Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebooka i Google

Wydawnictwo: Rebis
THE FOUR. The Hidden DNA of Amazon, Apple, Facebook, and Google
biznes, finanse
Incognityzm

Amazon, Apple, Facebook i Google to najbardziej wpływowe firmy na świecie. Prawie każdy uważa, że wie, jak osiągnęły taką pozycję. Prawie każdy się myli. Scott Galloway zadaje fundamentalne pytania: jak wielka czwórka infiltruje nasze życie, że nie sposób jej pominąć ani zbojkotować? Dlaczego rynek i ludzie wybaczają jej grzechy, które pogrążyłyby inne firmy? I czy ktokolwiek jest w stanie...

Amazon, Apple, Facebook i Google to najbardziej wpływowe firmy na świecie.
Prawie każdy uważa, że wie, jak osiągnęły taką pozycję.
Prawie każdy się myli.

Scott Galloway zadaje fundamentalne pytania: jak wielka czwórka infiltruje nasze życie, że nie sposób jej pominąć ani zbojkotować? Dlaczego rynek i ludzie wybaczają jej grzechy, które pogrążyłyby inne firmy? I czy ktokolwiek jest w stanie się jej przeciwstawić? Ujawnia skrzętnie skrywane strategie wielkiej czwórki i to, jak sprawnie manipuluje ona naszymi podstawowymi potrzebami emocjonalnymi. Pokazuje też, jak wykorzystać wiedzę o niej we własnej drodze na szczyt, bo bez względu na to, czy chce się być dla wielkiej czwórki konkurencją, partnerem w biznesie czy tylko żyć w zdominowanym przez nią świecie, trzeba ją zrozumieć.

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

Wojciech Gołębiewski | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Scott Galloway (ur.1964) jest…. (Wikipedia):
„… a clinical professor of marketing at the New York University Stern School of Business, and a public speaker, author, and entrepreneur… …Galloway teaches brand management and digital marketing to second-year MBA students. Much of his research focuses on "The Four," or "the Four Horsemen." His first book, The Four: The Hidden DNA of Amazon, Apple, Facebook, and Google, was published in 2017. It analyzes the four companies' peculiar strengths and strategies, their novel economic models, their inherent rapacity, their ambition, and the drastic consequences of their rise that people face in both social and individual terms…”.
Na LC słabo: 6,93 (30 ocen i 8 opinii). To, że mnie staremu ta propaganda nie leży, to nie dziwota, bo nieczasowy jestem, a ponadto wnuk, już tu, w Kanadzie, urodzony, dręczy mnie tego typu literaturą, którą uważam za propagandową, celowo mieszająca ludziom w głowach. ...

Zuba | 2019-01-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Apple, Amazon, Facebook, Google - firmy giganty, ale żeby od razu o nich pisać książki? I ja żebym o nich czytała? Zwłaszcza, że stosunek pozytywny mam tylko do jednej z nich, umiarkowany do kolejnych dwóch, a czwartej szczerze nie znoszę. Niemniej po przesłuchaniu wstępu wiedziałam, że warto zapoznać się z tą analizą współczesnych gigantów, firm naprawdę mających władzę nad zwykłymi użytkownikami, gospodarką i społeczeństwami.

Autor na początku przedstawia publiczny wizerunek Wielkiej Czwórki, przywołuje mity założycielskie i historie oszałamiającego sukcesu biznesowego. Zaraz jednak odsłania ciemną stronę mocy - uchylanie się od płacenia podatków (na niespotykaną skalę i z ogromną bezczelnością), inwigilacja użytkowników, manipulacja nastrojami społecznymi, doprowadzenie do likwidacji setek tysięcy miejsc pracy itp. itd. Poszczególne elementy nie były dla mnie nowością, uderzyła mnie skala zjawiska.

Scott Galloway tłumaczy fenomen Wielkiej Czwórki miedzy innymi analizując...

lbadura | 2018-12-24
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Wielka czwórka. Czterej jeźdźcy, bo tak też właśnie autor nazywa korporacje o których jest ta książka: Amazon, Apple, Facebook, Google. To firmy których łączny obrót wynosi dwa tryliony dolarów, czyli tyle co produkt krajowy brutto Francji, a łączna liczba pracowników wynosi zaledwie 400 tysięcy. Czyli 400 tysięcy ludzi jest w stanie stworzyć obrót warty tyle co kraj mający 67 milionów mieszkańców jest w stanie wyprodukować. Myślę, że ten fakt mówi sam za siebie. Z jednej strony pokazuje jaką moc we współczesnej gospodarce mają nowe technologie, z drugiej strony widzimy jakie rozwarstwienie gospodarcze ugruntowuje się w XXI. Nigdy tak niewiele ludzi w historii świata było w stanie stworzyć tak wielką dominacje gospodarczą.
Autor jest wykładowcą na NYU, Uniwersytecie Nowego Jorku. Sam też jest przedsiębiorcą i tworzył w swojej karierze biznesowej firmy, które też miedzy innymi upadły gdyż nie były w stanie stawić czoła gigantom jakim są czterej jeźdźcy. Autor pisze z pierwszej ręki...

Łopal | 2019-01-16

Ciekawa analiza Wielkiej Czwórki, warto poznać, przeczytać, nawet, jeśli nie widzimy niczego złego, ba- widzimy dużo korzyści oferowanych przez Google, Apple, Amazon i Facebook. Nie jest to nic odkrywczego na tyle, aby zdjąć czapkę z głowy, ale warte polecenia są ostatnie fragmenty, o sposobie rozwoju kariery etc. Niby wiemy, ale warto przeczytać!

KarkaReads | 2018-10-28
Na półkach: Poradniki/Inne, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2018

Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy korzystający z dobrodziejstw chociaż jednej z firm. Pokazuje ona w jaki sposób znane marki rządzą naszym życiem i jak nami manipulują np. tworząc nasz profil na podstawie wyszukiwań i podsuwając nam interesujące nas produkty czy słuchając dźwięków z naszego otoczenia. Wielka Czwórka jest napisana w prosty sposób, dzięki czemu czyta się ją łatwo i przyjemnie.

Jagoda | 2018-10-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 16 października 2018

Jeszcze nigdy nie było tak łatwo zostać miliarderem jak dziś. I jeszcze nigdy nie było tak trudno zostać milionerem. Czyli najwięksi biorą wszytko, sami od siebie dając niewiele. Przejmując konkurencję, korzystając ze sztucznej inteligencji a nie pracy ludzi powoli zaczynają monopolizować rynek... co dla nikogo spoza wielkiej czwórki nie skończy się dobrze.
Poza opisem powstania i funkcjonowania Amazona, Apple'a, Facebooka i Googla słów parę o ewentualnej konkurencji i o tym, co należy robić, żeby znaleźć sobie źródło zarobków w świecie zdominowanym przez tę czwórkę. To ostatnie to oczywiście rady głównie dla Amerykanów.
Mało optymistyczna acz przystępnie napisana praca. Warto poczytać i zastanowić się czy ja naprawdę muszę podawać się na tacy ww. firmom.

Maria | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Naprawdę ciekawa pozycja - zwłaszcza, że mocno dotyczy naszego codziennego życia. Pomaga zrozumieć, jak działają Facebook, Amazon, Goggle i Apple. Przedstawia ich funkcjonowanie, strategie finansowe oraz marketingowe. Wszystko to podparte wykresami i odpowiednimi danymi (mnogość przypisów!). Pokazuje, jaki mają wpływ na nas i nasze życie, prognozuje, co będzie dalej.
Autor - wykładowca, specjalista w dziedzinie biznesu, podpowiada nam także jak możemy osiągnąć sukces zawodowy w świecie dominacji "Wielkiej Czwórki" oraz jaki zestaw cech powinien mieć człowiek do owego sukcesu dążący.
Książkę, choć ma konstrukcję i chatakter pracy naukowej, czyta się bardzo dobrze. Trochę jak tytuł z gatunku science-fiction, zapowiadający zbliżającą się zagładę. Język jest zrozumiały (to ważne dla takiego laika w tym temacie, jakim jestem) i miejscami dowcipny.
Warto przeczytać - to pouczający i otwierający oczy tytuł.

blurppp | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 16 listopada 2018

Gdybym miał podzielić książki, to wyszły by z tego dwa rozłączne zbiory. Do pierwszego trafiłyby wszystkie te pozycje które mają dać mi czystą rozrywkę. Druga grupa z kolei pełna była by wydawnictw mających pomóc w zrozumieniu świata. Pozycji lokujących się po obu stronach podziału jest bardzo niewiele. To też kiedy taka się trafi mam małe prywatne święto. Ostatnio powody do świętowania dał mi Scott Galloway i jego „Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google” funkcjonująca też pod skróconym tytułem „Wielka czwórka”
Scott Galloway to postać doskonale znana wśród osób zainteresowanych wpływem nowinek technologicznych na życie społeczne. Jego wykład na konferencji TED na Youtube odgadnęło setki tysięcy ludzi. Jak na materiał przedstawiający pogadankę wyłysiałego wykładowcę akademickiego jest to wynik imponujący.
Pisze o tym wykładzie, bo recenzowana dziś pozycja czyli „Wielka czwórka” jest właściwie poszerzonym zapisem tez tam przedstawionych. W wielkim skrócie...

Mikila | 2019-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2019

Opowieść o czterech gigantach informatycznych naszego obecnego świata, czyli Amazon, Apple, Facebook i Google, głównie z perspektywy amerykańskiej, ale też ogólnoświatowej.
Ujęcie makroekonomiczne, opis funkcjonowania wielkich firm na rynku, sprawy biznesu, finansów, karier, pracowników, konsumentów. Niektóre fragmenty trudne do zrozumienia, pieniądze, nawet te ogromne, nie są dla mnie najciekawszym tematem. Brzmi to wszystko wiarygodne, gdyż autor od lat działający w biznesie informatycznym często przywołuje swoje osobiste doświadczenia.
Szalenie interesujące jest to jaki wpływ na nasze codzienne życie ma wielka czwórka, dostarczająca produkty i usługi informatyczne oraz to jak ogromna część ludzkości jest od niej uzależniona; co tracimy, a co zyskujemy w tym kontakcie.
Inspirujące dla zwykłego zjadacza chleba mogą być porady na temat pracy, kierowania swoim życiem zawodowym, gospodarowania zarobkami. Zamożność zależy nie od bogactwa, ale od oszczędzania, żeby osiągnąć sukces w...

Patryk Wójcik | 2018-12-18
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Naprawdę świetna książka. Otwiera oczy i pokazuje sukces wielkich graczy w zupełnie innej perspektywie. Nie ma tu zachwytów nad innowacyjnością, są za to pokazane zagrożenia związane z tak ogromnymi korporacjami. Inteligentna, zabawna i zaskakująca. Polecam wszystkim, którzy chcą się przekonać, że żyjemy naprawdę w wyjątkowych czasach.