Jak zwierzęta przeżywają żałobę

Wydawnictwo: Purana
How animals Grieve
flora i fauna
Oklahoma

W książce Jak zwierzęta przeżywają żałobę? antropolog Barbara King relacjonuje różne historie zwierząt przeżywających żal po stracie swoich towarzyszy, partnerów albo przyjaciół. Autorka opowiada: - o słoniach otaczających słabnącą i umierającą matriarchinię , - o domowej kotce, która, utraciwszy siostrę, z którą nigdy się nie rozstawała, całe tygodnie chodzi po mieszkaniu, żałośnie...

Autorka opowiada:
- o słoniach otaczających słabnącą i umierającą matriarchinię ,
- o domowej kotce, która, utraciwszy siostrę, z którą nigdy się nie rozstawała, całe tygodnie chodzi po mieszkaniu, żałośnie miaucząc,
- o samicy pawiana, która traci córkę, zabitą przez drapieżnika, i pogrąża się w żałobie.
Dzięki poruszającym historiom, widzianym oczami antropologa, Barbara King przybliża nas do zwierząt, z którymi wspólnie zamieszkujemy naszą planetę, i ułatwia nam spojrzenie na nasze własne doświadczenia, przywiązania i emocje – jako na część większej sieci życia, śmierci, miłości i straty.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Ewelina Mikołajczyk | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

„ Teoria ewolucji zakłada istnienie u każdego zwierzęcia zachowań specyficznych dla jego gatunku. My nie demonstrujemy wybuchów agresji przy ciele zmarłego, jak zwykły robić to szympansy ; szympansy nie opowiadają sobie historii o zmarłym. ”

Pełna niesamowitych historii książka, w której antropolog szuka odpowiedzi na pytania dotyczące zwierzęcej żałoby. Nie tylko miłośnicy zwierząt, już wierzący w jej istnienie powinni ją przeczytać. Osoby niepewne lub wątpiące będą dzięki niej miały okazję zapoznania się z wieloma faktami, a także refleksji nad własną opinią. Ogromną zaletą książki jest to, że autorka sama prowadziła wiele badań nad zwierzętami i zna się na rzeczy, a także popiera swoje tezy przykładami z literatury naukowej. Nie jest to więc gdybanie dyletanta.