Wyzwanie czytelnicze LC

Sekrety przodków Czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem?

Wydawnictwo: Zwierciadło
9788381320474
poradniki
mariola

Dziedzictwo przeszłości, które buduje teraźniejszość Każda rodzina ma swoją przeszłość, historie, którymi się szczyci, lecz również takie, które są skrzętnie ukrywane. W jaki sposób losy naszych krewnych, zdradzonej ciotki, zbuntowanej prababki albo wyklętego stryja mogą wpłynąć na nasze życie? Podświadoma rodzinna lojalność determinuje pewne zachowania, poglądy, lęki a nawet powoduje choroby...

Dziedzictwo przeszłości, które buduje teraźniejszość

Każda rodzina ma swoją przeszłość, historie, którymi się szczyci, lecz również takie, które są skrzętnie ukrywane. W jaki sposób losy naszych krewnych, zdradzonej ciotki, zbuntowanej prababki albo wyklętego stryja mogą wpłynąć na nasze życie? Podświadoma rodzinna lojalność determinuje pewne zachowania, poglądy, lęki a nawet powoduje choroby lub powtarzalne w rodzinie, traumatyczne zdarzenia.

Jak możemy uwolnić się od traum i spożytkować pozytywne doświadczenia rodziny?

Trudności w nawiązywaniu relacji, osiągnięciu stabilizacji, niepowodzenia życiowe często mają źródło w dawnych rodzinnych zdarzeniach. Poszukiwania szczęścia i sposobu na dobre życie warto czasem zacząć od posprzątania przeszłości.

źródło opisu: https://zwierciadlo.pl/produkt/sekrety-przodkow

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Agnieszka | 2018-11-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2018

Opis tej książki wprowadza czytelnika w błąd. Ja się nim sugerowałam i dlatego ją kupiłam, a po przeczytaniu mam poczucie, że coś tu jest nie tak. Książka mało skupia się na kwestiach psychologicznych, a już na pewno nie ma tu pomocy jak uwolnić się od "traumy i spożytkować pozytywne doświadczenia rodziny" (tak mówi blurb). Są za to rady typu: jeśli ktoś z twoich przodków kogoś okradł, odnajdź ofiarę i zadośćuczyń. To jest bardzo "płytkie" podejście do tematu. Ponieważ interesuję się dziedziczeniem traumy i psychogenealogią nie jest to dla mnie wystarczające. Wiem, że autorka nie jest psychologiem, mimo wszystko książka nie zapowiadała się na coś w rodzaju poradnika jak zrobić drzewo genealogiczne, a takim głównie jest.
Mamy tu bardzo dużo historii autentycznych, co mnie mało interesuje bo jest swego rodzaju "zapchajdziurą". Są jakieś dziwne stereotypy (np że dziecko urodzone po śmierci wcześniejszego potomka ma problemy ze sobą, nie potrafi znaleźć swojego miejsca w życiu albo, że...

Lucyna | 2018-12-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Dzięki tej książce wróciłam na chwilę do ważnych miejsc i osób w moim życiu, to była piękna i sentymentalna podróż. Jednocześnie uświadomiłam sobie, że wiele jeszcze nie wiem i może warto się dowiedzieć i dopytać... Polecam!

Raissa | 2018-12-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Temat poruszony w książce jest ciekawy, z lektury można wyciągnąć kilka istotnych praktycznych informacji. Napisana jest przystępnym językiem (może nawet zbyt niewyszukanym), czytelnik znajdzie w niej sporo przykładów obrazujących poruszane kwestie - za to otrzymuje notę 4/10.
Niestety nie więcej, ponieważ rażące dla mnie były niektóre określenia stosowane przez autorkę, zwroty które odbieram jako umacniające stereotypy, stygmatyzujące i oceniające. Dodatkowo autorka odnosi się wielokrotnie do jednej publikacji, na której wyraźnie się wzoruje oraz do nurtu metody ustawień systemowych Hellingera. Wg mnie książkę tę można traktować jako streszczenie pewnych wątków z opracowania Anne Ancelin Schützenberger. Zabrakło mi naukowych odniesień i źródeł, czytając "Sekrety przodków" mam wrażenie, że autorka snuje dosyć luźno swoją opowieść bez większego celu.

murnat | 2019-01-20
Przeczytana: 21 stycznia 2019