Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Aga Zano
Wydawnictwo: Czarna Owca
Him
Ag2S

Pewnego dnia Catherine straciła zdolność mówienia. Przeżyła tak głęboką traumę, że nie jest w stanie przemówić – nawet do męża, dzieci i przyjaciół. Lekarze twierdzą, że jedynym sposobem, by odzyskała mowę, jest przeanalizowanie przez nią przeszłości. Catherine musi więc zacząć od początku – od niego. Od Luciana. Miłości swojego życia. Poznała go na pierwszym roku studiów. Wciągnął ją do...

Poznała go na pierwszym roku studiów. Wciągnął ją do elitarnego kręgu swoich przyjaciół, których cały świat kręcił się wokół imprez i wielkich pieniędzy. Tworzyli idealną parę. Aż do tej strasznej nocy, gdy wszystko się rozpadło…

Mimo upływu lat Catherine i Lucian nie są w stanie zapomnieć o sobie i o tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Kiedy odkryją całą prawdę, ich życie znów stanie pod znakiem zapytania. Czy mają szansę znów być razem, czy również i tym razem konsekwencje mogą okazać się tragiczne?

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/nie_powiem,p1534705826

Izabela Pycio | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

"Coś wyrywa mnie ze snu i już, w ułamku sekundy, świat wiruje i wszystko się zmienia."

Przygoda czytelnicza dla tych, którzy uwielbiają zagłębiać się w różnorodne emocje głównych bohaterów, rozkładać je na czynniki pierwsze, intrygująco wyszukiwać informacji o źródłach zachowań i z niepewnością wyczekiwać konsekwencji czynów. Lawirowanie między teraźniejszymi wydarzeniami, bliską i daleką przeszłością, a przy tym odnajdywanie cech wspólnych, pomostów wiodących do zrozumienia przedstawianych zdarzeń. Narracja w wolnych rytmach prowadzi po fabule, wiele jej elementów jesteśmy w stanie przewidzieć, mamy świadomość tego, co najprawdopodobniej będzie miało miejsce, ale zakończenie zaskoczy każdego. Przyznam, że momentami dłużyło mi się to spotkanie czytelnicze, liczyłam na więcej akcji i napięcia, a tu głównie analizowanie uczuć postaci i poddawanie ich interpretacji. Jednakże historia nostalgicznie skłania do refleksji.

Klimatyczna, przejmująca i bolesna opowieść, o różnych barwach...

noodla_books | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

"Pierwszy posmak seksualnej przygody, a ja już byłam uzależniona".
To jedna z tych powieści, po których docenisz błękit nieba.
To jedna z tych historii, po przeczytaniu której, będziesz szukał czułości drugiej osoby.
Wszystko co przeżyłam z bohaterami, doświadczyłam tego bardzo realistycznie. Wczułam się w ich myśli, emocje, i w ich niekończące się nieszczęście i smutek.
Bardzo melancholijne i tragiczne losy o nieustannie trwającej miłości, zniszczone przez jedną chwilę.

Catherine teraz, wcześniej, i jeszcze wcześniej dzieli się z nami swoimi przeżyciami. Dziś nie może odezwać się słowem, utkwiła w szpitalu, gdzie czekają na jej powrót do zdrowia najbliżsi. Liv jej jedyna przyjaciółka, Sam jej mąż, psychiatra i dzieci czekają, aż wymówi .. cokolwiek.
Traumatyczne wydarzenia właśnie z przeszłości nie pozwalają jej wydobyć z siebie głosu, a każda wizyta bliskich jest dla niej jak otwarcie małej rany. Oni wiedzą, co się stało, teraz robią wszystko, żeby Catherine wróciły...

zupa_czyta | 2018-12-16
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Catherine nie mówi. Cierpi na mutyzm, ma za sobą traumatyczne wydarzenie, które ściśle wiąże się z jej wielką, nieszczęśliwą miłością do Luciana. COŚ zdarzyło się w przeszłości i to coś pociągnęło za sobą kolejne wydarzenia (tym razem w teraźniejszości), które wywołały u Catherine tak ogromny szok, że przestała komunikować się ze swoimi najbliższymi.

Chylę czoła przed Clare Empson (to jej debiut!), gdyż napisała bardzo dojrzałą, doskonałą pod względem literackim, przejmująco smutną powieść, którą - mimo, że akcja nie pędzi tutaj na łeb, na szyję - czyta się z wielkim zaciekawieniem. Podczas lektury każdej z tych 400 stron, czytelnik koniecznie chce się dowiedzieć, co przydarzyło się bohaterce i czy jej związek z bogatym, uprzywilejowanym facetem - miłością jej życia, naprawdę nie ma szans na kontynuację. Już w pierwszych rozdziałach odgadłam, jakie wydarzenie mogło wpłynąć na nagłe zakończenie obiecującej relacji na linii Catherine - Lucian. Rozwiązanie wszystkich wątków było...

mala5317 | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Dziś przedstawię wam pozycję która porusza dość ciężki i traumatyczny problem, a mianowicie mutyzm selektywny. Przyznam się szczerze że do tej pory nie zdawałam sobie sprawy jaka to ciężka przypadłość która niestety dotyka niektóre osoby. Dla tych którzy nie wiedzą co ta definicja oznacza wyjaśniam, że jest to niemożność wymowy lub mówienia wywodząca się z przyczyn psychologicznych. Osobom twardo stąpającym po ziemi ciężko będzie w nią uwierzyć, ale ona rzeczywiście istnieje i niesie ze sobą ciężkie żniwo.

Bardzo trafnie opisuję tę chorobę właśnie w tej książce autorka która na przykładzie naszej bohaterki stara się ukazać jak wielopłaszczyznowy ma ona charakter. Nie da się jej jednoznacznie zdiagnozować, podobnie zresztą jak i wyleczyć. A poszkodowani w niej są nie tylko cierpiący na nią, ale w takim samym stopniu i najbliżsi chorego.

Może dlatego tak trafnie dobrana został fabuła, którą autorka rozłożyła na kilka czynników. Poprzeplatane zostały ze sobą wydarzenia...

Monika | 2018-12-13

Na skutek traumy Catherine traci zdolność mówienia. Lekarze twierdzą, że tylko dokładna analiza minionych wydarzeń pozwoli kobiecie odzyskać mowę. Catherine musi cofnąć się więc do czasów swojej dawnej wielkiej miłości - Luciana. Catherine i Lucian tworzyli parę idealną pod każdym względem. Pewnego dnia jednak doszło do wydarzeń, które na zawsze zmieniły bieg ich wspólnej historii....

"Nie powiem" to książka z gatunku tych, które swym opisem pobudzają ciekawość aż do granic. Oczekiwałam głęboko skrywanych sekretów, niewygodnych tajemnic, interesujących zwrotów akcji i mnóstwa emocji - i zdecydowanie się nie zawiodłam. Akcja przedstawiana jest z perspektywy Catherine i Luciana, a opisywane wydarzenia toczą się na przestrzeni 15 lat. Aby odkryć przyczynę teraźniejszych zdarzeń bohaterowie muszą cofnąć się do czasów studenckich i początków swej miłości. Na prawie 400 stronach otrzymujemy bardzo interesującą historię, pełną skrywanych przez lata emocji i tajemnic a także poznajemy...

Irytacja | 2018-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Do zakupu książki zachęciły mnie pochlebne posty na jej temat na instagramie. No więc od razu ruszam do księgarni i kupuję. Wracam do domu, siadam na kanapie, kocyk, herbatka, zaczynam czytać.

No i się zawiodłam. Bardzo. Jak dla mnie zbyt długie opisy samopoczucia, wyglądu wnętrza domu, w tej książce wszystko rozkładane jest na czynniki pierwsze. Być może dla niektórych jest to duża zaleta. Dla mnie duży minus, bo to bardzo zniechęca do dalszego czytania. Niemniej jednak brnęłam dalej w tę książkę, bo jednak chciałam poznać historię bohaterki. Czytałam, czytałam, czytałam i miałam wrażenie, że nigdy się nie doczekam momentu, w którym autor wyjaśnia o co w ogóle w tym wszystkim chodzi.

Spotkałam się z samymi pozytywnymi opiniami o tej książce. Niestety ja takiej opinii wystawić nie mogę. Nie doczytałam do końca. Uważam, że szkoda życia na słabe książki, jeśli w kolejce czekają takie, które mogą wciągnąć czytelnika od pierwszej strony.

Wiecie, że istnieje w psychiatrii takie zaburzenie jak mutyzm wybiórczy/selektywny? Jest to nic innego jak nie moc mówienia, przy jednocześnie sprawnym aparacie mowy, wywołana przez czynniki psychologiczne czy traumę.
Catherine mierzy się z taką przypadłością. Wyjść na prostą pomaga jej rodzina i przyjaciele. Jednak najważniejszą rolę, odgrywa ona sama i wspomnienia, które doprowadziły do tego, że Catherine milczy.
Książka opisuje trudny temat. Ale też autorka pięknie pisze o miłości... O tej prawdziwej, jedynej, zdarzającej się tylko jeden raz w życiu.
Catherine poznaje Luciana na studiach. Wnika w niego, w jego świat i poznaje jego znajomych. Aż pewnego dnia, idealna para, zakochana w sobie po uszy, rozpada się. Ona wyjeżdża bez słowa wyjaśnienia. Zrywa kontakty z Lucianem i kolejne 15 lat usiłuje żyć bez niego
Nie powiem nie ma happy endu, bo go mieć nie może. Ale daje do myślenia... Pamiętajcie, że rozmawianie ze sobą, jest cholernie ważne w życiu.

Polecam z całego...

Cantata | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

"Nie powiem" jest pierwszym, przeczytanym przeze mnie w tym roku debiutem i mam nadzieję, że książka Clare Empson zapoczątkuje dobrą passę. Choć nie obyło się bez pewnych niedociągnięć to muszę przyznać, że całość wyszła ciekawie. To wspaniała opowieść o miłości, obsesji, zdradzie i poczuciu winy. Choć niektórzy za wszelką cenę chcą jej dokleić etykietkę thrillera, to tak naprawdę jest to historia o tym jak wszystko mogło pójść nie tak, o związku, który się rozpadł i złamanych sercach, na które nie było lekarstwa. Jest to bardzo emocjonalna, dojrzała powieść, od której wprost nie sposób się oderwać. Pierwszy raz spotkałam się z książką, której bohaterowie nie zdobyli mojej sympatii a mimo to ich losy były mi bliskie, to pierwsza powieść której fabuła, choć senna sprawiła, że siedziałam jak na szpilkach i nie mogłam doczekać się rozwiązania zagadki, choć od początku miałam je przed oczami.

Pełna recenzja na blogu :...

Britney88 | 2019-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2019