Wyzwanie czytelnicze LC

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach

Wydawnictwo: Świat Książki
flora i fauna
Ag2S

Marcin Kostrzyński przez wiele lat był myśliwym. Pewnego dnia postanowił na zawsze odłożyć broń. Teraz filmuje zwierzęta, swoje materiały udostępnia nieodpłatnie na youtube, prowadzi prelekcje w szkołach. Najbardziej pokochał wilki… Zasłynął wiosną tego roku, gdy wszystkie media w Polsce obserwowały walkę o życie wilka potrąconego na drodze. Dzięki wsparciu wielu osób dobrej woli – udało się....

Kapitalna polska książka o najpiękniejszych drapieżnikach naszego ekosystemu.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

Antoniówka | 2019-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Kilka lat temu – jeśli się nie mylę – za sprawą „Sekretnego życia drzew” Petera Wohllebena bardzo popularne stały się książki dotyczące fauny i flory. Większość z niech jest jednak napisana przez zagranicznych autorów (z polskich kojarzę głównie Simonę Kossak, Dorotę Sumińską oraz Adama Wajraka). Dlatego też książka Marcina Kostrzyńskiego była miłym zaskoczeniem. Autor ten – od najmłodszych lat na różne sposoby jest związany z przyrodą, pracuje też jako operator kamery. Dzięki połączeniu tych dwóch zainteresowań czytelnicy mogą cieszyć się lekturą książki, a użytkownicy YouTuba oglądać filmy na kanale Marcin z Lasu.

O czym jest ta książka? Jest zapisem wieloletniej pasji pomagania, dokarmiania, a także obserwacji leśnych zwierząt. Fascynujący jest fakt, że pan Kostrzyński dawno temu kupił drewnianą chatkę w środku lasu, gdzie ma na wyciągnięcie ręki dziki, sarny, jelenie. Sam zaś przeszedł długą drogę od myśliwego do zagorzałego obrońcy zwierząt.

Książka jest dość nierówna – są...

aniah | 2018-12-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Książkę dostałam zaledwie kilka dni temu i pomimo kolejki innych, zaczęłam czytać. Wydanie piękne, z mnóstwem zdjęć, a opis intrygujący – były myśliwy opowiada o lesie.
I po lekturze mam bardzo mieszane uczucia.
Super się czyta te wszystkie opowieści, super, że człowiek przestał polować na zwierzęta i zamienił myślistwo na pomaganie. Niektóre fragmenty są rozczulające, wręcz trudno uwierzyć, że zwierzęta mogą się tak zachowywać.
Ale czy pan Marcin przestał krzywdzić zwierzęta?
W książce nieraz podkreśla, aby nie dokarmiać obcych zwierząt, aby nie zabierać ich do domu, nie uczyć obecności ludzi i nie przyzwyczajać do nas, ponieważ to je oducza pewnych zachowań i w efekcie krzywdzi. Tymczasem on robi dokładnie to samo. Dokarmia zwierzęta, zabiera wiewiórki do domu, głaszcze dziki. W pewnym momencie pisze o tym, że inny fotograf bardzo źle zrobił idąc do wilczej nory, czego efektem była wyprowadzka wilków z tego miejsca (pojawiło się zagrożenie), ale pan Marcin sam szuka nor, chodzi...

Szepcząca Wierzba | 2018-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Książka, która powinna być obowiązkowa dla każdego, aby uświadomić parę prawd. Między innymi tych o myśliwych i o kręceniu filmów przyrodniczych. Przede wszystkim to cudowna podróż w świat przyrody, wzruszające historie autora i jego podopiecznych oraz obserwowanych zwierząt.

KatarzynaWiera | 2019-01-03

Prawdziwe gawędy - krótkie, fascynujące opowiastki o polskiej przyrodzie, o tym że zwierzęta mają charaktery, tworzą relacje społeczne, myślą i czują. Po fragmencie opisującym jak lochy nadają dziczkom imiona trudno przełknąć wieprzowinę. Bardzo mi się ta książka podobała i podsunę ją synom.

SmartGirl | 2018-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Wspaniała książka, którą przeczytałam jednego wieczoru. Autor opisuje szczegóły dotyczące odnajdywania i fotografowania zwierząt leśnych, polowań, nieco wspomina o zwyczajach myśliwych, leśników oraz o karygodnych sposobach kręcenia filmów przyrodniczych. Książka z pewnością otwiera oczy na wiele faktów i pomaga zrozumieć, jak naprawdę pomóc dzikim zwierzętom - nie wtrącać się zbytnio do ich życia. Nigdy nie zrozumiem, dlaczego niektórym nie wystarcza podziwianie wspaniałego okazu jelenia i koniecznie chcą go zabić, a poroże powiesić na ścianie. Jak się okazuje, jest to "rozrywka" lubiana przez polityków wszystkich opcji politycznych. Autor przytacza wiele ciepłych opowieści z własnego życia, historii rozgrywających się wokół jego domku w lesie, w którym znalazło pomoc wiele dzikich zwierząt. Pomoc ta udzielana jest fachowo, a zwierzęta bez problemów odnajdują się później w lesie i przeżywają wiele lat. Książka obrazuje kontrast pomiędzy idealnym, dopracowanym systemem leśnych...

Marcin Romanik | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Niestety autorowi brakuje jeszcze talentu pisarskiego. W książce wiele jest błędów logicznych czy skrótów myślowych. Styl, w jakim spisuje swoje opowieści, jest nad wyraz infantylny, zbyt prosty nawet jak dla młodego czytelnika.

I tu pojawia się kolejny problem: do kogo właściwie adresowana jest książka? Język infantylny sugeruje, że dla najmłodszych, jednakże opisane niektóre sceny sugerują, że zdecydowanie dla odbiorcy dorosłego.

Najgorsza jednak w tym wszystkim jest maniera autora: w każdym rozdziale musi być zawsze akapit o tym "jak to kurła kiedyś było lepiej, że teraz ludzie tylko w smartfonach siedzo i że zatracamy się w wirtualnym świecie". Autor hipokryta, który bez zdobyczy technologicznych, nie byłby w stanie nagrywać i publikować swoich filmów na kanale. Jeśli już idziemy drogą, że człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą, bardzo proszę o zrezygnowanie z dokarmiania zwierząt w lesie, zaprzestanie nagrywania nowoczesnymi kamerami i przestawienie się na analogowe.

Moja...

Marigniewa Nowak | 2019-01-12

Marcin Kostrzyński wychował się w rodzinie, która nie stroniła od polowań na zwierzęta, lecz oprócz tego, wpoiła mu poszanowanie dla przyrody. Przez lata współpracował z różnymi stacjami telewizyjnymi, prowadził programy przyrodnicze dla dzieci, był też operatorem kamery oraz inicjował spotkania z dziećmi w szkołach i bibliotekach, by poszerzać ich horyzonty poznawcze naturalnego otoczenia. Od lat z pasją oddaje się obserwowaniu i pomaganiu zwierzętom, a część z jego prac można oglądać na jego kanale na youtube.
"Gawędy o wilkach i innych zwierzętach" to zbiór krótkich migawek z życia Kostrzyńskiego związanych ze zwierzętami, przeplecionych z jego spostrzeżeniami na temat ich charakteru, indywidualności, przyzwyczajeń, niezwykłej inteligencji oraz ujawnieniu bestialstwa ludzi (głównie myśliwych i tych, którzy zarabiają fortuny na śmierci i dosłownie znęcaniu się nad zwierzętami). Autor uraczy nas słodkościami w postaci przeuroczych pasiaczków (warchlaki) i ich próbami...

Zuu | 2018-12-30

Przepiekna ksiazka o nieznanym wrecz bajkowym obliczu zwierzat. Przeczytalam smiejac sie, wzruszajac i inspirujac sie.

Marysia | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Fantastyczna książka!Rzeczywiście czytając ją czujemy się jakbyśmy słuchali gawęd przy ognisku. Bardzo mądra, autor otwiera nam oczy na wiele spraw i próbuje nauczyć szacunku do przyrody. Łyknęłam w jeden dzień, szczerze polecam.

Funes1 | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Barwne opisy osoby kochającej przyrodę. Zwraca uwagę na trudną sytuację w polskich lasach.