Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują

Okładka książki Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują Thomas Erikson
Thomas Erikson Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Omgiven av Psykopater
Wielka Litera
2018-04-18
2018-04-18
Małgorzata Maruszkin
rozwój osobisty

Bardzo dobra pozycja, która uzmysławia jak bardzo się od siebie różnimy. Po jej przeczytaniu możemy zupełnie inaczej spojrzeć na otaczających nas ludzi.

Dobrze, że wybrzmiało "jeżeli martwisz się, że sam/a możesz być psychopatą - to nie jesteś, bo psychopata nie odczuwa emocji". Inaczej, po kilku rozdziałach zaczęłabym się martwić. Przystępny język sprawia, że książka jest łatwa w odbiorze.

Spodziewałam się czegoś więcej. Podejrzewam, że może nie każdy, ale wielu ludzi zna typu ludzkiego charakteru takie jak sangwinik czy choleryk. Nie stanowi to wiedzy tajemnej. I każdy wie, jak reaguje cholery na coś co nie idzie po jego myśli. Tak samo wielu ludzi wie, jak manipulować najpierw rodzicem, nauczycielem potem partnerem jak się chce, żeby na coś wyraził chęć, a wiadomo, że tak na prawdę nie ma na to ochoty. I w tej książce jest generalnie o tym. Nie ma tu niczego o psychopatach, a raczej przykłady są ze zwykłego życia. Jest o manipulatorach większych i mniejszych, prywatnych i służbowych i trochę o tym jak się im nie dać.

Początek wciągający, ale jakoś od połowy strasznie się męczyłam.

Początek wciągający, ale jakoś od połowy strasznie się męczyłam.

Rozumiem zamysł autora i fakt, że książka miała być zapewne zrozumiała dla osób niezaznajomionych z tematem, jednak.. niedosyt pozostał.

Książka otwiera oczy na wiele aspektów. Dla mnie osobiście jest to skarbnica wiedzy.

Nie porwała mnie ta ksìążka. Jakieś pojęcie o problemie daje, ale dla mnie zbyt powierzchowne. No i trochę drażniła mnie teoria kolorów.

Kolejna świetna książka Thomasa Eriksona. Bardzo lubię tego autora, który w przystępny sposób opisuje różne typy osobowości, a ponadto daje świetne wskazówki jak się bronić przed różnymi, nieprzychylnymi osobami. Tym razem przypada na psychopatów. Tak właśnie tak. Bo nie wszyscy psychopaci siedzą w więzieniach..

Jedna z lepszych pozycji Thomasa. Dzięki informacjom można łatwiej rozpoznać manipulacyjne zachowania innych ludzi (na tyle na ile to możliwe). ALE! Mózg psychopaty jest skomplikowany. Książka może bardziej opisuje socjopatę, może ludzi z osobowością narcystyczną. Trochę się nie zgadzam ze stwierdzeniem autora , że „psychopatia to brak osobowości”, psychopatia to spektrum i zaburzenie osobowości.

Poradnik. Kolory osobowości. Model DICS.

Poradnik. Kolory osobowości. Model DICS.

• Audiobooki
  • Psychologia

Thomas Erikson Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują Zobacz więcej