Lie Down in Darkness

William Styron Wydawnictwo: Open Road Media literatura piękna
Open Road Media
2010-05-04
2010-05-04

Delikatnie mówiąc nie jest to książka łatwa w odbiorze (były miejsca, gdzie musieliśmy ją sobie dawkować nie czytając więcej niż 30 stron dziennie, i żałując, że zabroniliśmy naszym dzieciom otwierania kont na tiktokach bo moglibyśmy sobie to ciężkie paliwo jakoś rozcieńczyć).
Szczególnie zaś finale grande w postaci podróży głównej bohaterki przez swoją schizofreniczną malignę. Zakończoną tym czym takie podróże statutowo się zwykły kończyć. Fatum.
Zatem bez niespodzianek, natomiast z niezwykłą w swej sugestywności siłą opisu.

Wybitni ludzie twórzą wybitne dzieła. Ta książka do nich się zalicza. A przy tym napisana w sposób niezagmatwany, czytelny i trafny.

Jedna z najsmutniejszych książek jakie znam. Jednak dobra literatura. Ostrzegam, że może źle zadziałać na ludzi skłonnych do depresji. Ma się poczucie, że znikąd nie ma nadziei.

"Lie down in darkness" to książka smutna. Jak przeczytałam w jednej z recenzji - tutaj każde zdanie jest smutne. Ale takie książki są potrzebne. Tu prawie nic się nie dzieje, bo dzieje się wewnątrz bohaterów. Taka podróż w och głowie, ich lękach, nadziejach... Mnie się podobało - za jakiś czas sięgnę po kolejną książkę autora (mam 4 tomy w jednym ebooku).

W tej książce nie ma ani jednego optymistycznego zdania. Powiedziałabym, że jest "beznadziejna", nie ze względu na formę, tylko na treść. Nie wiem nawet, czy mi się podobała - raczej umiarkowanie. Tytuł natomiast uważam za doskonały, więc jeśli ktoś odczuwa potrzebę pogrążenia się w mroku, to ta książka będzie dla niego odpowiednią lekturą.

Powieść, jak na debiut 26-latka, jest wybitna, a zostawiając w/w kontekst ma swoje plusy i minusy. Opowiada o zawiłych psychologicznie losach typowej amerykańskiej rodziny, z wysuwającą się na pierwszy plan piękną Peyton, która cierpi na depresję i popełnia samobójstwo - nie, to nie był spoiler, od jej pogrzebu zaczyna się właściwa opowieść. W jej toku poznajemy kolejne retrospekcje, które doprowadziły Peyton do tak fatalnego stanu psychicznego: przestrzegająca surowych norm moralnych matka, która z dość niejasnych przyczyn (zazdrość o urodę i bliskie relacje z ojcem?) nienawidzi swojej córki, przelewając wszystkie uczucia na jej upośledzoną fizycznie i umysłowo siostrę; dla kontrastu: ojciec ze skłonnościami do alkoholizmu, kochający córkę czasem chyba aż za bardzo i w nie do końca ojcowski sposób. Plus nieudane małżeństwo, wypełnianie pustki alkoholizmem i przygodnymi związkami. Gotowy zestaw podstawowy tematów ciężkich, choć w gruncie rzeczy zwykłych i codziennych. Pewnie większość rodzin ma jakieś mroczne sekrety...

Niewątpliwe zalety książki:
- piękny, bogaty język, mnie osobiście przypominający malarstwo impresjonistyczne (migotliwe, kolorowe "dotknięcia słowem" jak pędzlem, składające się na urzekającą całość)
- wyrafinowana, zróżnicowana narracja, z kulminacyjnym momentem: strumieniem świadomości Peyton przed samobójstwem
- opisy Nowego Jorku lat czterdziestych.

Ogólnie warto było przeczytać, ale nie zdecydowałabym się na to ponownie, bo wątki psychologiczne są dość przytłaczające ze względu na treść, i momentami nużące na dodatek.

jedna z najlepszych rzeczy jakie czytałam.

jedna z najlepszych rzeczy jakie czytałam.

Moim zdaniem książka jest bardzo dobra. Nie powiem jednak, że zupełnie łatwo się ją czyta. Jest to lektura niewątpliwie dla dorosłych, ja jako nastolatka miałam spory problem z nią. Jednak dotrwałam do końca i przeanalizowałam wszystko jeszcze raz. Książka porusza bardzo dużo tematów, nawet za dużo jak na mój umysł. Śmierć młodej dziewczyny, a dokładniej jej samobójstwo, rozstanie z ukochanym, kochanka na boku, choroba dziewczynki i wiele innych. Naprawdę czasami trudno to wszystko poukładać w jedną całość. Poza tym fakty teraźniejsze przeplatają się z przeszłością, co mnie bardzo irytowało. Nie podobało mi się też, że już na początku książki zdradzili jej zakończenie. Wolałabym gdyby to wszystko było poukładane chronologicznie, wtedy łatwiej byłoby to analizować. Sama narracja była bardzo dobra, choć czasami nieco zagmatwana. Można się pogubić w tych wszystkich faktach problemach. Zazwyczaj w książkach staramy znaleźć sobie ulubionego bohatera. W tej takiego nie znalazłam. Wszyscy mieli swoje wady i zalety, których niestety doszukałam się więcej. Ojciec głównej bohaterki był postacią dosyć sympatyczną, jednak miał ogromny nałóg alkoholowy. Niemiłosiernie jednak kochał swoją ukochaną córeczkę i starał się zrobić dla niej wszystko. Jeżeli chodzi o jego stosunki do Heleny były bardzo napięte, jednak potrafił jej wybaczyć i poświęcić się aby od nowa ułożyć życie. Myślę, że tamta chwila niewątpliwie zasługuje na pochwałę. Z racji młodego wieku, trudno było mi zrozumieć jego kochankę na boku i niezastanowienie w stosunku kobiet. Wydawało mi się, że do końca sam nie wiedział, wobec której ma zostać wierny. Z żoną łączyły go dzieci, to one sklejały całe małżeństwo i były podporą. Jednak w chwili, kiedy zmarła młodsza z sióstr myślałam, że wszystko się posypie. Jednak myliłam się, właśnie wtedy bohater zachował się jak prawdziwy mężczyzna. Wyrzekł się alkoholu i postanowił wesprzeć Helenę. Książka jest idealnym odzwierciedleniem ludzkich problemów, tego jak trudno się z nimi uporać. Pokazuje też, że warto walczyć, a nie od razu poddawać się. Zawiodła mnie postać głównej bohaterki, ponieważ była to osoba młoda i piękna. Niewątpliwie miała przed sobą całe życie. Na końcu jednak chyba coś jej się pomieszało w głowie.
Uważam, że książka warta przeczytania, zwłaszcza przez dorosłych. Nastolatkowie mogą sobie z nią nie poradzić. Sama nie wiem czy do końca wszystko dobrze zinterpretowałam, nie umiem wyjaśnić niektórych faktów. Myślę, że kiedy dorosnę wrócę jeszcze do tej książki. Możliwe, że wtedy wszystko będzie się wydawać łatwiejsze do zrozumienia, życie nauczy mnie miłości i zrozumiem zachowanie bohaterów utworu. Fascynuje mnie bardzo postać Miltona, ponieważ na pewno był on osobą dobrą, jednak nieco kłopotliwą. To w końcu on miał kochankę. Helena była troszkę niezrównoważona i nie widziała świata poza swoją chorą córką i wszelkie jej krzywdy zwalała na męża i starszą córkę. Widać że starała się urządzić normalne wesele, jej córka także starała się zachować wtedy jak najlepiej. Niestety nie pomogły w tym pociągi do alkoholu. Wyprowadziła się z domu na zawsze i zerwała kontakt z matką. Naprawdę jestem pod wrażeniem jeżeli chodzi o ilość problemów w tej książce. Nie dałabym chyba rady zliczyć ich na jednej ręce. Nie mogę jednak zrozumieć mieszania wydarzeń dawnych z teraźniejszymi. Gubiłam wtedy wątek, zapominałam co czytam. Mimo wszystkich wad i zalet książki, przyznam że jest warta przeczytania!

• Biblioteka
  • Klasyka literatury