Alfabeto del amor
83-7469-155-7
miłość, szpice literackie,
Inne
Grażyna

Rzekł mędrzec, że śmiertelnicy nie wpadaliby tak często w szpony miłosnej pasji, gdyby nie setki poetów, pisarzy i muzyków niestrudzenie opiewających miłość. Nie brakowało mu słuszności, a dowodem może być ta właśnie książka będąca wybornym kompendium naszych przeżyć, radości i cierpień spowodowanych konfliktem uczuć, który towarzyszy nam od dzieciństwa. Sztuka miłości, listy, homoseksualizm,...

Sztuka miłości, listy, homoseksualizm, pieniądze... Montse Fernández Montes proponuje nam inteligentną i smakowitą podróż po wszystkim lub prawie wszystkim, co powiedziano i uczyniono na polu miłości. Zaczynając od Katulla i Safony, poprzez Stendhala i Flauberta, nie zapominając o twórcach współczesnych czy o świecie filmu i piosenki, kreśli autorka dzieje praktyk miłosnych hetero- i homoseksualnych. Przywołuje własne wspomnienia z początków szkoły podstawowej, aby mówić o korespondencji miłosnej, a Madame Bovary jest dla niej przyczynkiem do rozważań o niewierności. Lektura ksiązki sprawia nam przyjemność, jaką dają zawsze teksty przewrotne i konfidencjonalne. Daleki od ambicji encyklopedycznych i bardzo bliski realnego życia, ten osobliwy alfabet miłości przybliża nas i pozwala nam zrozumieć lepiej nasze miłosne zgryzoty w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Grażyna | 2010-02-06

Ciekawa, niecodzienna książka o różnych aspektach miłości: o sztuce pisania listów, miłości homoseksualnej, miłości w sztuce, o mężach obecnych i byłych.....Z przewrotną myślą przewodnią, że gdyby tyle nie pisano o miłości, to może ludzie mniej by się nią zajmowali.

Yanadis | 2011-06-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne
Przeczytana: 28 lipca 2010

Czytając ma się wrażenie, że autorka nie wyczerpała tematu, ani nawet nie chciała go wyczerpać. Miłość to w końcu temat-rzeka. Nie zmienia to jednak faktu, że pochłania się kolejne strony ,,Alfabetu miłości'' momentalnie. Książka lekkostrawna, nie aspirująca do miana obszernego leksykonu, raczej zbioru własnych doświadczeń i ciekawostek. Do tego miła dla oka okładka i przyjemnie szorstki papier. Dla amatorów eskapicznej radości czytania, nie erudycyjnych popisów czy dogłębnych opracowań encyklopedycnych.

zaczytana_aga89 | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Książka pełna kontrowersji, śmiałych opinii, ciekawych spostrzeżeń i zachęcająca nad zastanowieniem się nad cudownym uczuciem, jakim jest miłość. Miłość próbowali już zdefiniować starożytni: Safona, Owidiusz, Seneka, jednak nawet w następnych wiekach, aż po dziś nikomu nie udało się rozstrzygnąć fenomenu miłości. Autorka przeprowadza nas przez różne opinie na temat miłości, prześlizgując się przez poglądy między innymi Ericha Fromma czy Freuda. Wysuwa śmiałe tezy: ,,kochać oznacza się powierzyć komuś bez żadnych zastrzeżeń, oddać się całkowicie w nadziei, że nasza miłość wywoła miłość człowieka, którego kochamy. Miłość jest aktem wiary, każdy kto ma mało wiary, ma mało miłości".
Autorka łączy miłość z takimi sprawami jak śluby i rozwody, listy, pieniądze, wojna, niewierność czy romantyzm, ale pochyla się również na problemach rzadko poruszanych przy temacie miłości takich jak: homoseksualizm, zakazane zabawy, seks, nienawiść, trójkąty czy praktyki miłosne. Uważam,że warto...

Kat | 2015-06-04
karola265 | 2014-10-09