Pójdę twoim śladem

Okładka książki Pójdę twoim śladem Ryszard Ćwirlej
Okładka książki Pójdę twoim śladem
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Antoni Fischer (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Antoni Fischer (tom 4)
Czwarta Strona
2019-01-16
2019-01-16
literatura polska Poznań

Bardzo dobry kryminał retro!

Bardzo dobry kryminał retro!

Pójdę Twoim Śladem była pierwszą książką tego autora którą przeczytałem.Wartka akcją,ciekawi bohaterowie,powoduje że czyta się to bardzo dobrze.Dzięki niej kupuję kolejne książki tego autora,naprawdę warto.

Kolejny bardzo dobry kryminał retro, którego akcja toczy się w Poznaniu, w czasie walk o przyłączenie go do Polski po zakończeniu I wojny światowej. Ciekawie skonstruowania intryga z elementami szpiegowskimi i dobrze oddany klimat tamtych czasów, to niewątpliwy atutu powieści. Polecam

Nie wiem czy skuszona nagrodą, ale uważam, że czwartą książkę z tej serii czyta się najłatwiej i najszybciej. Jak dla mnie najbardziej spójna fabuła, prosty ciąg zdarzeń, a objętościowo nadal wątek poprowadzony w rozbudowany sposób, żeby ciekawość do rozwiązania sprawy kryminalnej rosła. Bardzo mi się podobała.

"Pójdę Twoim śladem" chronologicznie pierwszy tom cyklu - mamy tutaj do czyszczenia jeszcze nie z komisarzem a z porucznikiem Antonim Fischerem, a także dowiadujemy się w jakich okolicznościach spotykają się po raz pierwszy z Tolkiem Grubińskim. Ponoć pierwsze wrażenie jest najważniejsze...
Dzieje się sporo, jak to u Ćwirleja, więc trzeba się dobrze skupić na lekturze żeby nie czuć się zagubionym jak Andzia w malinach. Masa osób, wątków i do tego język, który mocno czerpie z czasów dawno minionych uczą skupienia na powieści, która, jak i wcześniejsze wciąga i rozbudza apetyt na kolejne.

Ostatnio skrytykowałem Ćwirleja w swojej opinii, ale jak się okazuje, to nie potrafię się długo gniewać na tego autora i właśnie jestem po lekturze ,, Pójdę twoim śladem'' i muszę przyznać że przepadłem i już sięgam po kolejny tom, także tyle jeśli chodzi o bycie słownym 😜
Hm, cóż, emocje czasem biorą górę ale z drugiej strony dobra literatura zawsze się obroni☺️
Książka warta przeczytania.

Książka...

"Pójdę twoim śladem" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ryszarda Ćwirleja. . Fabuła rozgrywa się w Poznaniu w 1919 roku. Antoni Fiszer wraca do Poznania by rozpocząć pracę w tworzącej się Polskiej policji. W tym samym czasie na terenie uniwersytetu zostaje znaleziony zabity stróż. Zaczyna się śledztwo, które prowadzi wspomniany Fiszer. Mikołajewski oficer polskiego wywiadu prowadzi śledztwo w sprawie zabitego w Poznaniu oficera francuskiego wywiadu. Co łączy obie sprawy musicie odkryć sami.

Mocną stroną tego kryminału jest tło historyczno społeczne, które przedstawia autor. Mamy tu trochę gwary z Wielkopolski, a w trakcie akcji na moment pojawia się parę postaci historycznych. Mamy też trochę relacji Polsko niemieckich. Samej historii nie poznajemy tylko z perspektywy dwóch oficerów, ale też lokalnego złodziejaszka i kilku zwykłych mieszkańców. Sama intryga nie jest skomplikowana. Bardzo szybko wiadomo mniej więcej o co chodzi i reszty stosunkowo łatwo się domyślić. To akurat minusy "Pójdę twoim śladem".

Do wykonania audiobooka mam pewne zastrzeżenie. W rozdziale/pliku 9 pojawia się urwane zdanie i przeskok. Myślę, że warto było by to naprawić. Głos lektora Bartosza Głogowskiego i to jak przedstawia bohaterów nie przekonał mnie, aż tak.

Podsumowójąc "Pójdę twoim śladem" dostaje o de mnie 6/10. Natomiast ocena techniczna to 5/10.

Książka w mojej opinii trochę gorsza niż poprzednie części. Można powiedzieć, że to prequel do wspomnianych poprzednich części. Wszystko jest poprawne, ale jednak czegoś mi brakowało - możliwe, że samego głównego bohatera, bo jest go moim zdaniem bardzo mało w tej części, mimo że to seria o nim. Mimo wszystko miło poznać część historii i wiedzieć, co się zdarzyło z wieloma wspominanymi drugoplanowymi postaciami. Na wielu momentach się również uśmiałam, doceniam tutaj te humorystyczne wstawki. Książka też z początku mnie trochę nudziła, ale potem akcja się rozkręciła i było już lepiej. Tym razem było mniej postaci historycznych, ale nadal zachowany ten powojenny stan i rzeczywistość. Mam nadzieję, że w kolejnej części jednak będzie więcej błyskotliwego Fischera i mojego ulubionego "szuszwola" Tolka.

Kryminał, jak kryminał. Bywały lepsze R. Ćwirleja.
Ale, spodobało mi się, jak autor przedstawia nasze społeczeństwo. Leniwe, cwaniakowate, niechlujne, kiepsko zorganizowane. Po co się przemęczać, kto inny może to zrobić....

Kryminał, jak kryminał. Bywały lepsze R. Ćwirleja.

• Kryminał