Ściśle tajne

Okładka książki Ściśle tajne Paweł Beręsewicz, Maciej Szymanowicz
Okładka książki Ściśle tajne
Paweł BeręsewiczMaciej Szymanowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Z parasolem opowieści dla młodszych dzieci
48 str. 48 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Z parasolem
Wydawnictwo Literatura
2018-10-29
2018-10-29
48 min.

Książka porusza dwa bardzo ważne tematy.
Jednym z nich są narodziny, drugim śmierć.
Tematy, które przybliżamy małemu czytelnikowi zawarte są w dwóch opowiadaniach.

Pierwszym z nich jest tajna misja w której uczestniczy "mały dziadek" i wnuczek. Misja jest wprowadzeniem do pożegnania z dziadkiem, dzięki wprowadzeniu ściśle tajne misji chłopcu jest znacznie łatwiej pogodzić się z odejściem..Ciiii...więcej nie mogę zdradzić! To tajne.

W drugiej historii główny bohater próbuje przygotować się w roli starszego brata. Czyni to w dość relaksujący sposób poprzez czytanie nienarodzonemu rodzeństwu opowiadanie o niedźwiadku. Czuje się niczym bohater, który chce w przyszłości sprawdzić ile zostało zapamiętane z czytania do "brzucha".

Książka może być idealną okazja do poruszenia ważnych tematów. Dlatego warto po nią sięgnąć i przy okazji zachwycić się ilustracjami Macieja Szymanowicza.

Książka porusza dwa bardzo ważne tematy.
Jednym z nich są narodziny, drugim śmierć.
Tematy, które przybliżamy małemu czytelnikowi zawarte są w dwóch opowiadaniach.

To książka o życiu i jego etapach. Autor chciał przybliżyć i oswoić młodego czytelnika z przemijaniem wykorzystując otoczkę tajemnicy, zabawy, odniesień do działań zwiadowcy. W pierwszej części, główny bohater, kilkuletni chłopiec opowiada o swoim pradziadku, jego wyglądzie, zachowaniu, wspomnieniach. Przybliża obecny stan zdrowia swojego "Małego Dziadka". Opowiada o jego żonie "Małej Babci", której już nie ma z nimi, bo odeszła, ale jest na cmentarzu. Razem z bohaterem odwiedzamy cmentarz, tam wraz z rodzicami wspominają bliskich. Po roku jego Mały Dziadek też już spoczął na cmentarzu, bo tak to już w życiu jest że trzeba odejść do innej czasoprzestrzeni. Dla kogoś ten czas się kończy, a dla kogoś zaczyna.

W drugiej części bohater opowiada, że wspomniał kolegom o swojej wizycie w Paryżu kiedy był w brzuchu mamy. Ubolewał nad tym, że niczego nie pamięta. Było mu smutno, że jego pamięć nie zarejestrowała pierwszych lat życia. Pewnego razu rodzice informują go, że będzie miał brata, z czego w sumie się ucieszył, bo wpadł na pomysł przeprowadzenia pewnego eksperymentu.
Jaki to eksperyment a także jaki był finał narodzin i przeprowadzonych doświadczeń dowiecie się po przeczytaniu książki.

Książka ciekawie ilustrowana przez Macieja Szymanowicza. Autor miał dobre intencje, ale według mnie zbyt ukrył przesłanie i sens życia i jego przemijania. Prozą, wierszem, nie zawsze łatwym, trochę odjechał na boczny tor. Owszem mamy starszego pana, cmentarz, ale wszystko jest ugładzone i powabne. Miejscami miałam wrażenie, że gubię wątek i nie bardzo wiedziałam o czym autor pisze. W mojej opinii jest to słabsza od poprzednich książka Pawła Beręsewicza, niemniej ze względu na ilustracje zachęcam do czytania.

• Biblioteka
  • Dla dzieci