Heretics Anonymous

2018-08-20
2018-08-20
wiara komedia
Inne

6.5, ale nie ma tutaj połówek. A szkoda.
Bardzo sympatyczna książka. Nie wiedzieć czemu spodziewałam się czegoś innego i dużo gorzej napisanego.

6.5, ale nie ma tutaj połówek. A szkoda.

Niesamowita jest młodzież w tej książce, a najbardziej niesamowite jest to, jak ze sobą rozmawiają mimo różnic światopoglądowych.

Z jednej strony to książka warta uwagi, zawierająca pewną mądrość, aby nie podążać ślepo za innymi i myśleć samodzielnie, z drugiej jednak fabuła wydała mi się zbyt prosta. Porusza ważne tematy, między innymi tolerancji, szacunku i odmienności. Pokazuje, że nie należy wkładać wszystkich do jednej szuflady. Przeszkadzało mi to, że jedyną cechą części bohaterów było to w co wierzą. Nie uważam, że jest to zła książka, z pewnością można ją ocenić jako dobrą, szczególnie dla młodszych czytelników. Lekki styl pisania autorki sprawił, że przyjemnie się ją czytało, ale to wszystko. Jakoś nie mogę trafić na młodzieżówkę, w której bym się zakochała.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

"Kościół to ludzie, a ludzie popełniają błędy".

To nie jest książka o herezji religijnej czy przewracaniu ogólnie przyjętego porządku. Za to, jest to pozycja, w której młodzi ludzie próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie. Dorastając poznają siebie i środowisko, w którym żyją na nowo. Zaczynają dostrzegać mankamenty rzeczywistości, sprzeczności, ale także możliwości ich zmiany. Mają świadomość, że głos dzieci i młodzieży też może się liczyć. To od nich zależy, czy zgodzą się na niesprawiedliwość, czy wzniecą bunt.

Piękna książka o sile przyjaźni, miłości do drugiego człowieka i Boga/bogów. Pokazuje, jak wiele może zdziałać sama obecność drugiej osoby w naszym życiu i jak często tego nie doceniamy.

"Kościół to ludzie, a ludzie popełniają błędy".

Spotkałem się z opinię, że książka niepochlebnie wyraża się o katolicyzmie jednak nic bardziej mylnego. Wraz z głównym bohaterem odkrywamy wprawdzie elementy hipokryzji wiary jako takiej, ale bez obrażania jej w żaden sposób.
Sama książka, fabuła prosta, bardzo łatwa, momentami mało spójna i dziecinna.

Sama książka, fabuła prosta, bardzo łatwa, momentami mało spójna i dziecinna.

Na półkach: , , , , , , ,

Wcale nie uważam, by książka podeszła do katolicyzmu w bardzo nietolerancyjny sposób. Mamy chłopaka, który nie wierzy i jedynie często wytyka hipokryzję tej religii. Myślę, że właśnie taki był cel książki- bohater, który się buntuje przeciwko niesprawiedliwemu systemu katolickiej szkoły. A to, że przy okazji okazuje się, że katolicyzm zawiera sporo hipokryzji, to już inna sprawa.
Mi książka bardzo się spodobała. Pokazuje, że czasem warto przeciwstawić się zasadom, które nam nie pasują.

Ciekawa, wciągająca, nieodkładalna.
Młodzieżówka, a mimo to angażująca.
Polecam.

Ciekawa, wciągająca, nieodkładalna.
Młodzieżówka, a mimo to angażująca.
Polecam.

Książka, w której słowo klucz stanowi wiara, jednak wiara rozumiana na tyle sposób ile ludzi na świecie, ponieważ nieważne w co wierzymy, dla każdego powinno się znaleźć miejsce na świecie.
Michael jest ateistą i w wyniku ciągłych przeprowadzek ze względu na pracę ojca, trafia do katolickiej szkoły świętej Klary. Już pierwszego dnia zyskuje przyjaciół, z którymi będzie tworzył klub Anonimowych Heretyków. Pomimo szkoły katolickiej, poznane przez niego osoby nie są typowymi katolikami. W grupie znajduje się żyd, dziewczyna wiary politeistycznej, unitarianin oraz dziewczyna, która chce zostać księdzem. Niesamowita mieszanka osób, która wspólnie zacznie działać w imię prawdy zatajanej przez szkołę. Prawdy, która istnieje w naszym świecie nie od dziś, jednak kościół nadal uważa ją za hańbiącą i niemającą prawa wyjść na świat.
Ta historia pokazuje, że wiara wcale nie musi dotyczyć tylko Boga. Świat nie musi opierać się tylko i wyłącznie na wierzę katolickiej, ponieważ to, że ktoś nie wierzy w Boga nie znaczy, że w nic nie wierzy. Wierzymy w miłość, w siebie, w rzeczy, których nie potrafimy pojąć, a jednak wiemy, że są prawdziwe.
To, że nie wierzymy w Boga nie umniejsza naszej osobie, nie sprawia, że nagle każdy nasz krok jest skażony złem.
Michael po przeczytaniu Biblii stał się lepszym człowiekiem, zmienił nieco swoje postępowanie, ale nadal nie uwierzył w Boga.
Wiara ma wszechstronne znaczenie i tylko my decydujemy, jak ją ukierunkujemy.

Początek - niesamowicie zabawna, wciągnęła mnie od razu i zapowiadała się naprawdę nieźle. I po części tak było, bo to zdecydowanie bardzo nietuzinkowa i oryginalna młodzieżówka, w której odnajdzie sie nawet ten, kto za temtami religijnymi nie przepada (jak chociażby ja). A tu w sumie trochę szok, bo jest mądrze, jest z szacunkiem dla obu stron i nawet jeśli bliżej ci do bycia wyrzutkiem w szkole katolickiej, niż jej pełnoprawnym członkiem, wciąż możesz dowiedzieć się kilku nowych faktów. Cz użytecznych - zdecydować musisz sam, ale jestem pod wrażeniem, jak fajnie potraktowany jest temat. Ani nie narzuca swojej ideologii, ani nie atakuje żadnej ze stron - pozwala im spotkać się po środku.

Fakt, że gdzieś pod koniec ta książka mnie zgubiła i zabrakło mi tego klimatu i tej lekkości z początku, ale mocno doceniam!

Wielowymiarowa i bardzo oryginalna. Porusza ważne tematy nie tylko dla nastolatków. Przekazuje wiele wartości, zaskakująca jak na młodzieżówkę.

• Audiobooki

Katie Henry Heretics Anonymous Zobacz więcej