Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 2: od ziarna do miecza

Okładka książki Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 2: od ziarna do miecza Cube Kid
Okładka książki Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 2: od ziarna do miecza
Cube Kid Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Pamiętnik 8-bitowego wojownika (tom 2) Seria: Pamiętnik 8-bitowego wojownika literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pamiętnik 8-bitowego wojownika (tom 2)
Pamiętnik 8-bitowego wojownika
Diary of an 8-Bit Warrior: From Seeds to Swords (Book 2 8-Bit Warrior series): An Unofficial Minecraft Adventure
Jaguar
2018-10-03
2018-10-03
Michał Zacharzewski
minecraft

Mamy za sobą już siódmy tom „Pamiętnika 8-bitowego wojownika” autorstwa Cube Kida, a ja zauważyłam, że nie wspomniałam Wam o tym cyklu ani razu, wiec, o każdym, będzie króciutko, abyście wiedzieli, jaką tematykę oraz wyzwania się w nich pojawi. Oczywiście mamy tu po raz kolejny nawiązanie do Minecrafta. Autor serii skrywający się pod pseudonimem Cube Kid to mieszkający na Alasce Erik Gunnar Taylor, wielki fan gier wideo. Jego pierwsza opowieść nawiązująca do Minecrafta pojawiła się w 2015 roku w formie ebooka ("The Diary of a Minecraft Villager"). Minecraftowy fanart spotkał się z ciepłym przyjęciem fandomu i dzięki temu bardzo szybko do czytelników trafiły książki Cube Kida, a później tłumaczono je na wiele języków. "Pamiętnik 8-bitowego wojownika" to seria w której znajdziemy opowieści połączone z komiksami. Stworzona wokół bohaterów opowieść funkcjonuje jako fanfik i jest "nieoficjalna opowieść ze świata Minecraft" (ta informacja znajduje się na okładkach książek). Realia gry są widoczne gołym okiem, a seria ma formę pamiętnika wzbogaconego pięknymi ilustracjami Saboten. Do tego każdy tom lekko nawiązuje do poprzednich, ale jednocześnie jest autonomiczny, a tytuł nawiązuje do kolejnych etapów awansu społecznego bohatera.
W "Pamiętniku 8-bitowego (wieśniaka) wojownika" poznajemy 12-letniego Runta mieszkającego w Minecraftii, czyli w wiosce nękanej przez moby (potwory i stwory). Bohatera określającego się jako wieśniak jest monotonne. Codzienność toczy się wokół uprawy ziemi. Runt marzy jednak o bardziej urozmaiconym, pełnym przygód i wyzwań życiu, w którym potrafiłby walczyć z mobami. Nowy rok szkolny może przynieść odmianę losu młodego wieśniaka, który będzie mógł nauczyć się obrony przed mobami. Do tego pięcioro najlepszych uczniów będzie mogło kontynuować edukację i podążać ścieżką Wojownika. Rywalizacja będzie ostra..
W drugim tomie cyklu zatytułowanym "Od ziarna do miecza", który dążąc do spełnienia marzeń musi mierzyć się ze swoimi słabościami i przeciwnościami losu oraz prześladowcami w szkole. Na szczęście ma wspierających przyjaciół, nawet jeśli tego nie widzi i nie docenia. Zobaczymy też, że wioska jest w większym niebezpieczeństwie nim nam się początkowo wydawało. Mieszkańców czeka wielka bitwa z mobami.
"Craftingowe sojusze" to opowieść o wyzwaniu jakim jest bitwa oraz jak niewiele wiedzą i potrafią, aby stanąć do walki z groźnymi mobami. Uczenie w szkole sztuk walki okazała się niewystarczająca. Do tego uczniowie tworzą grupki rywalizujące o możliwość dalszej nauki. Runt zdecydowanie nie jest tu faworytem, który miałby szansę na dalsze rozwijanie umiejętności. Jednocześnie Herobrine (najpotężniejszy wróg) coraz bardziej zagraża mieszkańcom wioskomiasta. Ludzie nie bardzo wiedzą, w jaki sposób można go pokonać.
"Ścieżka diamentu" to tom pełen zmian. Bohater stara się wybrać ścieżkę diamentu, a akcja tutaj wydaje się pędzić oraz staje się coraz bardziej napięta. Do tego Peble wysadza mur, Runeze staje się aktualne (Runt+Breeze),do akcji coraz wyraźniej wkracza optymistyczna geniuszka kraftingu Lola, humanoidy zaczynają kraftować ludzką odzież, a wyznaczony przez Herobrine czas nieuchronnie się zbliża.
W „Trybie misji” mamy kolejne zmiany i wyzwania, a także zmiany zasad: 5 najlepszych uczniów nie tylko będzie mogło wybrać Ścieżkę Wojownika, ale też staną się kapitanami drużyn wojowników. Nim do tego dojdzie po drodze mają jeszcze trudne egzaminy i dużo pracy, a także starć z mobami. Na Runta czekają poważniejsze zadania. Po uzyskaniu kolejnego poziomu w stopniu wojownika musi ruszyć poza mury osady i odnaleźć artefakty, a mianowicie strój i kuźnię, a później rusza w drogę do Grobowca Zapomnianego Króla.
„Kuźnia przeznaczenia” to szóste spotkanie z bohaterami. Przemianie ulegają relacje społeczne. Runt musi zaufać swoim wrogom, a także poznaje nowych przyjaciół. Nie zabraknie tu tez duetu Runt i Breeze. Bohaterzy wyruszają do Zatoki Puszczyka, gdzie spotkają kolejnych sprzymierzeńców w walce z mobami oraz rycerzy Aetcherii. Dotrą też do opuszczonych murów wioski Elfów.
Do tego Runta oraz jego przyjaciół czeka niezwykłe szkolenie w samej stolicy, a później walka z siłami ciemności.
„Pamiętnik 8-bitowego wojownika: poszukiwacza przygód” to tom zapowiadający zmiany. Zobaczymy, że Runt jest jedynym wojownikiem mogącym ruszyć na poszukiwania Udoskonalonego Stołu Rzemieślniczego, bezcennego urządzenia w walce z wrogiem. Misja pozwali mu zdobyć nowe umiejętności oraz poszerzenie wiedzy o świecie.
W każdym tomie na plan pierwszy wyraźnie wysuwa się walka dobra ze złem. Bohaterzy muszą być gotowi na odparcie ataku oraz naprawę zniszczeń. Podróż i nowe miejsca obfitują w wiele niespodzianek. Runt, Breez, Max, Strup, Ophelia, Lola i Emerald opuszczają wioskę by udać się do Aetherii, zwanej również Loriką. W szkole ważne miejsce odegra tabliza z wyzwaniami. Zobaczymy też, że nie każdemu uczniowi udaje się ukończyć Akademię.
Dla fanów Minecrafta cykl ten jest ciekawą propozycją. Twórca bardzo wiele czerpie z fantastyki. Całość ma ciekawą szatę graficzną i dużą, zróżnicowaną czcionkę. Akcję poznajemy z pamiętnika bohatera ulegającego licznym przemianom, wyznaczającego sobie cel i awansującego społecznie. Zobaczymy tu średniego ucznia, który systematycznie dąży do spełnienia marzeń.

W drugim tomie cyklu ("Od ziarna do miecza") nadal towarzyszymy Runtowi, który aby zrealizować marzenie musi mierzyć się nie tylko z własnymi ograniczeniami (całe życie był rolnikiem, nie łatwo jest się przestawić),ale także z prześladowcami w szkole (Peeble i jego kumple). Na szczęście ma przyjaciół, na których wsparcie może liczyć, choć czasem tego nie dostrzega i zachowuje się jak kompletny jełop 😉 Okazuje się, że wioska może być bardziej zagrożona niż wydawało się mieszkańcom i wkrótce będą musieli się zmierzyć z całą armią mobów. Czeka ich wielka bitwa.

Dla fanów Minecrafta to świetna propozycja - tekstu nie jest dużo, a czcionka jest spora, więc książki nadają się do samodzielnego czytania przez dzieci. Autor zadbał o to, żeby fabuła była ciekawa, nie brakuje w niej zwrotów akcji, a w dodatku jest bardzo zabawnie (co jest ważne w książkach dla dzieci - zmniejsza ryzyko, że się znudzą). W naszym przypadku to ja czytałem im na głos i muszę powiedzieć, że nawet pomimo tego, że nigdy mnie do Minecrata nie ciągnęło, to nie była to dla mnie męcząca lektura. Może nie o wszystkim miałem pojęcie, ale dzieciaki nie narzekały i słuchały z zainteresowaniem.

Naprawdę warto zainwestować w tą serię jeśli macie fana Minecrafta w domu. Książeczki mają ok. 250 stron (2 tom jest krótszy, ma ok. 200 stron) i czyta się je szybko. Ilustracje są bardzo udane - nawet mi się spodobały, a fanem gry przecież nie jestem. Cena przystępna 🙂 Polecamy 😁

Ta seria książek, jak sama nazwa mówi jest napisana jak pamiętnik. Pamiętnik pewnego młodego mieszkańca Minecraftii, który choć pierwotnie był rolnikiem, postanowił zmienić swoją profesję i zostać wojownikiem. W swoim pamiętniku opisuje on więc przygody z tym związane.
Muszę przyznać, że miałam pewne trudności związane z czytaniem tej książki. Czemu? Po pierwsze jest to książka dla dzieci, po drugie, dla dzieci, które grają. To że książka jest dla dzieci, to zrozumiałe. Ale w czym przeszkadza mi, to, że to książka dla dzieci, które grają? Głównie w tym, że przez to jest pisana w taki sposób, że ja nie znając zbyt dobrze zasad rządzących światem Minecrafta po prostu czasami nie wiem, o co chodzi. Te rzeczy i wydarzenia są prawdopodobnie bardzo oczywiste dla graczy, jednak ja musiałam dopytywać własne dzieci, o co tam chodzi. Moje dziecko jednak uwielbia tę serię i naprawdę trudno go oderwać od kolejnych części.

Kolejny tom serii o przygodach Runta, minecraftowego wieśniaka, który marzy o tym, by stać się wojownikiem, wcale nie jest słabszy od swojego poprzednika. Nasz bohater został wojownikiem, więc jego marzenie z pierwszego tomu się spełniło, ale nie miał szans, by spocząć na laurach. Boty atakują wioskę bez skrupułów, więc wybrani wojownicy szkolą się i przygotowują do wielkiej bitwy. Pojawiają się nowi bohaterowie i nie wszyscy stoją po jasnej stronie mocy. Znów mamy narrację pierwszoosobową, czyli pamiętnikarską. Runt ze swadą opowiada czytelnikowi o swoich działaniach i emocjach z tym związanych. Podoba mi się, jak Cube Kid to wymyślił. Czyta się szybko, a z każdym kolejnym rozdziałem historia Runta bardziej wciąga.

Przygody bohaterów zostały tak opisane, by oprócz rozrywki ukazywały też problemy, z którymi stykają się na co dzień nie tylko postacie w książce, ale także czytelnicy, czyli np. wiara we własne siły i umiejętności, przyjaźń czy radzenie sobie z porażkami. Postać Steva zaś to próba pokazania czytelnikowi tego, co może się stać, kiedy za bardzo wciągniemy się w jakąś grę. Ponieważ Steve to człowiek ze świata rzeczywistego, który utknął w minecraftowym świecie. To daje do myślenia.

Myślę, że do zrozumienia w stu procentach fabuły książki potrzebna jest chociaż minimalna znajomość Minecrafta i jego logiki oraz wyglądu gry. Ale z drugiej strony sądzę też, że nic nie stoi na przeszkodzie, by poznać pikselowy świat dopiero pod wpływem tej lektury.

Lubicie świat Minecraft? Tak, to ta gra, na której wybiło się wielu popularnych dziś youtuberów. Ja przyznam szczerze, że grałam w nią kilkukrotnie, jednak nie wywołała na mnie nie wiadomo jak wielkich pozytywnych emocji, jednak gdy tylko dowiedziałam się o premierze tej książki w Polsce, od razu zapragnęłam zapoznać się z tą opowieścią. Tak z czystej ciekawości.

Autor w prosty i przyjemny w odbiorze sposób oprowadza nas po świecie Minecrafta, a właściwie to po jednej z jego wiosek i przedstawia nam życie jednego z jego mieszkańców, w którego sercu rozkwitło jedno piękne marzenie. Chciał zostać wojownikiem. I mimo iż rodzice mówili mu, żeby tak jak on został wieśniakiem, on chciał korzystać z szansy i pędząc za swoimi marzeniami, dowieść niemożliwego. Niemożliwego przynajmniej z pozoru.

Podoba mi się w jaki sposób Cube Kid przedstawia nam swoją wizję. Dzięki temu możemy do woli podróżować po jego świecie i razem z głównym bohaterem walczyć o jego marzenia. Ponadto dzięki pierwszoosobowej narracji zastosowanej w formie pamiętnika - co według mnie jest istnym strzałem w dziesiątkę - możemy lepiej zapoznać się z Runtem i polubić go takim, jaki jest.

I mimo iż nie jest to oficjalna opowieść ze świata Minecraft, miło jest zapoznać się z jej treścią i dowiedzieć, co takiego autor chciał nam przekazać. To przyjemna lektura, której może i nie czytałabym nieustannie, jednak sądzę, że kiedyś, gdy będę miała nieco gorszy humor, z pewnością z przyjemnością ponownie zapoznam się z jej treścią.

To miła książka, która zadowoli każdego fana tej gry i nie tylko! Ma naprawdę dużo do zaoferowania, a ponadto wzbogacona jest o liczne kolorowe ilustracje, dzięki którym możemy lepiej przyswoić przedstawioną tam treść. Ponadto jeżeli wciągniecie się w tę opowieść, możecie zapoznać się z jej drugą częścią - "Pamiętnikiem 8-bitowego wojownika od ziarna do miecza".

Jestem naprawdę zaskoczona tym, co udało mi się w niej znaleźć. Nawet nie spodziewałam się, że przemówi do mnie do tego stopnia, że nie będę w stanie oderwać się od niej dopóki nie dowiem się o jej zakończeniu - całe szczęście, że jest naprawdę krótka gdyż następnego dnia miałam naprawdę ważny egzamin!

Jeżeli więc udało mi się w chociażby maleńkim stopniu pobudzić waszą wyobraźnię, serdecznie zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę, bo naprawdę warto i jestem więcej niż pewna, że z pewnością nie zawiedziecie się na przedstawionej tam fabule - jeżeli oczywiście lubicie tematy gier. Osobiście jestem nią zauroczona i z pewnością jeszcze niejednokrotnie przeczytam ją ponownie. Jak najbardziej polecam!

Autor w...

"Pamiętnik 8-bitowego wieśniaka wojownika" to nieoficjalna opowieść ze świata Minecraft napisana, w formie pamiętnika, przez jednego z mieszkańców Minecraftii. Dwunastoletni Runt ma wielkie marzenie bycia wojownikiem. Sprawa jest dość skomplikowana, gdyż jego rodzice są farmerami i przewidują dla bohatera dokładnie taką samą przyszłość. Iskierka nadziei pojawia się w szkole, gdy oznajmiono, że 5 najlepszych uczniów zostanie wyszkolona na wojowników. Runt chwyta się tej szansy i z całych swoich pikselowych sił próbuje dostać się do czołówki.

Wbrew pozorom przygody Runta to nie tylko szkolne zmagania. Pojawiają się tu również: wrogowie, tajemnice, magiczny las, zombiaki itp. Ciekawą postacią jest Steve, który pochodzi ze świata rzeczywistego, z Ziemi. Jego historia pokazuje, że zbyt wielkie zaangażowanie w grę może sprawić, że gracz tam utknie... na zawsze. Steve uczy w szkole podstaw walki, przekazuje uczniom wiedzę, którą opanował do perfekcji. Jednocześnie sam jest pomysłodawcą i twórcą muru, który otacza wioskę i chroni przed niebezpieczeństwem.

Pomimo pamiętnikowego charakteru książek, z opowieści wyłania się całkiem ciekawa fabuła. Jestem pewna, że młodzi fani gry, którzy orientują się w jej możliwościach, zagrożeniach oraz zasadach, z nieskrywanym entuzjazmem zainteresują się również przygodami bohaterów. Dodatkowo, dzięki temu, ze szata graficzna została utrzymana w typowej dla świata Minecraft scenerii, czytanie staje się nie lada przygodą. Autor zadbał również o dobrą zabawę, momentami sytuacje są naprawdę śmieszne, wręcz komiczne.

Odniosłam wrażenie, że zamysłem autora było również wlanie w czytelnika nieco mocy w takich kwestiach jak: wiara w siebie, podążanie za marzeniami, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, stawiania czoła porażce. I nie brzmi to w żaden sposób umoralniająco, bo Runt jest jaki jest... to przeciętny wieśniak, który chce być nieprzeciętnym wojownikiem.

Recenzja dostępna również na: http://mamao.pl/pamietnik-8-bitowego-wojownika-cube-kid/

Mam 10 lat. To książka dla miłośników MINECRAFTA i jest bardzo fajna.

Mam 10 lat. To książka dla miłośników MINECRAFTA i jest bardzo fajna.

Fajna książka

Fajna książka

• Dla dzieci
  • Na półce u dzieci
  • Minecraft
  • Przeczytane przez Polę
  • Książki posiadam

Dodaj cytat z książki Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 2: od ziarna do miecza