Wyzwanie czytelnicze LC

Smoki wyobraźni

Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej
LubimyCzytać

Wszyscy znamy smoki z bajek naszego dzieciństwa: bezlitosne skrzydlate bestie zionące ogniem, porywające dziewice i gustujące w baraninie. Krwiożercze gadziny, których zgładzenie przez szlachetnego rycerza rozwiązuje wszystkie problemy i definitywnie kończy opowieść. A jeśli to nie jest cała prawda? Jeśli bywają smoki nieśmiałe, samotne, osierocone, pełne kompleksów, niezaradne i zagubione w...

A jeśli to nie jest cała prawda? Jeśli bywają smoki nieśmiałe, samotne, osierocone, pełne kompleksów, niezaradne i zagubione w otaczającym je świecie? Takie, które pozostają wiecznymi dziećmi, starymi kawalerami lub zgorzkniałymi mizantropami mającymi za jedyne towarzystwo trofea łowieckie i wspomnienia minionych lat. Smoki zakochane w muzyce, współczujące, rozmyślające o rzeczach ostatecznych, i głodne… prawdziwej sztuki.

I wreszcie: co, jeśli są warte współczucia… a jednak wciąż pozostają potworami? I czy smok nie tkwi przypadkiem w każdym z nas?

Smoki wyobraźni Pawła Wakuły odpowiadają na te pytania, podczas nieśpiesznej podróży pociągiem, w rytm stukających kół i przemijających za oknem krajobrazów. Niech was jednak nie zwiedzie ta sielanka – jak mówi jeden z bohaterów Pukis Aitvaras: Ta książka może was zmienić…

Utwór ma budowę szkatułkową, opowieść ramowa opowiada o podróży pociągiem i kontaktach z przygodnymi pasażerami w przedziale, tekst wewnętrzny stanowi cytację kolejowej lektury, cyklu opowiadań o smokach, jedenastu antropomorficznych smoczych sylwetek i losów.

Całość jest stylizowana na wczesną nowelę fantastyczną, z archaizowanym zarówno stylem narracji, jak i światem przedstawionym wewnętrznych opowieści, sposobem przenikania się rzeczywistości z nierzeczywistością. Kojarzyć się może z takimi autorami jak Perzyński czy nastrojem Tuwimowskiej dwutomowej antologii tego gatunku (1952), przez utrzymanie w staroświeckiej rekwizytorni i mieszczańskim klimacie.

Stosownie do konwencji jaką wybrał autor teksty zawierają elementy mroku i grozy, podane jednak z dystansem, bez współczesnej brutalności, a zwłaszcza dosłowności.

Profesor Joanna Papuzińska

źródło opisu: Materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kuba | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Bardzo zgrabne zestawienie uroczych, barwnych historii, niby o smokach, smoki okazują się tu być jednak bardzo ludzkie. Choć też nie zawsze, co daję taki pozytywny dysonans, autor bawi się wymyśloną koncepcją, do tego ubiera w bajkową, groteskową wręcz oprawę, jednak wiele z tych bajek kończy się niezwykle gorzko. Do tego całość bardzo ładnie wydana, rysunki są proste, ale mają swój klimat i styl. Pozytywne zaskoczenie, spodziewałem się trochę taniego wzbudzania emocji, a jednak ma to tutaj subtelną, przyjemną formę. No i każde opowiadanie, interpretuję się na swój sposób i zostawia pole na chwilę refleksji. Polecam bardzo.

ani_anka | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Króciutkie opowiastki o smokach zaskakują, zbijają nas z tropu, czasami bawią a czasami zasmucają puentą. Początkowo wydawały mi się banalne ale już przy trzeciej postaci byłam zaczarowana nieoczywistym, przewrotnym zakończeniem. Świetny podarek na święta dla myślących, którzy mają coś za uszami ;)

kroov | 2019-01-07
Przeczytana: styczeń 2019

Świetna książka, do której chętnie będę wracać :)

momarta | 2019-01-09
MD14 | 2019-01-23
Marookko | 2019-01-16
Ika | 2019-01-16

Patronaty tygodnia

Targi, targi i po targach. Czas wrócić do szarej, jesiennej rzeczywistości i zanurzyć się w świeżo zakupionych książkach. A dla tych, którzy Krakowa w ten weekend nie odwiedzili, uspokajamy. Brak obecności na targach upoważnia Was do dużych zakupów w Waszej ulubionej księgarni. Jeśli nie wiecie, co wrzucić do koszyka, to podpowiadamy. Oczywiście, że nasze patronaty!

Czy wierzy pan w smoki?

Co wiemy o smokach? Znamy je z legend jako bezlitosne bestie, potwory porywające dziewice, gustujące w baraninie… ale nie o to nam chodzi. Chcecie dowiedzieć się więcej o tych tajemniczy stworzeniach? Już dziś lećcie do księgarni, bo na półkach znajdziecie „Smoki wyobraźni”.