Vi burde alle være feminister

Okładka książki Vi burde alle være feminister Chimamanda Ngozi Adichie
Okładka książki Vi burde alle være feminister
Chimamanda Ngozi Adichie Wydawnictwo: Gyldendal Norsk Forlag publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
norweski
9788205485600
feminizm esej
Inne

Ciekawa lektura, choć całkiem sporo rzeczy wydało mi się dosyć oczywistych. Ale to chyba właśnie w tej oczywistości, paradoksalnie, tkwi niesamowitość tej książki - niesamowite jest to, jak na różnych długościach i szerokościach geograficznych kobiety mają podobne doświadczenia. Kobiety wykonujące większość obowiązków domowych, mimo, że pracują zawodowo, kobiety, które są krytykowane za zbytnią pewność siebie, podczas, gdy ich kolegom z pracy zachowującym się podobnie, nikt nie czyni takich zarzutów, przekonanie, że kobieta musi mieć męża i dzieci, by być pełnowartościowa kobietą... No i Adichie potwierdza, że samotna kobieta w Nigerii może mieć problem np z wynajęciem pokoju, bo jest ryzyko, że zostanie uznana za pracownicę seksualną. Widziałam taką informację wcześniej w internecie, ale chciałam wierzyć, że to miejska legenda. Dobra książka dla osób zainteresowanych feminizmem lub Afryką, a jeśli ktoś jest zainteresowany jednym i drugim, to tym bardziej!

Krótka, bardzo treściwa pozycja, napisana przystępnym językiem. Każdy powinien przeczytać tę książkę lub zapoznać się z nagraniem wykładu z konferencji TEDex. I mówię to jako osoba, którą przyciągnął kontrowersyjny tytuł, który autorka doskonale wyjaśniła, odczarowując pojęcie feminizmu:

"Niektórzy ludzie pytają: „Po co używać słowa feminista? Czemu po prostu nie powiedzieć »zwolennik praw człowieka«?”. Bo to byłoby nieuczciwe. Feminizm stanowi oczywiście część praw człowieka — lecz wybierając ogólne wyrażenie „prawa człowieka”, odrzuca się problemy związane z płcią kulturową. Byłoby to w pewnym stopniu udawanie, że to nie kobiety są od wieków wykluczane. Byłoby to zaprzeczanie, że problem płci kulturowej dotyczy kobiet. Że problem dotyczy nie bycia człowiekiem w ogóle, lecz bycia kobietą. Przez całe wieki świat dzielił ludzi na dwie grupy, a następnie wykluczał i uciskał jedną z nich. Sprawiedliwość wymaga, by rozwiązanie problemu obejmowało takie stwierdzenie."

"Niektórzy ludzie pytają: „Po co używać słowa feminista? Czemu po prostu nie...

Dobre, potrzebne przemówienie, bo to spisane przemówienie z wykładu TEDx.

Dobre, potrzebne przemówienie, bo to spisane przemówienie z wykładu TEDx.

Krótka, ale jakże treściwa. Bez agresji, bez mowy nienawiści. Świetna pozycja.

Krótka, ale jakże treściwa. Bez agresji, bez mowy nienawiści. Świetna pozycja.

Bardzo ciekawa pozycja. Krótka i interesująca książka, która według mnie jest idealnym wstępem do całej koncepcji feminizmu, przy okazji ujmując go w bardzo przyjemny do czytania oraz wciągający sposób. Bardzo polecam!

Czytałam w oryginale. Mocne. Powalające. Prawdziwe. To pozycja przede wszystkim dla mężczyzn, żeby więcej nie mówili, że przecież kobiety są już równo traktowane, że nie „w tych czasach”. Żeby się odezwali, jak widzą brak szacunku do kobiety. Bo dziś świat jest w Waszych rękach panowie, to Wy przede wszystkim możecie go zmienić.
I dla kobiet, żeby wiedziały, ze nie są same, że nie muszą czuć się gorsze, nie muszą wychodzić za mąż, żeby były coś warte.
I dla rodziców- dziewcząt i chłopców, żeby inaczej wychowywać kolejne pokolenie!

I dla kobiet, żeby wiedziały, ze nie są...

Jest to esej, oparty na wystąpieniu autorki na TEDx. Polecam nie tylko przeczytać, ale też odsłuchać i obejrzeć – Adichie zachwyca spokojem, ciepłem, łagodnością i mądrością życiową. Gorąco polecam (zarówno ten krótki esej, jak i znakomity dłuższy "Kochana Ijeawele") zwłaszcza tym, którzy wyobrażają sobie feministkę jako kobietę agresywną i nienawidzącą mężczyzn. Recenzenci często zauważają, że Adichie pisze (mówi) tutaj o samych oczywistościach i raczej trudno znaleźć w tym eseju coś rewolucyjnego. A jednak te oczywistości mogą stanowić dla kogoś (zarówno Polaka, jak i Nigeryjczyka) zaskoczenie i ukazać inną perspektywę. To smutna konkluzja i aż trudno uwierzyć, że w obecnych czasach wciąż jest konieczność tłumaczenia, że godność ludzka obu płci jest jednakowa. Spostrzeżenia autorki i liczne wymienione przykłady dotyczą przede wszystkim jej rodzinnej Nigerii, część z nich może więc być obca doświadczeniu Europejczyka, ale część z nich jest niestety boleśnie akuratna również na naszym gruncie. Zgadzam się zatem, że ten prosty esej powinien być lekturą obowiązkową w szkole - na różnych kontynentach.

Książka ma formę krótkiego wykładu ale można z niej wiele wynieść. Widać, że kobieta która ją napisała ma dużą wiedzę jak i "mądrość życiową". Odrzuca bezmyślne podążanie za bezsensownymi wzorcami jakie narzuca się kobietom w społeczeństwie. Zamiast ślepo podążać zastanawia się, argumentuje, nie atakując żadnej ze stron. Polecam :) (tylko szkoda że książka taka krótka,na jeden raz)

Książka bardzo dobrze pokazuje, jak mocno zakorzeniony w kulturze jest patriarchat i jak z tego powodu cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę, szczególnie osoby, które zdają się problemu nie zauważać.

"Wszyscy powinniśmy być feministami" jest właściwie zapisem wykładu jaki wygłosiła autorka na konferencji TEDexEuston, tekst jest napisany w świetnym stylu i wyjaśnia problem kulturowego postrzegania płci na przykładach zaczerpniętych z życia prelegentki, tym bardziej mam wrażenie jaskrawych, że kobieta urodziła się i wychowała w Nigerii, gdzie patriarchat wydaje się być zakorzeniony w społeczeństwie jeszcze mocniej niż u nas. Do zapisu wykładu załączony jest jeszcze artykuł tej samej autorki napisany przez nią dla More Magazin, zatytułowany Kobiecy błąd, opowiadający historię kobiety, która mimo swoich licznych zalet zdecydowała się wieść życie w cieniu własnego męża.
Zdecydowanie polecam "Wszyscy..." jest to genialna feministyczna lektura pozwalająca wdrożyć się w tematykę kulturowego postrzegania płci, po którą powinni sięgnąć wszyscy niezależnie od płci 😉 jak dla mnie 10/10⭐.

• Feminizm