8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
Rafał Socha

W "Pojedynku" akcja rozgrywa się w małym państewku Ameryki Południowej, Ikar i Wyspa opowiadają o nieznanym już dziś bohaterze Powstania Styczniowego Antonim Berezowskim, który po nieudanym zamachu na cara Aleksandra II w Paryżu, zostaje zesłany na wyspy Nowej Kaledonii, kończąc swój żywot w zakładzie dla obłąkanych.

źródło opisu: http://gazeta.us.edu.pl/node/213081

źródło okładki: https://tezeusz.pl/szczepanski-jan-jozef-pojedynek-622264

Rafał Socha | 2018-09-30
Przeczytana: 29 września 2018

Książkę wyszperałem w antykwariacie. W ogóle nie było jej w bazie serwisu - mimo listy zawierającej aż 49 innych pozycji Jana Józefa Szczepańskiego! Z satysfakcją dodałem więc "Pojedynek" jako książkę pięćdziesiątą w dorobku autora. A potem oddałem się lekturze.
Przeczytałem jednym tchem. "Pojedynek" to powieść inteligentna, mądra, ponadczasowa, napisana pięknym językiem. Poza rozkoszą płynącą z walorów artystycznych i przemyśleniami wywołanymi utworem, na koniec naszła mnie niestety jeszcze innego rodzaju refleksja: dlaczego o takich perełkach nikt dzisiaj nie pamięta, nie są wznawiane czy w jakiś sposób przypominane, a drukuje się i promuje całą masę wyrobów literaturopodobnych?