obcych, a 10 ujrzało światło dzienne za granicą. Jeden z tekstów ukazuje się obecnie po raz pierwszy. Tematyka prac dotyczy zarówno monet polskich, jak i niemieckich, czeskich, węgierskich, a nawet bizantyjskich. Ich chronologia zawiera się między wiekiem X a XV. Dzięki dodaniu nowych komentarzy i literatury prace te zostały uaktualnione, a ich atrakcyjność wzrosła jeszcze po dodaniu nowych ilustracji.

Jest to nowy wybór prac autora. Żadna z nich nie została pomieszczona w wyborze opublikowanym wcześniej pod tytułem Numizmatyka średniowieczna. Moneta źródłem archeologicznym, historycznym i ikonograficznym, Warszawa 2012.

Od Redaktora
Spis skrótów
Wstęp

I. HISTORIA MONETY POLSKIEJ
1. Czy moneta polska ma już tysiąc lat?
2. Uwaga, fałszerstwo! O rzekomych znaleziskach denarów z legendą GNEZDVN CIVITAS i innych monetach z czasów Bolesława Chrobrego
3. Jeszcze o brakteatach Bolesława Krzywoustego
4. Chronologia monet Władysława II i Bolesława Kędzierzawego
5. Zmiany chronologii i atrybucji monet polskich z XII/XIII wieku w świetle skarbu z Głogowa
Aneks: Skarb monet z XII i początku XIII wieku z Głogowa (informacja wstępna)
6. [C]AZIMIR DVX - brakteat Leszka Białego?
7. Kilka uwag o brakteatach małopolskich z końca XII i z pierwszej połowy XIII wieku
8. Uwagi o monecie Pomorza Gdańskiego w XIII wieku
9. Kościan - nieznana mennica okresu kwartnikowego w Wielkopolsce
10. Skarb z Ostrowa Lednickiego i problem kwartników śląskich
11. Nowy typ kwartnika śląskiego z Vidnavy
12. Skąd pochodzili mincerze mennicy krakowskiej na przełomie XIV і XV wieku?
II. HISTORIA MONETY OBCEJ
1. Pierwsza moneta z czasów regencji cesarzowej Teofano. Skład i data ukrycia skarbu z Maurzyc pod Łowiczem
2. Monety świętego Wojciecha
3. Ikonografia monet Sobiesława Sławnikowica
4. Mennictwo kobiet w X/XI wieku
5. Włócznia świętego Stefana
6. Wschód czy Zachód? O wzorcach ikonograficznych węgierskich monet miedzianych tzw. typu bizantyjskiego
III. NAPŁYW MONET, ICH OBIEG I TEZAURYZACJA
1. Drogi rzeczne i morskie handlu bałtyckiego: świadectwo monet z IX-XI wieków
2. Kontakty między ośrodkami nadmozańskimi a Polską w X і XI wieku w świetle źródeł numizmatycznych
3. Monety z X і XI wieku z Moguncji, Spiry i Wormacji znalezione w Polsce. Przyczynek do datowania oraz określenia dróg napływu i obiegu
4. Znalezisko monety Ethelwulfa króla Wessexu w dawnym Truso
5. Skarb monet z XI wieku z miejscowości Mniszki pod Łęczycą (ukryty po 1027 roku)
6. Monety, odważniki i waga z badań archeologicznych w Lądzie
7. Monety z badań wykopaliskowych prowadzonych w Łeknie w latach 1987-1996
IV. NUMIZMATYKA A SFRAGISTYKA I GENEALOGIA
1. Nowa bulla Bolesława Krzywoustego i problem ołowianych pieczęci w Polsce wczesnośredniowiecznej
2. Dawne skarby na nowo odnalezione. Próba rekonstrukcji zespołu za pomocą badań genealogicznych
V. HISTORIA BADAŃ
1. Najdawniejsze monety ziemi lechickiej. Jak powstawała klasyfikacja najstarszych monet polskich
2. Feliks Łoyko - pionier badań nad historią pieniądza w Polsce - rówieśnik Mikuláša Adaukta Voigta
3. Tadeusza Wolańskiego zwycięstwo zza grobu, czyli nowy typ denara Bolesława Chrobrego
4. Rzekomy denar Bolesława Chrobrego, czyli co Beyer pisał o Lelewelu
5. Kazimierza Stronczyńskiego metody badania monet wczesnośredniowiecznych

Epilog. Refleksje o jubileuszach
Indeks osób
Indeks nazw geograficznych i etnicznych

źródło opisu: http://ksiegarnia.iaepan.vot.pl/serie/collectio-ar...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.iaepan.vot.pl/images/stories/vir...»

Jakub Osiński | 2019-02-03

Jest to pozycja tematyki niszowej, więc nie można spodziewać się, że przypadnie do gustu każdemu.
Ja naprawdę zadowolony jestez z około 3 rozdziałów, resztę przeczytałem lekko znużony.
Wszystko zależy czego kto oczekuje.
Nie umjejszam oczywiście pray autora, która była ogromna.
Dla pasjonatów polecam.