Elric of Melniboné

DAW Books
1976-10-01
1976-10-01
fantastyka fantasy

*Opinia odnosi się tylko do tomu 1. Niestety lubimyczytać wrzuciło wersję 4w1 jako tom 1.

Dziwna książka, ale spodobała mi się.

Może tak:
- dziwny sposób pisania - czasem czas teraźniejszy, czasem przeszły. Przynajmniej na początku.
- wszystko jest podawane bohaterom "na tacy" - ale zazwyczaj oni nie potrafią tego do końca wykorzystać / robią coś nie tak, więc ta pomoc na niewiele im się zdaje.

Bohater jest interesujący. Pozytywne zaskoczenie po tym, co o nim słyszałam. Zobaczymy, jak potoczą się jego losy w kolejnych tomach.

Dziwna książka, ale spodobała mi się.

Może tak:

W prosty sposób opowiada o problemach filozoficznych, etycznych dylematach, moralności. W prosty, ponieważ jest to klasyczne awanturnicze fantasy przygodowe z dawnych lat. Dzięki tej prostocie jednak, opowieść jest ponadczasowa, a postać Elryka wręcz stanowi archetyp wędrownego wojownika, niepasującego do otaczającego go świata, mierzącego się z konsekwencjami własnych decyzji, których nie jest w stanie przewidzieć.

Trochę szkoda, że saga znana jest dzisiaj dużo mniej niż saga o Wiedźminie, gdyż Sapkowski garściami czerpał z postaci Elryka tworząc własnego Białego Wilka, do czego się oczywiście nie przyzna.

Jeśli ktoś lubi historie pełne tajemnic, mrocznych lokacji, zagadek, demonicznych bóstw, smoków, zdrady i spisku, pozycja jest dla niego obowiązkowa.

Jeżeli macie Państwo ochotę na starszą, nieco schematyczną (prosta budowa fabuły, bohaterów i dialogów) ale jednocześnie lżejszą w odbiorze fantasy, to polecam. Szczególnie, że w tym typowym świecie fantasy znajdziemy nietypowego bohatera.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Klimat tej książki jest wybitny. Ma się wrażenie, że czyta się mitologię w wielu momentach. Atmosfera epicka, magiczna, baśniowa.
Język pomaga się wczuć znacząco. Dużo pompatyzmu, postacie również dramatyczne i ekstremalne, ale da się je polubić. Fabuła na pewno wciąga i niektóre chwyty doprawdy pozostawiają z otwartą buzią. Kawał naprawdę dobrej fantastyki. Klasyka.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Cóż rzec? Klasyka fantasy. Wstyd się przyznać, lecz przeczytane dopiero teraz. Rok '72, ale czyta się świetnie. To były czasy, gdy opis pojedynku zajmował dwie linijki, a nie dwie strony (tak, do ciebie piję, R.A.S.!). Bohater nie-cukierkowy, z wyraźnymi wadami. Pomysły ciekawe. Opis świata po przejściu Chaosu odpowiednio ponury i szalony. Duża przyjemność.

Niestety, saga Elryka z Melnibone jest w mojej opinii dużo gorsza od trylogii Corum tego samego autora. Niby dużo elementów jest podobnych (skoro i tak całość składa się na cykl o Wiecznym Wojowniku),ale Elryk jako bohater nieraz irytował mnie niezmiernie. Jego wieczne niezdecydowanie i niezadowolenie z życia udowodniły mi, że malkontentów w literaturze trzeba unikać tak samo, jak i w prawdziwym życiu.

Historia chwyciła mnie za serce gdy miałam 14lat. I wierzcie lub nie ale nadal pamietam Erlyka. Tragiczny ksiąze i jego przygody z pewnościa spodobaja się młodszym cztelnikom. Polecam

Książki Moorcocka mają do siebie to, że są... lekkie. I szybko o nich zapominamy. Opowieści o Elryku, albinoskim księciu Smoczej Wyspy są... przeciętne. Bohaterowie są płascy i nieszczególnie zapadają w pamięć, historia wydaje się być pisana na siłę i z heroic fantasy nie ma wiele wspólnego, a jednak... czyta się to szybko i z uśmiechem na ustach. Ot, takie lekkie czytadełko na wieczór.

Dodaj cytat z książki Elric of Melniboné